Teatr

„Bonjour Monsieur Chagall” w Teatrze Żydowskim

„Bonjour Monsieur Chagall” to barwne widowisko muzyczne oparte na utworach poetyckich oraz malarstwie Marca Chagalla.

Przywołuje atmosferę świata Żydów ze Wschodniej Europy, w którym ten wybitny artysta wzrastał i dojrzewał. Plastyczne wizje malarza z Witebska ożywają w scenach pełnych nostalgicznego humoru, lirycznej muzyki żydowskiej, tańca oraz baśniowej atmosfery. Inspiracją do napisania scenariusza było osobiste spotkanie Szymona Szurmieja – dyrektora Teatru Żydowskiego i zarazem reżysera spektaklu – z Chagallem.


Szymon Szurmiej o swojej znajomości z artystą:
„Rozmawiałem z Chagallem dwa razy w życiu. Raz, gdy skończył 90 lati zostałem zaproszony na jego urodziny, a drugi raz na jego 95-lecie. Byłem zaskoczony. Nie wiedziałem, że pisał wiersze po żydowsku. Myślałem, że cały wypala się w swoim malarstwie, którym był opętany. Żył wspomnieniami, tęsknił za minionym światem Żydów ze wschodniej Europy. Pochodził z bardzo biednej rodziny. Bella, jego żona, muza i największa miłość, była córką kupca. Zapytałem go, czy to siebie i ją malował na niebie z kozami, kogutem, zegarem, skrzypkiem na dachu. I jak to wszystko wymyślił. Chagall popatrzył na mnie uważnie
– Jak to, wymyślił? Kiedy Żyd siedzi zamyślony i nie chwyta, co do niego mówią, mówi się: Uuu, on siedzi na księżycu. A gdy Żyd coś opowiada i macha rękami, żywo gestykuluje, to wniosek jest jeden: Oho, on już lata nad dachami.
Chagall po prostu w genialny sposób wykorzystał w swoim malarstwie potoczne wyrażenia żydowskie. Ale nie wszyscy potrafili to odczytać. Opowiadał, jak zwiedzał swoją wystawę w Izraelu w towarzystwie pierwszego premiera Ben-Guriona. Zapytał go:
– Jak się panu podoba, panie premierze?
– Wie pan co – odpowiedział premier–  ja uważam, że Żydzi powinni pracować, a nie fruwać."


Współreżyserka spektaklu, Gołda Tencer, o spektaklu: „po trzydziestu latach odkryłam na nowo to przedstawienie, zmodyfikowałam je. Uważam, że należy pokazać część wielkiej kultury żydowskiej, która inspirowała malarza o światowej sławie. Jednocześnie uwspółcześniłam formę spektaklu, dodając inne utwory oraz ruchome obrazy multimedialne, aby przybliżyć dzisiejszemu widzowi wielką wartość malarstwa Chagalla."


Spektakl Bonjour Monsieur Chagall odniósł wielki sukces na festiwalu Tysiąc lat historii Żydów zorganizowanym w Lyonie w marcu 2009 r. oraz na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Żydowskich w Montrealu, który miał miejsce w czerwcu 2009 r.

 

Spektakl można obejrzeć w Teatrze Żydowskim w Warszawie  13 i 14 stycznia o godz. 19.00 oraz 15 stycznia o godzinie 18.00


Scenariusz i reżyseria:
Szymon Szurmiej, Gołda Tencer
Asystent reżysera: Barbara Szeliga
Kierownictwo muzyczne: Teresa Wrońska
Scenografia: Marian Stańczak
Choreografia: Tadeusz Wiśniewski
Wizualizacja: Dawid Kozłowski, Krzysztof Ryniewicz
Zdjęcia: Marek Górecki
Obsada: Monika Chrząstowska, Ewa Dąbrowska, Joanna Przybyłowska, Gołda Tencer, Izabella Rzeszowska, Barbara Szeliga, Alina Świdowska, Ernestyna Winnicka, Henryk Rajfer, Rafał Rutowicz, Piotr Sierecki, Szymon Szurmiej, Jerzy Walczak, Marek Węglarski, Piotr Wiszniowski
Czas trwania: 1 h 40 min (z przerwą)
Język spektaklu: jidysz (symultanicznie tłumaczony na polski)
Bilety: rząd I-X 50zł , rząd XI-XV i loże 40zł


 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 5 maja 2011 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca