Wywrota

Jak długo może trwać budowa domu?

Wiele zmienia się na świecie i w Polsce ostatnich dziesięcioleci, również w branży budowlanej. Zmienia się styl i tempo życia, mody i tendencje; rosną nasze możliwości, ale w istocie nie zmieniają się nasze najważniejsze potrzeby – każdy potrzebuje domu, ale tylko niewielu ma czas i komfort, żeby na niego czekać… Dlatego tak popularna dziś jest technologia szybkiej budowy domów szkieletowych.

Nowoczesne technologie i szybkie tempo budowy domu

 

Jeszcze całkiem niedawno, jakieś pokolenie wstecz, projekt typu „budowa domu” wiązał się z ogromnymi pieniędzmi, nakładem sił, energii i przede wszystkim czasu… Domy stawiało się latami, a inwestorom, którzy często angażowali się osobiście w takie przedsięwzięcia, potrzebna  była cierpliwość, pokora i żelazne nerwy. Tymczasem w dzisiejszej Polsce funkcjonują najlepsze światowe technologie, dzięki którym nie musimy połowy życia spędzać na budowie. Sprawdzone, szybkie i oszczędne rozwiązania technologiczne sprawiają, że budowa domu szkieletowego trwa zaledwie trzy miesiące!!! I to jest okres do przyjęcia dla najbardziej wymagających inwestorów… Czy to niesamowicie szybkie tempo realizacji przedsięwzięcia nie odbija się jednak na jakości domów modułowych? 

 

Jakość i zalety domów „kanadyjskich”

 

Domy z prefabrykatów, często zwane „kanadyjskimi” jeszcze do niedawna uważane były za mniej solidne i pewne niż tradycyjne domy murowane, a ich przeznaczenie kojarzyło się najczęściej z obiektami typu „domek letniskowy”, albo „myśliwska chatka”. Oczywiście dzisiaj te stereotypy odchodzą już do lamusa, ale warto podkreślić, że domy modułowe są najpopularniejsze w Niemczech i na północy Europy, w Skandynawii, a także w Islandii. W tych zimnych, wietrznych i wilgotnych krajach technologie budowy domów z prefabrykatów sprawdzają się od dziesięcioleci. Dzieje się tak nie tylko ze względu na nowoczesność, funkcjonalność i estetykę domów modułowych, które można ergonomicznie, ale i stylowo zaprojektować, w zależności od potrzeb i przeznaczenia budynku. Do najważniejszych zalet tych domów należą: znacznie niższe niż koszty inwestycji niż przy rozwiązaniach tradycyjnych, niższe koszty eksploatacji (z uwagi na energooszczędność, nowoczesne rozwiązania grzewcze i termoizolacyjne) oraz – co najważniejsze bardzo krótki czas budowy i ewentualnej naprawy lub przebudowy domu! 

 

Od projektu do pozwolenia na użytkowanie – jak przejść przez formalności 

 

Domy szkieletowe buduje się szybko a ich konstrukcyjna nowoczesność i łatwość montażu pozwala na realizacje wielu trudnych wymagań funkcjonalnych klientów. W pierwszej kolejności należy wiec precyzyjnie, z pomocą specjalistów dokonać wybory projektu oraz uzupełnić go o spersonalizowane wymagania. Następnie przychodzi czas na tzw. „papierologię”, czyli kompletowanie pozwoleń, wypisu z lokalnego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, mapa zabudowy, oświadczenie o prawie do dysponowania działką itp. W kolejnym etapie inwestor potwierdza swoje zaplecze finansowe, lub zaciąga kredyt hipoteczny, by dojść do momentu otwarcia dziennika budowy. Do tej upragnionej chwili każdego inwestora mogą wspierać profesjonalny doradca inwestycyjny i projektant związani z firmą oferująca budowę domu szkieletowego. Od tej chwili już wszystko idzie „z górki”…

 

Proces budowy domu szkieletowego

Podczas budowy domów szkieletowych jedynym etapem prac mokrych są roboty fundamentowe i ew. wylewki wewnętrzne, co znacząco skraca czas realizację robót:  

  • Płyta fundamentowa – położenie to do 7 dni roboczych plus 4 do 8 tygodni oczekiwania na uzyskanie odpowiednich parametrów wytrzymałościowych;
  • Montaż konstrukcji szkieletowej i ścian oraz z struktury dachowej to ok. 2 – 3 dni;
  • Montaże elementów ruchomych: drzwi, okna, a także pokrycie dachowe to kolejny tydzień;
  • Instalacje elektryczne, wodnokanalizacyjne, systemy grzewcze i wentylacyjne;
  • Elewacja i roboty wykończeniowe

Cały proces: ok. 90 dni od momentu uzyskania zgody na budowę. Ostatnim etapem jest odbiór i wydanie pozwolenia na użytkowanie przez Powiatowy Inspektorat Nadzór Budowlany.

Warto na zakończenie przypomnieć, że przy wielokrotnie krótszym czasie budowy domu szkieletowego niż w przypadku budowy domu metodami tradycyjnymi, osiągamy efekt o bardzo wysokich parametrach jakościowych i użytkowych, czyli wygodny, nowoczesny dom.

Redakcja

Redakcja

26 z Internetu
7890 artykułów 1719 tekstów 70 komentarzy
Wywrota.pl to interdyscyplinarny serwis społecznościowy zajmujący się kulturą. Jest jednym z pierwszych portali kulturalnych w polskim Internecie – działa od 1998 roku. W tym czasie otrzymał wiele prestiżowych nagród, m.in.: Papierowy Ekran…


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 15 listopada 2022 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca