Wywrota

Różnica wieku w związku - szanse i zagrożenia

Spora różnica wieku między partnerami to zagadnienie dość kontrowersyjne. Nawet dzisiaj, w epoce niemal całkowitej obyczajowej swobody. Ludzie decydujący się na takie związki bywają uważani albo za dziwaków, albo za amatorów mocnych (i krótkotrwałych!) wrażeń.

Czy takie oceny są sprawiedliwe? Jakie motywacje kierują osobami, które wchodzą w relację z kimś znacznie od siebie starszym bądź młodszym? Na jakie wyzwania należy przygotować się wkraczając w tego typu relację?

 

Różnica wieku w związku - świeżość i stabilizacja w jednym

Pary mocno różniące się wiekiem spotkać można przede wszystkim w świecie show-biznesu. Może właśnie dlatego podobne związki w prawdziwym życiu jawią się ludziom często jako niepoważne czy nietrwałe. Postronni obserwatorzy zadają sobie po cichu pytanie, jak taka relacja na co dzień funkcjonuje i w którym momencie się rozpadnie. Bo o tym, że musi się rozpaść, wszyscy są głęboko przekonani.

 

Tymczasem same osoby zainteresowane niewiele sobie robią z cudzych docinków i po prostu żyją po swojemu. Większość takich par przyznaje bez ogródek, że dzięki sporej różnicy wieku udało się im otworzyć na zupełnie nowe doznania. Starszy partner mógł np. odkryć nieznaną dyscyplinę sportu albo wciągnąć drugą stronę w gry erotyczne, czego wstydziłby się ktoś mniej doświadczony. Z kolei młodsza osoba zyskała nie tylko kochanka, ale także przyjaciela i powiernika. Może służyć jej teraz pomocą czy radą w rozmaitych aspektach dnia codziennego. Wbrew opinii zazdrosnych znajomych, taki układ ma szansę przetrwać całe lata.

 

Aby tak się stało, partnerzy muszą jednak wykazywać niesłabnącą dobrą wolę. Nie wystarczy przystać na cotygodniowe wizyty w filharmonii bądź - z drugiej strony - na okazjonalne praktyki spod znaku BDSM. Podobne gesty okażą się oczywiście wartościowe, ale tylko wówczas, gdy podąży za nimi głębsze wzajemne poznanie. Chociaż akurat ta uwaga odnosi się do wszystkich związków, nie zaś wyłącznie do tych z dużą różnicą wieku.

 

Czy odmienny wiek partnerów może stanowić problem?

Jak dotąd opisywaliśmy związki osób starszych z młodszymi jedynie w jasnych barwach. Czy to zatem oznacza, że z wejściem w taką relację nie wiążą się żadne zagrożenia? Oczywiście, że nie. Każda więź dwojga ludzi może ich wewnętrznie wzbogacać albo niszczyć (albo nawet choćby zwyczajnie nudzić). Wiek nie stanowi tu czynnika decydującego. Aczkolwiek trudno zaprzeczyć, że może on generować rozmaite konflikty.

 

Różnica pokoleniowa akcentuje się na przykład poprzez odmienne preferencje w zakresie spędzania czasu wolnego. Wbrew pozorom jest to problem dość istotny. Partnerzy nie zawsze tolerują starych przyjaciół ukochanej czy ukochanego, a relacje z teściami wyglądają często jeszcze gorzej. Pozostają zatem romantyczne kolacje we dwoje. Te z kolei muszą się jednak obojgu prędzej czy później znudzić.

 

Dla strony młodszej istotna okaże się jeszcze jedna kwestia: fizyczne i mentalne zdrowie wybranka. Nie jest przecież żadną tajemnicą, że w zaawansowanym wieku ludzie chorują coraz częściej i coraz poważniej. Trzeba sobie szczerze odpowiedzieć na pytanie, czy będziemy gotowi opiekować się partnerem nawet wówczas, gdy jego kondycja ulegnie radykalnemu pogorszeniu. Nie jest też wykluczone przedwczesne przyjęcie statusu wdowy bądź wdowca. Choć tego typu rozmyślania nie należą do najprzyjemniejszych warto poświęcić im trochę uwagi. W innym wypadku rzeczywistość spłata nam prędzej czy później niewesołego figla.

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 19 sierpnia 2021 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca