Wywrota

Święta tuż-tuż! Co można nadać w paczce do Anglii, by ta nie została zatrzymana na kontroli celnej?

Przepisy dotyczące przewozu towarów przez granice, w tym również paczek kurierskich, obejmują szereg ograniczeń. Wśród nich jest między innymi lista substancji, materiałów i przedmiotów, które nie mogą znaleźć się w przesyłce. Co można wysłać w prezencie świątecznym krewnym mieszkającym ma Wyspach Brytyjskich, aby nie narazić się na przykre konsekwencje?

Paczka do Wielkiej Brytanii po brexicie – ograniczenia

Od stycznia 2021 roku wysyłanie paczki do Wielkiej Brytanii odbywa się na nowych zasadach. Konsekwencją wystąpienia tego kraju z Unii Europejskiej było wprowadzenie w życie nowych przepisów, które obejmują między innymi obowiązkową odprawę celną wszystkich paczek przekraczających granicę. Ma to na celu ochronę interesów brytyjskiej gospodarki oraz ograniczenie niekontrolowanego importu i eksportu towarów.

 

Pomimo tych zmian w okresie przedświątecznym szybka paczka do Anglii nadal jest dostępna pod warunkiem, że zostanie przygotowana z uwzględnieniem nowych przepisów. Jednym z nich jest między innymi ograniczenie wartości paczki do kwoty równej 45 euro. Jej przekroczenie oznacza konieczność zapłacenia cła oraz podatku VAT. Natomiast wszystkie prywatne paczki do Anglii poniżej tej wartości są z tych opłat zwolnione.

 

Co można wysłać w paczce do Anglii?

Jednym z ograniczeń, z jakimi trzeba się liczyć, wysyłając paczki do Wielkiej Brytanii, jest lista przedmiotów i substancji objętych zakazem transportu. Umieszczone w wykazie pozycje pojawiły się w nim z różnych powodów. Są to m.in. bezpieczeństwo firmy przewożącej paczki do Wielkiej Brytanii, kontrola napływu i wypływu towarów rzadkich czy też towarów akcyzowych. Ograniczenia sprawiają, że paczki do Anglii wysyłane w serwisie Euro Paka mogą zawierać tylko określone rodzaje prezentów świątecznych.

Na pytanie, co można wysłać w paczce do Anglii, trudno odpowiedzieć, gdyż wykaz produktów byłby bardzo szeroki. Znacznie łatwiej wyszczególnić to, czego do przesyłki włożyć nie można. Zgodnie z przepisami są to:

 • materiały żrące, toksyczne, łatwopalne, radioaktywne, wybuchowe,
 • broń i amunicja,
 • żywe rośliny i zwierzęta, 
 • nasiona,
 • szczątki ludzkie,
 • dzieła sztuki i środki płatnicze,
 • środki psychotropowe, leki i narkotyki, komponenty do produkcji leków,
 • żywność i produkty nietrwałe,
 • produkty objęte akcyzą,
 • kosmetyki i aerozole,
 • strunowe instrumenty muzyczne.

Od powyższego wykazy są stosowane wyjątki. Przykładowo można zlecić firmie kurierskiej przewóz psa czy kota pod warunkiem, że oferuje ona takie usługi i może zapewnić zwierzęciu odpowiednie warunki. Podobnie jest z lekarstwami na receptę, które można włożyć do paczki do Anglii po spełnieniu określonych warunków. Niektórzy kurierzy dopuszczają też przewóz wybranych produktów żywnościowych. Nie mogą to być jednak wyroby świeże, łatwo psujące się, zamknięte w słoikach itp.

 

Jak najszybciej wysłać paczkę do Anglii i co podarować bliskim?

Świąteczne paczki do Wielkiej Brytanii z pewnością mogą zawierać wiele atrakcyjnych prezentów. Dziecku możesz wysłać zabawki i książeczki, nastolatkowi telefon komórkowy, rower czy tablet, a całej rodzinie – ubrania, drobny sprzęt AGD, telewizor plazmowy czy inne praktyczne drobiazgi do domu.

Nadanie paczki do Anglii przed świętami wymaga jednak starannego przygotowania dokumentacji celnej oraz zadbania o to, aby jej wartość nie przekroczyła wspomnianych wcześniej 45 euro. Stosowanie się do wymienionych zasad nie gwarantuje wprawdzie, że celnik nie postanowi zatrzymać przesyłki do szczegółowej kontroli. Pozwala jednak ograniczyć to ryzyko do minimum, dzięki czemu bliscy dostaną podarunki pod choinkę.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 17 grudnia 2021 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca