Teatr

Już w najbliższy czwartek ruszają Krakowskie Reminiscencje Teatralne!

 

 

Już w najbliższy czwartek ruszają Krakowskie Reminiscencje Teatralne!

Już 6 października, rozpocznie się w Krakowie 36. edycja międzynarodowego festiwalu teatralnego. Krakowskie Reminiscencje Teatralne odbywają się tym roku wyjątkowo w październiku, ponieważ stały się częścią programu kulturalnego Polskiej Prezydencji w UE. Organizatorzy wybrali na tę okazję najciekawsze zjawiska kształtujące trendy we współczesnym teatrze, a także przygotowali kilka wydarzeń specjalnych.

 

Krakowskie Reminiscencje Teatralne to festiwal, którego pierwsza edycja odbyła się 1975 roku. Pomimo tego, że jest to jeden z najstarszych przeglądów teatralnych w Polsce, poszukuje tego, co w tej sztuce najbardziej odkrywcze i świeże. Tegorocznemu festiwalowi towarzyszy – odbywające się po raz pierwszy w Polsce – spotkanie sieci IETM, która skupia ponad 400 organizacji z 45 państw świata, działających w obszarze sztuk performatywnych. Polskim i międzynarodowym odbiorcom zostanie zaprezentowana nasza rodzima scena teatralna, a także przedstawienia z krajów należących do Partnerstwa Wschodniego, Rosji, Wielkiej Brytanii i regionu Nadrenii i Westfalii.

 

 

Wyjątkowe przedstawienia

 

W tym roku na widzów KRT czekają wyjątkowe premiery. Przedstawieniem, którego nie można przegapić będzie Dwóch w twoim domu rosyjskiej grupy Teatr.doc. Inspiracją do powstania spektaklu były ubiegłoroczne wydarzenia na Białorusi. Opowiada on historię Uładzimira Niaklajeu – białoruskiego poety, opozycyjnego działacza politycznego i kandydata na prezydenta, który w dniu wyborów został brutalnie pobity, a następnie przez kilka miesięcy więziony przez białoruskie KGB – początkowo w ich siedzibie, a następnie w jego własnym domu. Spektakl skupia się na niecodziennej sytuacji kilkumiesięcznego aresztu, w czasie którego pogwałcone zostają wszelkie normy prywatności i intymności. Dom zamienia się w więzienie, będące psychiczną udręką dla głównego bohatera, jego żony, a także – zaskakująco – jego strażników, zmieniających się co 12 godzin dwóch funkcjonariuszy KGB. Spektakl jest międzynarodową koprodukcją (jednym z producentów są Krakowskie Reminiscencje Teatralne), a jego światowa prapremiera (w wersji work-in-progress) odbędzie się 7 października o 20.30 w Teatrze Nowym (kolejne pokazy: 8 i 9 października).

 

Jedną z perełek tegorocznego festiwalu będzie grupa Forced Entertainment. Brytyjski zespół zaprezentuje dwa przedstawienia, w tym kultowy spektakl Quizoola!. To unikatowe przedstawienie jest grane od piętnastu lat na całym świecie. Jego bazę stanowi 2000 pytań, na które aktorzy starają się udzielić odpowiedzi. Wyjątkowość trwającego ponad 6 godzin przedstawienia polega na tym, że jest on w dużej mierze improwizacją, a widz może wyjść i wrócić w dowolnym jego momencie. Drugim spektaklem tej grupy będzie groteskowy, chaotyczny wodewil The Thrill of It All, podczas którego widzowie bawią się do łez. Ukazuje on grupę artystów estradowych, która rozpaczliwie, lecz bezskutecznie, próbuje zabawić publiczność, co jest największym atutem tego przedstawienia. To nieprzewidywalne widowisko rozpada się na oczach widzów, obnażając przy tym własną teatralność. Stanowi ono odzwierciedlenie współczesnej kultury popularnej, w której wszystko musi być głośne, kolorowe i błyszczące. Quizoola! odbędzie się w piątek, 7 października o 18.00 w Bunkrze Sztuki, natomiast drugi spektakl w niedzielę, 9 października o 18.00 w Łaźni Nowej.

 

Wśród licznych festiwalowych wydarzeń warto zwrócić uwagę także na spektakl uznawanego za jednego z najwybitniejszych współczesnych reżyserów europejskich Alvisa Hermanisa pt. Obłomow. Jego prezentacja w ramach 36. edycji KRT odbywa się w ramach programu „Tam’Tam: Sezon Kultury NRW w Polsce”. Alvis Hermanis gościł w Polsce już wielokrotnie, za każdym razem wywołując ogrom pozytywnych emocji. Tym razem łotewski reżyser postanowił w przewrotny sposób przedstawić publiczności dawną Rosję. Przedstawienie oparte na powieści Gonczarowa od strony wizualnej odwołuje się do starej, rosyjskiej estetyki scenicznej. Jednak nie jest to muzealne odtworzenie, a bardziej „maszyna czasu”, w której Hermanis nie zapomina o współczesnym widzu. Reżyser poddał rosyjską prozę intensyfikacji, wydobywając z niej, we właściwy sobie sposób, niezwykłą energię teatralnego oddziaływania. W rezultacie otrzymujemy opowieść na poły nostalgiczną, na poły śmieszną. Alvis Hermanis z niemiecką grupą Schauspiel Kolonia zagra przedstawienie tylko raz – we wtorek 11 października o 18.30 w Łaźni Nowej.

 

 

Wydarzenia specjalne (własne produkcje)

 

Poza tymi wyjątkowymi spektaklami publiczność będzie miała okazję zobaczyć interesujący wybór propozycji polskich twórców tańca współczesnego oraz dwa projekty specjalne. Jednym z ciekawszych wydarzeń będzie wystawa Tima Etchellsa (reżysera, współzałożyciela Forced Entertainment, a także wybitnego artysty wizualnego) pod tytułem Z oddali. Jest to artystyczny komentarz do relacji między twórczością a polityką. Projekt bazuje na pierwszej w życiu podróży brata artysty do państw Partnerstwa Wschodniego (Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Mołdawia, Ukraina) oraz jego spotkaniach z mieszkańcami ich stolic. Zwieńczeniem kilkumiesięcznej pracy jest wystawa, której otwarcie nastąpi w pierwszy dzień festiwalu w krakowskim Bunkrze Sztuki.

 

Kolejnym wydarzeniem specjalnym będzie projekt Yanny Varbanovej z Bułgarii – Beating Lines. To intrygujące przedsięwzięcie obejmie działania w przestrzeni miejskiej Krakowa. Młoda kuratorka, przebywająca w Krakowie w ramach programu Festival Lab sieci FIT (Theatre/Festivals in Transition) zaprosiła do współpracy artystów z różnych krajów, w tym wielu lokalnych. Potraktują oni przestrzeń miejską, jako czynnik wyzwalający skojarzenia, osobiste emocje czy wspomnienia. Owa intymna percepcja wybranych miejsc Krakowa zostanie wyrażona za pomocą wizualnych interpretacji oraz performance’ów. Wydarzenia będzie można oglądać w dniach 7-9 października, startując zawsze z Placu Wolnica.

 

 

Taniec po raz pierwszy na KRT


Spośród prezentacji tańca współczesnego, które odbędą się po raz pierwszy w takim wymiarze w historii festiwalu w ramach tegorocznej edycji KRT, warto zwrócić szczególną uwagę na przedstawienie Le Sacre w reżyserii Leszka Bzdyla. Uhonorowano je Nagrodą Miasta Gdańska dla najlepszego spektaklu 2010 oraz indywidualną nagrodą prezydenta Gdańska dla reżysera. Widowisko zrealizowane jest na kanwie Święta Wiosny Igora Strawińskiego. Łączy w sobie zarówno teatr tańca, elementy dramatyczne, jak i charakterystyczną dla realizacji teatru Dada von Bzdülöw – szczyptę ironii. Przedstawienie odbędzie się w niedzielę 9 października w Studiu TVP Kraków Łęg. 

To tylko kilka przykładów tego, czego możemy spodziewać się od 6 do 12 października w Krakowie. Warto zarezerwować sobie czas, bo już za miesiąc czeka nas wiele spektakularnych i unikalnych wydarzeń.

Więcej informacji na ten temat na stronie www.krt-festival.pl


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 17 marca 2011 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca