Teatr

Co nowego w teatrach …

Tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego potrwa od 30 lipca do 8 sierpnia 2010.

 

Teatr Polski – Wrocław / Trójmiasto: XIV Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski

 

Sen nocy letniej  Williama Shakespeare’a w reżyserii Moniki Pęcikiewicz zdobył jedną z czterech nominacji do Złotego Yoricka – nagrody dla najlepszej polskiej inscenizacji sztuk Shakespeare’a w sezonie 2009/2010 – i zaproszenie na XIV Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski w Trójmieście. Zagramy w środę 4 sierpnia 2010 o godzinie 21:00 na scenie Teatru Muzycznego w Gdyni.

 

"Kończący się sezon teatralny pod względem liczby spektakli szekspirowskich był świetny" – oceniła Monika Żółkoś, juror selekcjoner konkursu o Złotego Yoricka. – "Jeżeli chodzi o strategie artystyczne, to dominuje przepisywanie, czasem bardzo radykalne, dramatów Shakespeare’a. Widać to wyraźnie po tytułach nominowanych do nagrody, choć każde z tych przedstawień jest inne".

Złoty Yorick wręczany jest od 1994 roku. Dotąd zwycięzcę ogłaszano kilkadziesiąt dni przed festiwalem i spektakl (czasem również przedstawienia wyróżnione) zapraszano na imprezę. W tym roku po raz pierwszy w trakcie festiwalu zaprezentowane zostaną wszystkie nominowane do nagrody widowiska i dopiero wtedy poznamy laureata. Tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego potrwa od 30 lipca do 8 sierpnia 2010.

Teatr Polski we Wrocławiu otrzymał Złotego Yoricka w roku 1995 za Romea i Julię w reżyserii Tadeusza Bradeckiego, w roku 2008 natomiast specjalne wyróżnienie przypadło Hamletowi w reżyserii Moniki Pęcikiewicz.

 

Teatr Druga StrefaWarszawa

 

Na deskach Teatru Druga Strefa już 6 sierpnia zostanie zaprezentowana najnowsza prapremiera spektaklu w reżyserii Sylwestra Biragi - dyrektora naczelnego i artystycznego teatru.

 

Wymarły hotel na uboczu wiatr, deszcz i gość z walizką w ręku składają się na pełną absurdu historię przedstawioną w sztuce „Pokojówka”.

 

„Pokojówka” pod pretekstem wydarzeń w hotelowym zaciszu starannie ukazuje nieustanną walkę dobra ze złem, nieumiejętność dokonywania wyborów oraz wpływ i manipulację innych osób na nasze decyzje.

 

 

Teatr Druga Strefa

ul. Magazynowa 14A 

Warszawa

 

"Pokojówka" - premiera: 6 sierpnia, godz. 20.00

pozostałe spektakle: 7-11 sierpnia, godz. 20.00

 


przysłano: 3 sierpnia 2010 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca