Teatr

1666" - spektakl M. Zadary wg "Szatana w Goraju" Singera w Teatrze Żydowskim

W piątek 30 marca na Dużej Scenie Teatru Żydowskiego wystawiony zostanie spektakl „1666” w reżyserii Michała Zadary.

„1666” to spektakl na podstawie „Szatana w Goraju” - jedynej powieści, jaką Singer wydał jeszcze w Warszawie, w roku 1935. „1666” opowiada o małym miasteczku na wschodnich kresach, którego mieszkańcy w roku 1666 uwierzyli w nadejście Mesjasza, co miało dla nich dość fatalne skutki. Choć pierwsza powieść przyszłego noblisty jest osadzona w siedemnastowiecznej Polsce, to zadaje bolesne pytania współczesności - na ile ideologia może determinować człowieka i do jakich skrajności może ludzi doprowadzić walka o władzę.

 

Singer opisuje społeczność, która na skutek ideologii traci kontakt z rzeczywistością i wpada w coraz większy obłęd. Inscenizacja Michała Zadary zachowuje humor i ironię tej gorzkiej powieści, pisanej w roku dojścia Hitlera do władzy. W hipnotycznym ciągu obrazów, Michał Zadara i nowojorski kompozytor Asa Horvitz opowiadają ponadczasową historię o społeczeństwie niszczącym samo siebie, o szatanie który - jak pokazuje Singer - może zamieszkać w każdym człowieku zbyt przekonanym o własnej racji.

Spektakl skierowany jest głównie do młodej refleksyjnej publiczności, poszukującej wyzwań intelektualnych i niebanalnych metod przekazu teatralnego.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 5 czerwca 2011 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca