Wywrota

Pasożyty w XXI wieku. Czy to wciąż problem?

Wielu z nas wydaje się, że w obecnych czasach problem chorób pasożytniczych jest już marginalny. Nie zastanawiamy się więc nad tym, jak im zapobiegać czy jak je leczyć. Tymczasem owsica czy wszawica wciąż występują – szczególnie wśród najmłodszych. Dlatego też również dziś warto wiedzieć, jak radzić sobie z zakażeniem oraz co zrobić, by do nich nie dopuścić.

Co trzeba wiedzieć o owsicy?

 

Jedną z najpowszechniejszych chorób pasożytniczych występujących w XXI wieku jest owsica. Do zakażenia dochodzi najczęściej w wyniku przeniesienia jaj owsika do ust. Warto jednak pamiętać, że istnieje też ryzyko zakażenia się drogą wziewną – wdychając np. kurz, w którym osadziły się jajeczka. Co ważne, jaja owsika są w stanie przetrwać nawet 3 tygodnie poza organizmem żywiciela.

Do najczęstszych objawów owsicy należą:

  • świąd okolic odbytu – występujący najczęściej wieczorem i w nocy;
  • nadpobudliwość;
  • rozdrażnienie;
  • brak apetytu;
  • apatia.

Pasożyty żyją w jelicie grubym i końcowym odcinku jelita cienkiego. Po zapłodnieniu samice owsika przemieszczają się w stronę odbytu, gdzie składają kolejne jajka – nawet 12 tysięcy. Wystarczy 6 godzin, by jaja dojrzały i stały się inwazyjne, a więc stanowiły ryzyko ponownego zakażenia. Wtedy też pojawia się ryzyko zarażenia innych osób.

 

Na szczęście leczenie zakażenia nie jest trudne. Wystarczy zastosować lek na pasożyty – dostępny w aptece. Należy zażywać go zgodnie z zaleceniami na ulotce, a całą kurację trzeba powtórzyć za 2-3 tygodnie. Lek na pasożyty powinni przyjąć wszyscy domownicy, zamieszkujący z osobą zarażoną.

Pokonać wszawicę

 

Kolejną chorobą pasożytniczą, która wciąż może nam zagrażać, jest wszawica. Najczęściej zarażają się nią dzieci między 3 a 12 rokiem życia. Zakażeniu sprzyja przebywanie wśród rówieśników, ale też niedostateczna higiena czy wymienianie się czapkami, szczotkami do włosów lub gumkami.

 

Do pierwszych objawów wszawicy należy intensywne swędzenie skóry głowy. Najczęściej pojawia się w okolicy skroniowej, ciemieniowej i potylicznej. Na głowie rozwijają się również zaczerwienienie, niewielkie rany czy zadrapania, będące wynikiem mocnego drapania. Czasem efektem bywa nawet stan zapalny.

 

Leczenie wszawicy obejmuje nie tylko osobę zarażoną, ale też te pozostające z nią w ścisłym kontakcie. Wszy zwalcza się specjalnymi preparatami przeciwpasożytniczymi – najczęściej w formie szamponu lub kremu. Wyczyścić należy również wszystkie przedmioty należące do zakażonego. Grzebienie, szczotki, gumki i spinki do włosów, czapki, opaski i wszystko, co mogło mieć styczność ze skórą głowy należy dokładnie odkazić.

 

Redakcja

Redakcja

26 z Internetu
7893 artykuły 1719 tekstów 70 komentarzy
Wywrota.pl to interdyscyplinarny serwis społecznościowy zajmujący się kulturą. Jest jednym z pierwszych portali kulturalnych w polskim Internecie – działa od 1998 roku. W tym czasie otrzymał wiele prestiżowych nagród, m.in.: Papierowy Ekran…


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 4 grudnia 2022 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca