Teatr

Wallenberg - 100 rocznica urodzin

21 maja br. odbędą się obchody setnej rocznicy urodzin Raoula Wallenberga – szwedzkiego dyplomaty, który w czasie II wojny światowej w latach 1944-45 uratował kilkadziesiąt tysięcy Żydów w Budapeszcie. Jako młody dyplomata przybył do stolicy Węgier latem 1944 roku. Natychmiast przyłączył się do akcji ratowania ludzi, głównie żydowskiego pochodzenia, m.in. wystawiając im paszporty ochronne. W styczniu 1945 roku został aresztowany przez Armię Czerwoną. Ze Związku Sowieckiego nigdy nie powrócił. Istnieją przypuszczenia, że jednym z powodów zaginięcia Wallenberga była jego wiedza o zbrodni katyńskiej.

 

W ramach obchodów odbędą się uroczystości protokolarne, warsztaty edukacyjne dla młodzieży, a od godziny 15.00 na Dużej Scenie Teatru Żydowskiego w Warszawie odbędzie się cykl imprez, na który wstęp jest wolny za uprzednią rezerwacją pod numerem 22 8506450.

 

Panel dyskusyjny „Człowiek w nieludzkiej rzeczywistości” otworzy Władysław Bartoszewski, prowadzi prof. Szewach Weiss z Izraela, a jako paneliści wystąpią: prof. Paweł Śpiewak, Konstanty Gebert, prof. György Haraszti (Centrum Dokumentacji i Pamięci Holokaustu, Budapeszt), dr Rob Rozett (dyrektor Biblioteki Instytutu Yad Vashem, Jerozolima) dr Boris Sokołow (pisarz, historyk, Moskwa).


Uwagi końcowe wygłoszą Olle Wästberg (koordynator Roku Raoula Wallenberga 2012 w Szwecji) i Iván Bába (wiceminister spraw zagranicznych Węgier). Na koniec wyświetlony zostanie krótkometrażowy film o Wallenbergu. Tego dnia we gmachu Teatru Żydowskiego zorganizowane będą również wystawy poświęcone Wallenbergowi.

 

Od godz. 17.30 nastąpi wręczenia medalu „Sprawiedliwi wśrod Narodów Świata”. Odznaczeni zostaną pani Leokadia Pauzewicz z Warszawy oraz jej rodzice, Katarzyna i Marian Domańscy. Po uroczystości wystąpi Shimrit Carmi, córka Uratowanej.
Uwieńczeniem dnia będzie koncert Uschłe drzewo Izaaka w wykonaniu Odessa Klezmer Band z Budapesztu – razem z aktorami Teatru Żydowskiego.
Cały program będzie symultanicznie tłumaczony na język angielski.

 

Pragniemy, aby z okazji setnej rocznicy urodzin polska opinia publiczna mogła poznać Raoula Wallenberga, który na Węgrzech uratował tysiące Żydów, a poprzez jego postać lepiej zrozumieć naszą wspólną niedaleką przeszłość, jak również głębiej uświadomić sobie znaczenie bohaterskiej postawy w czasach historycznego kataklizmu. Program, który zostanie urzeczywistniony w wyniku międzynarodowej współpracy, na swój sposób może pomóc w lepszym poznaniu siebie samych oraz w kształtowaniu poglądu na historię, co jest podstawą funkcjonowania silnego, demokratycznego i tolerancyjnego społeczeństwa mieszczańskiego – mówią organizatorzy.

 

Wydarzenia odbywają się pod patronatem Prezydenta Miasta Warszawy, Hanny Gronkiewicz-Waltz. Organizatorami są: Ambasada Węgier i Węgierski Instytut Kultury, a współorganizatorami: Ambasada Izraela, Ambasada Szwecji i Teatr Żydowski w Warszawie.

 

ZdjęciaDodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 16 maja 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca