Wywrota

Wystrzeliwacz korków czyli szampan

Szampan Champagne inaczej nazywany był winem diabelskim. Nie bez powodu. Każdy z nas dobrze zna dźwięk wystrzeliwanego korka. Szampan towarzyszy nam od wieków. Kiedyś długo szukano jego idealnej receptury i sposobu przechowywania. Stąd ich wzmocnione butelki, które zapobiegają ich pękaniu.

 

Kochamy świętować w jego towarzystwie. Celebrujemy różne uroczystości takie jak sylwester, urodziny, ale również wesela czy wieczory panieńskie lub kawalerskie. Szampan także idealnie nadaje się na prezent. Okazji jest naprawdę wiele. Właśnie za to uwielbiamy ten niezwykły musujący trunek. Jest bardzo wszechstronny. Pasuje do każdego przyjęcia, które chcemy uczcić. Jest również idealnym dodatkiem do wszelkiego rodzaju potraw, deserów czy owoców.

Dlaczego prawdziwy szampan jest drogi?

Dzieje się tak dlatego, że ogromne znaczenia ma to, jak, powstaje szampan. Oryginalny szampan produkowany jest metodą tradycyjną, którą kiedyś nazywano metodą szampańską. Szampan poddawany jest podwójnej fermentacji moszczu. Na początku odbywa się w kadziach lub dębowych beczkach. Jest taka sama jak w przypadku win niemusujących. W kolejnym etapie fermentacja przebiega już w samych butelkach. Druga fermentacja powoduje powstawanie pęcherzyków dwutlenku węgla. To powoduje, że tworzy się wewnątrz nich osad. Dlatego też, aby tego uniknąć, butelki ustawiane są szyjkami do dołu. Podczas leżakowania, butelki są codziennie przekręcane, aby oddzielać osad od ścianek. Po jakimś czasie cały osad zbiera się przy kapslu. Osad usuwa się, zanurzając szyjki w roztworze solankowym o temperaturze -18 stopni Celsjusza. Następnie trunek zostaje oczyszczony z osadu pod ciśnieniem gazu. Utracona objętość zostaje uzupełniona mieszanką wina i cukru. Po oczyszczeniu butelkę korkuje się i zabezpiecza splecionym drutem. Po tych czynnościach szampan dojrzewa.

 

Rodzaje szampana

Szampania położona jest w północno-wschodniej części Francji. Właśnie tutaj w tej historycznej prowincji zaczęły powstawać najsłynniejsze wina musujące. Szampan z Szampanii jest uznawany za jedno z najbardziej ekskluzywnych win musujących. Szampan nosi nazwę właśnie tej miejscowości, w której powstaje od wieków. Została ona zastrzeżona w 1911 r.


W tej chwili mamy bardzo duży wybór szampanów. Dobre szampany powinny dojrzewać od 15 miesięcy, a te rocznikowe z najwyższej półki co najmniej 3 lata. Klasyfikacja szampana zależy też od rodzaju gleby, na której są uprawiane winorośle. Stąd dwie kategorie: premier cru i grand cru. Ten podział ma znaczenie np., podczas ustalanie ceny, jaką dostanie właściciel winnicy za swoje winogrona. Najczęstsze odmiany szczepów wykorzystywanych do produkcji szampana są to: chardonnay, pinot noir i pinot meunier. To wpływa na smak i barwę wina musującego. Szampan finalnie może przyjąć różne formy kolorystyczne. Od słomkowo-żółtych, po delikatnie różowe.

Szampana możemy podzielić ze względu na jego smak:

bardzo wytrawny extra brut
wytrawny burt
pomiędzy wytrawnym a pół wytrawnym extra-sec
półwytrawny sec
półsłodki demi-sec
słodki doux

Jak i z czym podawać szampana?

Szampana najlepiej serwować w wysokich i smukłych kieliszkach typu flute. Mogą być z gładkiego szkła lub kryształowe. Charakteryzują się wysoką nóżką i smukłą czaszą. To powoduje, że podczas jego degustacji wydobywamy z niego bardziej przyjemne wrażenia. Dzieje się tak dlatego, że w takim naczyniu bąbelki i aromat nie ulotną się tak szybko.

 

Szampan podajemy w temperaturze około 5-9 stopni Celsjusza. Nalewając szampana, możemy sobie pomóc, delikatnie przechylając kieliszek, co zminimalizuje pianę. Nalewamy zwykle około 2/3 wysokości. Pijąc szampana, trzymamy kieliszek za nóżkę, aby uniknąć ogrzania trunku ciepłem dłoni. Otwartą butelkę umieszczamy w kubełku z lodem.

 

Szampan pasuje do różnego rodzaju serów np. gouda, camembert, brie czy kozi. Oprócz tego świetnie odnajduje się w towarzystwie owoców morza. Możemy z powodzeniem zaserwować różnego rodzaju owoce, ciasta i desery. Wytrawny szampan idealnie komponuje się z wędlinami i daniami głównymi z mięs białych i czerwonych.

 

Jeśli gustujecie w innych napojach procentowych to odwiedźcie koniecznie sklep https://www.alkoholeswiata24.pl gdzie znajdziecie mnóstwo różnorodnych rodzajów i gatunków napojów alkoholowych z całego świata.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 28 grudnia 2021 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca