Wywrota

Drukarka atramentowa czy laserowa - które rozwiązanie jest lepsze do małego biura?

Każde biuro potrzebuje profesjonalnych dla efektywnego tempa pracy urządzeń. Jednym z niezbędnych jest niewątpliwie drukarka. Natychmiast pojawia się kolejne pytanie - jaką drukarkę wybrać: atramentową czy laserową? W artykule przedstawimy zalety obu tych urządzeń i porównamy pod kątem funkcjonalności i wykorzystania w codziennej pracy biurowej.

Zalety i działanie drukarek laserowych

 

Działanie drukarki laserowej jest nieco inne niż atramentowej ze względu na wykorzystane technologie. W przypadku drukarek laserowych wykorzystuje się toner do drukarki. Proces drukowania polega na wykorzystaniu elektryczności statycznej, wynikiem czego proszek tonera zostaje przeniesiony w odpowiednie miejsce na papier. Laserowa wiązka wytworzona przez drukarkę zostaje przeniesiona na bęben światłoczuły, wzór wydruku zostaje oświetlony, a cząsteczki tonera przyciągnięte do światła. A właściwa temperatura i nacisk utrwalacza pozwalają na zapis w postaci druku.

Jakie zalety wyróżniają urządzenie laserowe od atramentowego?

- wydajność tonera jest wyższa niż tuszu, toner wystarczy na wydrukowanie większej ilości stron,

- wydruki są trwałe,

- drukarki laserowe monochromatyczne - można kupić je w dobrych cenach (w biurze na ogół wystarczy podstawowa drukarka: czarno - biała),

- zaletą jest też to, że toner nie zasycha jak tusz do drukarki, gdy sprzęt nie jest używany przez dłuzszy czas.

 

Drukarka laserowa znajdzie zastosowanie nie tylko w  małej firmie, jej proste modele są polecane także i w domu. Wszystko zależy od potrzeb osób, które będą z niej korzystać.

Zalety drukarki atramentowej?

 

W drukarkach atramentowych najważniejszy jest tusz, bowiem tego typu urządzenia wykorzystują właśnie atrament. Jeżeli chcemy drukować w kolorze, musimy wybrać taką drukarkę, która posiada możliwość instalacji pojemników z kolorowymi tuszami. Drukarka atramentowa sprawdzi się, jeśli zależy nam na uzyskaniu dobrej jakości zdjęć i grafik dla lepszego odwzorowania barw oraz w przypadku różnych zastosowań w domu, co często przydaje się uczniom i studentom a także freelancerom. Mamy tu szersze pole niż w przypadku drukarek laserowych, których właściwie nie kupimy już w podobnej cenie z funkcjami drukowania, które oferuje drukarka atramentowa. Szczególnie, jeśli mówimy o druku w kolorze. Jakie jeszcze zalety posiadają drukarki atramentowe:

- niższa cena urządzenia drukującego w porównaniu do drukarek laserowych,

- niedrogi kolorowy wydruk zdjęć i projektów graficznych,

- niewielkie rozmiary urządzenia, drukarka atramentowa będzie odpowiednia do niewielkiego pomieszczenia czy biura,

- znacznie niższe koszty energii podczas pracy w porównaniu do drukarek laserowych.

Jaką drukarkę wybrać do biura

 

Drukarki atramentowe pełnią dobrze funkcje związane z drukiem, jednak to właśnie laserowe są częściej polecane do prac biurowych. Wynika to wymienionych powyżej cech, z których główną jest oszczędność w przypadku drukowania większych nakładów (im więcej drukujemy, tym uzyskujemy niższy koszt druku pojedynczej strony) i pomimo wyższych cen zakupu zarówno sprzętu i tonerów, wydrukujemy na nich znacznie większą ilość stron, co po czasie się zwraca, a koszt druku znacznie spada w porównaniu do drukarek atramentowych. Ponadto bardziej zaawansowane drukarki profesjonalne oferują inne funkcjonalności, jak dodatkowy podajnik ADF czy duplex. Jest to  wygodne biorąc pod uwagę fakt, iż codziennie w biurze drukuje się dużo dokumentów. Istnieje jednakże jeszcze kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze drukarki do biura. Między innymi: typy złączy i łączności; rozdzielczość wydruku; szybkość drukowania; maksymalna ilość stron, które można wydrukować w jednym dniu pracy oraz format wydruku, np. możliwość drukowania w formacie A4, A3 czy A2 lub w innym niestandardowym formacie. 

 

Poznaliśmy zasady działania oraz zalety drukarek atramentowych oraz drukarek laserowych. Jeśli zastanawiamy się, którą z wymienionych wybrać, należy przeanalizować potrzeby w zakresie drukowania, co pomoże dokonać najlepszego wyboru. Wybierając tusz lub toner w specjalistycznym sklepie z tuszami i tonerami jak www.123drukuj.pl, można zrobić to na dwa sposoby, wyszukując po symbolu tuszu/tonera lub po modelu drukarki, jeśli mamy wątpliwości czy będzie pasować. Dodatkowo, można tu też porównać wydajność poszczególnych wkładów. Warto pamiętać, że producenci podają je przy uwzględnieniu 5% zadruku strony. Warto sprawdzić, co oferują konkretne sprzęty i zapytać przed zakupem o szczegóły specjalistę w sklepie. To pozwoli uniknąć błędów i wybrać właściwie.

 

 

 

 

Redakcja

Redakcja

26 z Internetu
7903 artykuły 1719 tekstów 70 komentarzy
Wywrota.pl to interdyscyplinarny serwis społecznościowy zajmujący się kulturą. Jest jednym z pierwszych portali kulturalnych w polskim Internecie – działa od 1998 roku. W tym czasie otrzymał wiele prestiżowych nagród, m.in.: Papierowy Ekran…


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
Podpis
Podpis 26 stycznia 2023, 08:24
Kto to dziadostwo pisze dzieci z podstawówki lepiej by to napisały.
przysłano: 18 stycznia 2023 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca