Teatr

„Kaczo” wg Bogusława Schaeffera w Teatrze Muzycznym w Lublinie

21 listopada, godzina 17.00 i 19.30 Teatr Muzyczny w Lublinie, ul. M.C. Skłodowskiej 5

 

Już wkrótce na deskach Teatru Muzycznego W Lublinie publiczność będzie można okazję zobaczyć „Kaczo” – najlepszą komedię Bogusława Schaeffera. Spektakl stanowi wielki powrót na scenę znakomitego aktora Włodzimierza Matuszaka, a jednocześnie jubileusz 35-lecia jego pracy artystycznej. Aktor ma na koncie liczne role teatralne i filmowe (m. in. u Agnieszki Holland i Patryka Vegi). Szerszej publiczności jest znany dzięki roli proboszcza Antoniego Wojtowicza z serialu „Plebania”. Sztuka miała premierę 10 września bieżącego roku w warszawskim Teatrze Kamienica.W listopadzie aktor będzie gościł w Lublinie, co ma dla niego szczególne znaczenie, gdyż z tym miastem związany był w przeszłości pracując w Teatrze im. Juliusza Osterwy. 

 

Na scenie obok Włodzimierza Matuszaka występują popularni aktorzy: Karolina Nolbrzak, która wyreżyserowała spektakl, oraz Robert Wabich. Całość wypełnią utwory muzyczne wykonywane przez aktorów, autorstwa uznanego muzyka młodego pokolenia, Filipa Kuncewicza, (m.in. „Wojna polsko – ruska”, „Manna”, „Who's the boss”, „Szpilki na Giewoncie”, polska edycja „Mam Talent”).

 

„Kaczo” to intrygująca komedia o życiu, teatrze i aktorach, w której następuje zderzenie doświadczeń wielkiego artysty z dążeniem do sławy nowego pokolenia aktorów, rozpoczynających swą karierę zawodową. Bogusław Schaeffer to jeden z najciekawszych współczesnych artystów i niezwykle ważna postać polskiej kultury. To artysta o niezwykle rozległych zainteresowaniach twórczych i kontrowersyjnych poglądach estetycznych. Kompozytor, teoretyk i krytyk sztuki, pedagog, grafik, przedstawiciel awangardy muzycznej. Jest najchętniej wystawianym współczesnym dramatopisarzem. Autor przeszło czterdziestu sztuk tłumaczonych na siedemnaście języków, wielu książek o tematyce muzycznej, prawie pięciuset kompozycji. Najważniejsze i najbardziej znane dramaty sceniczne to; „Webern", „Audiencja", „Scenariusze dla Aktorów", „Kaczo", „Tutam". „Rondo". Dramaty te były tłumaczone na wiele języków i wystawiane za granicą (m.in. Londyn, Paryż, Wiedeń, Rzym, Ateny, Madryt, Bogota, Nowy Jork, Toronto, Los Angeles).

 

Schaeffer jest prekursorem wprowadzenia na scenę techniki collage’u, której świetnym przykładem jest „Kaczo”. Autor swobodnie żongluje różnorodnymi konwencjami, łączy i przeplata muzykę i tekst, filozoficzne monologi oraz scenki opisujące przyziemne perypetie bohaterów. W spektaklu nie zabraknie fantazji, swobody, dowcipu i niespodzianek, gdyż jak stwierdził sam autor sztuki: „Chcę, by widz w teatrze śnił, a nie żeby sprawdzał czy wszystko jest na miejscu. Piszę sztuki dla marzycieli, nie dla kontrolerów”.

 

 


Zwiastun spektaklu można zobaczyć na portalu youtube.com:
http://www.youtube.com/watch?v=iobSXKc9_qU&feature=player_embedded

od: 21 listopada 2010, 17:00
do: 21 listopada 2010, 21:00 Teatr Muzyczny w Lublinie

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
annamagdalena 18 listopada 2010, 01:11
spektakl z godziny 19.30 został odwołany
przysłano: 18 sierpnia 2010 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca