Teatr

„Kamienie w kieszeniach”

Akcja sztuki rozgrywa się w małej irlandzkiej wiosce. Pewnego dnia przybywatam ekipa z Hollywood, aby kręcić film z udziałem miejscowych statystów. To wydarzenie odegra niebagatelną rolę w życiu niejednego z nich. Tragedia uzależnionego od narkotyków nastolatka zderzona jest z niepoprawnym optymizmem statystów Charliego i Jake’a, którzy dostrzegają szansę na realizację swoich śmiałych marzeń. „Kamienie w kieszeniach” są więc nie tylko trafnym oddaniem realiów planu filmowego, ale również opowieścią o zderzeniu sławnych i bogatych z „plebsem”, oraz o tym, jak bycie twórczym pomaga przezwyciężać własne słabości, kompleksy i lęki.

 

W zamyśle pisarki w komedii występuje tylko dwóch aktorów (Rafał Rutkowski i Maciej Wierzbicki), którzy odgrywają kilkanaście postaci, m.in. amerykańską gwiazdę filmową czy zblazowanego reżysera. Aktorzy występują bez rekwizytów, na niemal zupełnie pustej scenie. Konwencja gry przypomina komedię dell’arte, przefiltrowaną jednak przez współczesność.

 

Historia bohaterów „Kamieni w kieszeniach” do złudzenia przypomina historię samego Teatru Montownia. Dzięki pasji i wierze we własne siły, czterech absolwentów Akademii Teatralnej, którzy na przekór wszystkim założyli 13 lat temu własny teatr, istnieje do dzisiaj jako grupa, na trwałe zapisując się w historii polskiego teatru.  Z kolei bohaterowie sztuki, Charlie i Jake, realizując swoje marzenia, ze statystów przeistaczają się w gwiazdy grające we własnym filmie. Dojrzałość połączona z dziecięcą fantazją – to cechy łączące aktorów Montowni i postaci w sztuce.

 

Również historia kariery teatralnej Marie Jones przypomina nieco dzieje Montowni. Jej marzeniem było aktorstwo. Jednak sytuacja irlandzkich kobiet pragnących poświęcić się grze nie była łatwa. I tak w 1983 roku powstał Charabanc Theatre Company – niezależny zespół teatralny, założony przez grupę kobiet sfrustrowanych brakiem propozycji ról w irlandzkich teatrach, zdecydowanie faworyzujących młode angielskie aktorki. Marie Jones była współtwórczynią tej grupy, która w ciągu 10 lat stała się jednym z najbardziej znaczących, niezależnych zespołów teatralnych w Irlandii. Szybko okazało się, że w tym zespole Marie Jones najlepsza jest jako dramatopisarka. Obecnie jej dramaty wystawiane są z powodzeniem w wielu krajach.

 

 

„Kamienie w kieszeniach” - Och Teatr
31 lipca g. 20:00
1 sierpnia g. 20:00
2 sierpnia g. 18:30


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 10 stycznia 2011 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca