Teatr

Maj w Teatrze Żydowskim

 

W maju Teatr Żydowski gorąco zaprasza na spektakle repertuarowe, w tym kultowe przedstawienie Skrzypek na dachu, oparty na twórczości poetyckiej i malarskiej Chagalla spektakl Bonjour Monsieur Chagall, wesołe i zabawne przedstawienie kabaretowo-muzyczne Dla mnie bomba!, tradycyjne Opowieści Chasydów czy też na monodram z Jerzym Walczakiem w roli głównej Pieśń nad pieśniami. Najmłodsi będą mieli okazję zobaczyć przygody Królewny Śnieżki i jej małych przyjaciół.

 

Szczególnie gorąco Teatr Żydowski zaprasza w długi majowy weekend na najnowszy spektakl Żona Króla Leara” w reżyserii Jerzego Gruzy, a 19 i 20 maja na scenę po wielu miesiącach nieobecności powróci Księga Raju Piotra Cieplaka.


Ponadto 21. maja w z okazji "Roku Raoula Wallenberga 2012" odbędą się obchody setnej rocznicy urodzin tego szwedzkiego dyplomaty, który pod koniec II Wojny Światowej uratował w Budapeszcie 10 tysięcy Żydów. W ramach wydarzeń zaplanowano w Teatrze Żydowskim otwarty panel dyskusyjny „Człowiek w nieludzkiej rzeczywistości”, który poprowadzi prof. Władysław Bartoszewski, a prowadzącym panelu będzie prof. Szewach Weiss. Zaproszono wielu ciekawych panelistów, a wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. 

 

 

 

 

MAJ 2012 w Teatrze Żydowskim – repertuar

DUŻA SCENA
4.05 Piątek Żona Króla Leara.
Czarna komedia. Premiera 19.00
5.05 Sobota Żona Króla Leara.
Czarna komedia. 19.00
6.05 Niedziela Żona Króla Leara.
Czarna komedia. 18.00
9.05 Środa Królewna Śnieżka 10.00 i 13.00
11.05 Piątek Bonjour Monsieur Chagall 19.00
12.05 Sobota Bonjour Monsieur Chagall 19.00
13.05 Niedziela Bonjour Monsieur Chagall 18.00
15.05 Wtorek Dla mnie bomba 19.00
16.05 Środa Dla mnie bomba 19.00
17.05 Czwartek Dla mnie bomba 19.00
19.05 Sobota Księga raju 17.00
20.05 Niedziela Księga raju 18.00
21.05 Poniedziałek Wallenberg 100 rocznica urodzin
(Impreza gościnna) 11.00 – 22.00
(15.00-17.00 część otwarta)
22.05 Wtorek Skrzypek na dachu 18.00
23.05 Środa Skrzypek na dachu 18.00
24.05 Czwartek Skrzypek na dachu 18.00
25.05 Piątek Żona Króla Leara. 19.00
26.05 Sobota Żona Króla Leara. 19.00
27.05 Niedziela Żona Króla Leara. 18.00

 

MAŁA SCENA
08.05 Wtorek Opowieści chasydów 19.00
29.05 Wtorek Pieśń nad pieśniami 19.00


Bilety: 25 – 60 zł (bilet ulgowy – minus 10 zł od ceny biletu), rezerwacja biletów pod numerem (22) 850 64 50, (22) 850 56 56 i online http://www.teatr-zydowski.art.pl/

Opisy spektakli i wydarzeń Teatru Żydowskiego:

 


ŻONA KRÓLA LEARA. CZARNA KOMEDIA

4, 5, 6, 25, 26, 27 maja

 

„Żona króla Leara. Czarna komedia.” to spektakl o bezrobotnym aktorze, upokarzanym nieustannym chodzeniem od castingu do castingu. Podjęty trud nie daje jednak efektu w postaci roli. Nagle sfrustrowany aktor podejmuje decyzję – „jeszcze sięgnę po ten najwyższy temat, spontanicznie, bez zaplecza, bez teatru, lecz z ogromną, graniczącą z obłędem chęcią pracy nad rolą Leara”. W tym momencie pojawia się Żona, początkowo sceptyczna, wpada na zwariowany pomysł zagrania Leara przez kobietę. Wiedziona przekonaniem, że na fali współczesnych eksperymentów teatralnych jest to idealna rola dla niej. Ustępuje jednak staremu aktorowi. Mąż chorobliwie marzy o tym, aby chociaż raz jeszcze dostać „wielką rolę”, jednak okoliczności zmuszają go do grania w tanich reklamówkach. Podejmuje się tego, bo przecież musi z czegoś żyć. Kiedy pojawia się kolejna szansa, stawia się na casting. Z przejęcia miesza tekst, który powinien zaprezentować jury, z głęboko w nim tkwiącym monologiem Leara. Przegrywa również ten casting. Dochodzi do niego brutalna prawda – świat już go nie potrzebuje. Jedyna myśl to samobójstwo…tak, ale teatralne, nie rzeczywiste.
„Czas – jak mówi Szekspir – to ogromne morze niewdzięczności”.

 

Scenariusz: Paweł Binke
Reżyseria: Jerzy Gruza
Scenografia: Ewa Łaniecka
Muzyka: Teresa Wrońska
Asystent reżysera: Jadwiga Gryn
Obsada:
Mąż – Wojciech Wiliński / Szymon Szurmiej
Jego Żona – Izabella Olejnik / Barbara Dziekan
Młody Człowiek – Piotr Chomik
Gosia z „Gorącej Rity” – Izabella Rzeszowska/Jadwiga Gryn
Szefowa Castingu – Joanna Przybyłowska
Juror I – Rafał Rutowicz
Juror II – Piotr Chomik
Juror III – Ewa Dąbrowska
Sekretarka – Jadwiga Gryn
Gonerylla – Joanna Przybyłowska
Regana – Ewa Dąbrowska
Kordelia – Izabella Rzeszowska
Gloster – Piotr Chomik
Kent – Rafał Rutowicz
Bilety: 40-50zł

 


OPOWIEŚCI CHASYDÓW

8 maja

 

Widowisko słowno-muzyczne na motywach opowieści Midrasze i Podań chasydzkich.
W sobotę o zmierzchu odbywa się trzecie posiadywanie szabatowe. Zbierają się uczeni, magowie, kaznodzieje, cadykowie, by snuć swoje opowieści i przypowieści. Przedstawienie jest ubarwione piosenkami, korespondującymi z tematem rozmów. Jest też tradycyjna kabała, inna w każdym spotkaniu z widzami, bardzo osobista. Kabały są przekazywane widzom przez mężczyzn, zaś jabłka, jako symbol wiedzy, to poczęstunek dla widzów od gospodyni. Z każdej przypowieści wynika ponadczasowa przestroga, a nade wszystko wskazówka, jak żyć...

 

Scenariusz i reżyseria: Elżbieta Protakiewicz
Opracowanie muzyczne: Mirosław Kuźniak
Scenografia: Marta Grudzińska
Światło i multimedia: Wojciech Lubertowicz
Obsada:
Dow Ber z Międzyrzecza: Henryk Rajfer
Pinchas z Korca: Mikołaj Müller
Zeew Wolf ze Zbaraża: Marek Węglarski
Icchak z Warki: Wojciech Wiliński
Gospodyni: Alina Świdowska
Syn młodszy: Dawid Szurmiej
Syn starszy: Jerzy Walczak
Czas trwania: 1h (bez przerwy)
Bilety: stolik 40zł, rząd 30zł

 

 

KRÓLEWNA ŚNIEŻKA

9 maja, godz. 10.00 i 13.00

 

Adaptacja jednej z najsłynniejszych bajek braci Grimm. Bohaterką jest piękna królewna, z powodu białej cery zwana Śnieżką. Przeżywa szereg niebezpiecznych przygód. Wraz z siedmioma krasnoludkami stawia czoła złej macosze, która nastaje na jej życie. Z opresji wybawia ją szlachetny królewicz. 

 

Scenariusz, reżyseria i choreografia: Lena Szurmiej

Muzyka: Rajmund Filipiak
Scenografia i kostiumy: Marta Grudzińska
Kierownictwo muzyczne i aranżacja: Małgorzata Hauschild
Asystent reżysera: Małgorzata Szurmiej
Inspicjent: Waldemar Gawlik
Obsada: Joanna Rzączyńska, Rafał Rutowicz, Ewa Dąbrowska, Waldemar Gawlik, Monika Soszka, Marek Węglarski, Piotr Sierecki, Monika Chrząstowska, Joanna Przybyłowska, Barbara Szeliga, Alina Świdowska, Malgorzata Majewska, Małgorzata Trybalska, Grzegorz Kulikowski, Ryszard Kluge, Sylwia Najah, Karolina Borkowska, Rafał Dajbor, Marcin Błaszak
Orkiestra: Małgorzata Hauschild - fortepian, Rafał Filipiak - gitara elektryczna, Krzysztof Kukowski - gitara basowa, Paweł Sójka - akordeon, Paweł Gębicki - perkusja.
Bilety: 30 zł; grupowy 25 zł (koszt biletu opiekuna 10 dzieci - 1 zł)

 


BONJOUR MONSIEUR CHAGALL

11, 12, 13 maja

 

Bonjour Monsieur Chagall to barwne widowisko muzyczne oparte na utworach poetyckich oraz malarstwie Marca Chagalla. Przywołuje atmosferę świata Żydów ze Wschodniej Europy, w którym ten wybitny artysta wzrastał i dojrzewał. Plastyczne wizje malarza z Witebska ożywają w scenach pełnych nostalgicznego humoru, lirycznej muzyki żydowskiej, tańca oraz baśniowej atmosfery. Inspiracją do napisania scenariusza było osobiste spotkanie Szymona Szurmieja – dyrektora Teatru Żydowskiego i zarazem reżysera spektaklu - z Chagallem.
Szymon Szurmiej o swojej znajomości z artystą:
Rozmawiałem z Chagallem dwa razy w życiu. Raz, gdy skończył 90 lati zostałem zaproszony na jego urodziny, a drugi raz na jego 95-lecie. Byłem zaskoczony. Nie wiedziałem, że pisał wiersze po żydowsku. Myślałem, że cały wypala się w swoim malarstwie, którym był "opętany". Żył wspomnieniami, tęsknił za minionym światem Żydów ze wschodniej Europy. Pochodził z bardzo biednej rodziny. Bella, jego żona, muza i największa miłość, była córką kupca. Zapytałem go, czy to siebie i ją malował na niebie z kozami, kogutem, zegarem, skrzypkiem na dachu. I jak to wszystko wymyślił. Chagall popatrzył na mnie uważnie
- Jak to, wymyślił? Kiedy Żyd siedzi zamyślony i nie chwyta, co do niego mówią, mówi się: "Uuu, on siedzi na księżycu". A gdy Żyd coś opowiada i macha rękami, żywo gestykuluje, to wniosek jest jeden: "Oho, on już lata nad dachami".
Chagall po prostu w genialny sposób wykorzystał w swoim malarstwie potoczne wyrażenia żydowskie. Ale nie wszyscy potrafili to odczytać. Opowiadał, jak zwiedzał swoją wystawę w Izraelu w towarzystwie pierwszego premiera Ben-Guriona. Zapytał go:
- Jak się panu podoba, panie premierze?
- Wie pan co - odpowiedział premier - ja uważam, że Żydzi powinni pracować, a nie fruwać.
Współreżyserka spektaklu, Gołda Tencer, o spektaklu: po trzydziestu latach odkryłam na nowo to przedstawienie, zmodyfikowałam je. Uważam, że należy pokazać część wielkiej kultury żydowskiej, która inspirowała malarza o światowej sławie. Jednocześnie uwspółcześniłam formę spektaklu, dodając inne utwory oraz ruchome obrazy multimedialne, aby przybliżyć dzisiejszemu widzowi wielką wartość malarstwa Chagalla.
Spektakl Bonjour Monsieur Chagall odniósł wielki sukces na festiwalu "Tysiąc lat historii Żydów" zorganizowanym w Lyonie w marcu 2009 r. oraz na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Żydowskich w Montrealu, który miał miejsce w czerwcu 2009 r.

 

Scenariusz i reżyseria:
Szymon Szurmiej, Gołda Tencer
Asystent reżysera: Barbara Szeliga
Kierownictwo muzyczne: Teresa Wrońska
Scenografia: Marian Stańczak
Choreografia: Tadeusz Wiśniewski
Wizualizacja: Dawid Kozłowski, Krzysztof Ryniewicz
Zdjęcia: Marek Górecki
Obsada: Monika Chrząstowska, Ewa Dąbrowska, Joanna Przybyłowska, Gołda Tencer, Izabella Rzeszowska, Barbara Szeliga, Alina Świdowska, Ernestyna Winnicka, Henryk Rajfer, Rafał Rutowicz, Piotr Sierecki, Szymon Szurmiej, Jerzy Walczak, Marek Węglarski, Piotr Wiszniowski
Czas trwania: 1 h 40 min (z przerwą)
Język spektaklu: jidysz (symultanicznie tłumaczony na polski)
Bilety: rząd I-X 50zł , rząd XI-XV i loże 40zł

 


DLA MNIE BOMBA

15, 16, 17 maja

 

Przedstawienie kabaretowo-muzyczne przywołujące klimat przedwojennej Warszawy. A w nim – taniec, rewia, piosenki, skecze, żarty, anegdoty oraz hity najlepszych kabaretów.

Przewodnikiem po przedwojennej Warszawie jest stary subiekt, właściciel sklepu z płytami, gazetami i pamiątkami. Barwni goście jego antykwariatu przybliżą nam artystyczno-kawiarniany styl minionej epoki. Błyskotliwe żarty i anegdoty, piosenki wesołe oraz te, nad którymi unosi się lekka nutka nostalgii, przeniosą nas w tamten świat.

 

Scenariusz i reżyseria: Gołda Tencer
Konsultacja literacka: Ryszard Marek Groński
Scenografia: Izabela Chełkowska
Choreografia: Dorota Furman, Tomasz Tworkowski
Opracowanie muzyczne: Teresa Wrońska
Asystent reżysera: Małgorzata Trybalska
Obsada:
Ewa Dąbrowska, Adam Malecki, Joanna Przybyłowska, Henryk Rajfer, Rafał Rutowicz, Dorota Salamon, Monika Soszka, Barbara Szeliga, Szymon Szurmiej, Alina Świdowska, Gołda Tencer, Małgorzata Trybalska, Jerzy Walczak, Marek Węglarski, Ernestyna Winnicka, Wojciech Wiliński, Izabella Rzeszowska, Wanda Siemaszko, Waldemar Gawlik
Czas trwania: 2h 35min (z przerwą)
Bilety: 50-60 zł

 


KSIĘGA RAJU
wg Icyka Mangera

19, 20 maja

 

Żydowska legenda głosi że każda dusza zanim wstąpi w ludzkie ciało przebywa w raju. Przed zejściem na ziemię zostaje pozbawiona rajskich wspomnień przez jednego z aniołów. Piotr Cieplak - autor adaptacji i reżyser - w swoim przedstawieniu opowiada o człowieku, którego dusza podstępem trafiła między ludzi, zachowując pamięć o raju.
Dalsza historia jest sentymentalną opowieścią o zderzeniu ludzkich wyobrażeń z rzeczywistością. Jednocześnie jest także próbą odczarowania tradycyjnej wizji raju. W tej sztuce nic nie jest takie jak się spodziewamy.

 

Adaptacja i reżyseria: Piotr Cieplak
Scenografia: Andrzej Witkowski
Muzyka: Raphael Rogiński i zespół Cukunft
Oprawa muzyczna i efekty dźwiękowe: Paweł Czepułkowski
Konsultacja choreograficzna: Leszek Bzdyl
Asystentki reżysera: Ernestyna Winnicka , Karolina Kirsz
Obsada:
Marcin Błaszak, Kamila Boruta, Monika Chrząstowska, Ewa Dąbrowska, Piotr Chomik, Ewa Greś, Ryszard Kluge, Grzegorz Kulikowski, Mikołaj Miller, Joanna Przybyłowska, Henryk Rajfer, Rafał Rutowicz, Izabella Rzeszowska, Piotr Sierecki , Monika Soszka, Jerzy Walczak, Marek Węglarski, Wojciech Wiliński, Ernestyna Winnicka, Piotr Wiszniowski, Małgosia Łata i Józio Napiórkowski.
Aktorzy marionetkowi:
Maciej Dużyński, Zuzanna Gaińska, Agnieszka Makowska, Kamila Puciłowska
Czas trwania: 2h 40min (z przerwą)

 


WALLENBERG – 100 ROCZNICA URODZIN

21 maja

21. maja br. odbędą się obchody setnej rocznicy urodzin Raoula Wallenberga – szwedzkiego dyplomaty, który w czasie II Wojny Światowej w latach 1944-45 uratował 10 tysięcy Żydów w Budapeszcie. W styczniu 1945 roku Wallenberg został aresztowany przez NKWD pod fałszywym zarzutem szpiegostwa na rzecz Stanów Zjednoczonych i potajemnie wywieziony do Moskwy, gdzie trafił m.in. do więzienia na Łubiance, po czym słuch o nim zaginął - najprawdopodobniej wysłano go na Syberię, aczkolwiek doniesienia na jego temat były sprzeczne i niejasne.
Część wydarzeń w ramach obchodów setnej rocznicy urodzin Raoula Wallenberga będzie miała charakter zamknięty, jednakże w godzinach 15.00-17.00 na Dużej Scenie Teatru Żydowskiego w Warszawie odbędzie się panel dyskusyjny, na który wstęp będzie wolny za uprzednią rezerwacją pod numerem 22 8506450 (szczegóły na temat odbioru zaproszenia uzyskają Państwo pod podanym numerem telefonu).
Panel dyskusyjny Człowiek w nieludzkiej rzeczywistości otworzy prof. Władysław Bartoszewski, moderatorem będzie prof. Szewach Weiss, a jako paneliści wystąpią: prof. György Haraszti (prezes zarządu Holocaust Documentation Center and Memorial Collection Public Foundation - Węgry), Paweł Śpiewak (dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie), Konstanty Gebert (dziennikarz), dr Rob Rozett (dyrektor Yad Vashem Library - Jerozolima). Przemowę oraz uwagi końcowe wygłoszą: Olle Wästberg (Dyrektor Generalny Instytutu Szwedzkiego, koordynator rządu ds. „Roku Raoula Wallenberga 2012”) i Iván Bába (Sekretarz Stanu Ministerstwa Spraw Zagranicznych Węgier). Panel będzie symultanicznie tłumaczony na język angielski. Na początku pokazane zostaną krótkie filmy video z przemowami parlamentarzystów z Polski, Węgier i Izraela, a na koniec wyświetlony zostanie krótkometrażowy film o Wallenbergu. 

Wydarzenia odbywają się pod patronatem Prezydenta Miasta Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Organizatorami są: Ambasada Węgier i Węgierski Instytut Kulturalny, a współorganizatorami: Ambasada Izraela, Ambasada Szwecji i Teatr Żydowski w Warszawie.

 


SKRZYPEK NA DACHU
22, 23, 24 maja

 

Światowej sławy musical Skrzypek na dachu swoją warstwą muzyczną jak i tematem zawierającym humanistyczne przesłanie przemawia do publiczności na całym świecie.
Za kanwę libretta posłużyła powieść Szołema Alejchema Dzieje Tewjego Mleczarza .
Akcja rozgrywa się w 1905 r. w Anatewce, małym miasteczku na terenie Rosji carskiej, gdzie obok siebie żyją dwie społeczności - żydowska i rosyjska, które starają się nie wchodzić sobie w drogę. Historyczne tło akcji nawiązuje do rodzącego się komunizmu, rewolucji 1905 roku, a w finale do masowej emigracji ludności żydowskiej.
Tytułowy Tewje jest ubogim mleczarzem, obarczonym pięcioma córkami, które chce wydać za mąż. One jednak nie zgadzają się z propozycjami swatki i szukają związków opartych na miłości. Tewje raz po raz staje przed wyborem, co jest ważniejsze: życie zgodnie z tradycją czy szczęście córek. Tymczasem do Anatewki dociera wiadomość o konieczności opuszczenia przez wszystkich Żydów miasteczka.

 

Reżyseria i choreografia: Jan Szurmiej
Scenografia: Wojciech Jankowiak
Kostiumy: Marta Hubka
Kierownictwo muzyczne: Teresa Wrońska , Sławomir Lebiedziński
Przygotowanie wokalne: Małgorzata Hauschild
Obsada: Zespół Teatru Żydowskiego
Czas trwania: 3h 20min (z przerwą)
Bilety: 50-60 zł

 


PIEŚŃ NAD PIEŚNIAMI
29 maja

 

Monodram według opowiadania Szolema Alejchema. Historia o miłości nieskomplikowanej, co nie znaczy, że łatwej. Opowieść o fascynacji, która po latach okazuje się zagubioną treścią życia. Spektakl jest adaptacją mało znanego opowiadania Szolema Alejchema.

 

Reżyseria: Maciej Wojtyszko
Muzyka: Jerzy Derfel
Motyw muzyczny: Krzysztof Jakowicz (skrzypce), Andrzej Łukasik (kontrabas)
Obsada:
Jerzy Walczak
Czas trwania: 1h bez (przerwy)
Bilety: stolik 40zł, rząd 30zł

 

Oficjalna strona Teatru Żydowskiego:
http://www.teatr-zydowski.art.pl/

Fanpage na Facebooku:
http://www.facebook.com/TeatrZydowskiimEsteryRacheliiIdyKaminskich

Teatr Żydowski
Plac Grzybowski 12/16
00-104 Warszawa


 

 

Źródło: materiały prasowe


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 7 maja 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca