Klasyczny wziernik ginekologiczny zbudowany jest z dwóch wyprofilowanych łyżek o zaokrąglonych brzegach, dzięki czemu nie ma ryzyka, że podczas ich wsuwania do pochwy dojdzie do uszkodzenia delikatnych struktur anatomicznych.
Łyżki połączone są zawleczką. Po jej zwolnieniu i naciśnięciu rękojeści obie części akcesorium można odprowadzić w przeciwnych kierunkach i tym samym uwidocznić wnętrze pochwy i szyjkę macicy.
Wzierniki wykonywane są z metalu lub tworzywa sztucznego. Te ze stali nierdzewnej po każdym zastosowaniu poddawane są sterylizacji w autoklawie, aby mogły zostać wykorzystane przy kolejnych badaniach i zabiegach. Niestety często chłód ich powierzchni wywołuje dyskomfort u pacjentek. Z tego względu lekarze chętniej sięgają po jednorazowe i sterylne akcesoria z tworzywa sztucznego, które dodatkowo dają pacjentkom większe poczucie bezpieczeństwa.
Mniej popularne wzierniki, ale również wykorzystywane w gabinetach ginekologicznych, to:
Poza budową wyróżnikiem wzierników jest ich rozmiar. Dobór akcesorium odpowiadającego wielkością strukturom anatomicznym kobiecego ciała sprawia, że podczas badania pacjentka nie będzie odczuwać bólu czy dyskomfortu.
O wielkości wziernika, a więc długości i szerokości łyżek świadczy kolor zawleczki blokującej rękojeść. Dzięki temu lekarz doskonale wie, po jakie narzędzie sięga, bez konieczności zapoznawania się opisem etykiety:
Wzierniki ginekologiczne należą do podstawowych narzędzi wykorzystywanych w codziennej praktyce ginekologicznej i położniczej (https://sklep.meringer.pl/kategoria/ginekologia/wzierniki-ginekologiczne-i-akcesoria). Pozwalają uwidocznić wnętrze pochwy i ocenić kondycję błon śluzowych, a także pobrać przy pomocy szczoteczki komórki nabłonka szyjki macicy do badania cytologicznego. Dzięki zastosowaniu wziernika lekarz może też pobrać wymaz mikrobiologiczny z pochwy, by ocenić jej biocenozę oraz wyciąć materiał do badania histopatologicznego.
Narzędzia nie są jednak wykorzystywane wyłącznie do diagnostyki. Ich konstrukcja i sposób obsługi pozwalają także na uwidocznienie wnętrza pochwy i szyjki macicy na potrzeby wykonania zabiegów takich jak badanie drożności jajowodów, inseminacja, wsunięcie pessarium na szyjkę macicy, a także aplikacja wkładki wewnątrzmacicznej.
Bibliografia:
Redakcja
25 z Internetu
7841 artykułów
1719 tekstów
66 komentarzy
Wywrota.pl to interdyscyplinarny serwis społecznościowy zajmujący się kulturą. Jest jednym z pierwszych portali kulturalnych w polskim Internecie – działa od 1998 roku. W tym czasie otrzymał wiele prestiżowych nagród, m.in.: Papierowy Ekran…
|