Teatr

"Maria Stuart" w Teatrze Studio

MARIA STUART
Teatr im. W. Horzycy z Torunia
Fryderyk Schiller

 

11.12.2010
godz. 19:30

 

     Sztuka Schillera napisana w 1800 r. wydaje się niezwykle aktualnym dramatem politycznym. Grzegorz Wiśniewski w autorskim opracowaniu tekstu skupił się na tragedii człowieka uwikłanego we władzę, ukazując jednostkę pełną intensywnych emocji.

Maria, oskarżona o spisek na życie Elżbiety, oczekuje wyroku sądu. Obserwujemy zmagania dwóch królowych. Maria, królowa Szkocji jest przekonana, że spotkanie z Elżbietą, królową Anglii, pozwoli im dojść do porozumienia. Elżbieta nie chce uchodzić za królobójczynię i szuka rozwiązania, aby nie na nią spadła odpowiedzialność za wydanie wyroku śmierci. Każda z władczyń ma swoich popleczników, ludzi "zaufanych”, którzy w politycznym labiryncie zrobią wszystko, by utrzymać swoje względy – nawet za cenę czyjegoś życia. Gra polityczna jest bezlitosna.

Toruńska "Maria Stuart” ukazuje dramatyczne starcie racji moralnych i wielkich namiętności, przede wszystkim żądzy władzy, której ulegają nie tylko królowe.

Spektakl uhonorowany nagrodami – główna nagroda aktorska dla Marii Kierzkowskiej za rolę Marii Stuart i nagroda reżyserska dla Grzegorza Wiśniewskiego na IV Ogólnopolskim Konkursie na Teatralną Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Europejskiej (2009).

 

 

opracowanie tekstu, reżyseria, scenografia Grzegorz Wiśniewski
przekład Jacek St. Buras
kostiumy Katarzyna Zawistowska
występują Maria Kierzkowska, Jolanta Teska, Jarosław Felczykowski, Paweł Kowalski, Sławomir Maciejewski, Marek Milczarczyk, Tomasz Mycan, Michał Marek Ubysz, Grzegorz Woś

 

Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza
Pałac Kultury i Nauki
www: http://www.teatrstudio.pl/index.html
FB: http://www.facebook.com/home.php?#!/pages/Warszawa/Teatr-Studio/313860240347
 

od: 11 grudnia 2010, 19:30
do: 11 grudnia 2010

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 20 sierpnia 2010 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca