Wywrota

Wpływ suplementów diety na urodę. Nutrikosmetyki – nowa grupa suplementów diety

Skóra z biegiem lat się starzeje - to naturalny proces, który postępuje nieubłaganie. To, w jakim tempie dostrzegamy oznaki starzenia się związane jest z wieloma czynnikami - naszym trybem życia, dietą, aktywnością ruchową, rodzajem wykonywanej pracy, a także genami. Niebagatelny wpływ ma także to, w jaki sposób pielęgnujemy swoją skórę i cały organizm - zarówno od zewnątrz, jak i od środka.

Dlaczego nasza skóra się starzeje?

Jakie czynniki wpływają na starzenie się skóry?

  • zmiany zachodzące w gospodarce hormonalnej (niedoczynność lub nadczynność tarczycy, menopauza, zażywanie lub odstawienie leków antykoncepcyjnych, problemy na tle wątrobowym etc.)
  • czynniki atmosferyczne - częsta ekspozycja na słońce, wiatr, mróz bez odpowiedniej ochrony (kremy z filtrem, kremy barierowe)
  • czynniki mimiczne - związane z naturalną mimiką twarzy
  • przebyte choroby
  • aspekty psychologiczne (np. nieradzenie sobie ze stresem, bezsenność itp.)

Czy da się powstrzymać oznaki starzenia skóry?

Laboratoria kosmetyczne od lat pracują nad opracowaniem różnorodnych formuł, które pozwalają na zatrzymanie, albo przynajmniej spowolnienie procesów starzeniowych zachodzących w komórkach naszej skóry. Obecnie uważa się, że najbardziej efektywne są preparaty zawierające grupy związków biologicznie czynnych. To one mają najkorzystniejszy wpływ na stan skóry. Jakie substancje zaliczamy do związków biologicznie czynnych? Przede wszystkim to przeciwutleniacze, kwasy tłuszczowe oraz probiotyki.

Badania wykazują, że takie związki jak koenzym Q10, witamina E, glutation, związki fenolowe czy karotenoidy mają zdolność do wygaszania reaktywnych form tlenu (czyli RFT). Nasza skóra, poddawana każdego dnia stresowi oksydacyjnymi, ma problemy z metabolizmem wolnych rodników - poziom RFT wzrasta, a w konsekwencji dochodzi do uszkodzeń struktur komórkowych.

 

Stosowanie preparatów takich jak nutrikosmetyki i wysokiej jakości suplementy diety, które zawierają kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3 i omega-6, znacznie poprawia wygląd skóry i spowalnia procesy starzeniowe zachodzące w jej tkankach. Z kolei probiotyki mają korzystny wpływ na funkcjonowanie całego naszego organizmu - od metabolizmu, poprzez prezencję, na psychice skończywszy. Hamują rozwój patogenów i chronią nas przed zakażeniami rozwijającymi się w jelitach, zmniejszają poziom cholesterolu i regulują profil glikemiczny. Probiotyki są szczególnie korzystne w przypadku skóry atopowej i trądzikowej.

Nutrikosmetyki - co to takiego?

Nutrikosmetyki nazywane są czasem "kosmetykami w tabletkach". To nowoczesne suplementy diety, które sprzedawane są w aptekach w formie wspomnianych tabletek, kapsułek i saszetek. Ich zadaniem jest wyregulowanie deficytu składników odżywczych, które odpowiadają przede wszystkim za urodę.

Czym różnią się nutrikosmetyki a "zwykłe" suplementy na włosy? Generalnie nutrikosmetyki rozwiązują konkretny problem, a to za sprawą idealnie skomponowanej receptury. Na liście składników najczęściej znajdziemy witaminy (A, E, C i wszystkie z grupy B), ale także flawanoidy, karotenoidy, koenzym Q10 czy likopen. W przypadku nutrikosmetyków odżywiających włosy możemy spodziewać się kwasu pantotenowego, cynku, żelaza, siarki, wapnia i krzemu.

Dla kogo są nutrikosmetyki?

Dla każdej osoby, która pragnie uzyskać efekt mocnych włosów, nieskazitelnej cery i twardych paznokci. To idealne uzupełnienie codziennej diety i tradycyjnych zabiegów pielęgnacyjnych. Nutrikosmetyki są szczególnie polecane osobom z trudną cerą czy borykającym się z problemem wypadających włosów lub szczególnie łamliwych paznokci.

 

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj kolejny: Witaminy na skórę – jakie wpływają na jej wygląd i zdrowie? Jakie witaminy przyjmować, by poprawić stan skóry?


przysłano: 18 maja 2021 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca