Teatr

Mistrz rosyjskiego teatru zaprezentuje się we Wrocławiu

 

Nazwisko Anatolij Wasiljew zna każdy miłośnik teatru. Już w najbliższy czwartek oraz w sobotę będzie okazja, żeby uczestniczyć w otwartych zajęciach laboratoryjnych, które poprowadzi z grupą aktorów z Włoch i Izraela. To kolejne wydarzenie w ramach II Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Świat miejscem prawdy”.

 

Od 3 października trwa we Wrocławiu II Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Świat miejscem prawdy” Sezon Mistrzów. Do tej pory odbyły się premierowe pokazy pierwszego z mistrzów – Theodorosa Terzopoulosa, który przygotował polską wersję „Mauzera” według Heinera Mullera. A już w najbliższe czwartek i w sobotę (25 i 27 października) swoją pracę zaprezentuje kolejny wybitny twórca teatru.

 

„Pirandello. Szczepienie. Praktyka etiudy” – tak zatytułowane są otwarte zajęcia laboratoryjnych Anatolija Wasiljewa. Rosyjski badacz teatru i pedagog, założyciel moskiewskiej Szkoły Sztuki Dramatycznej pokaże pracę nad precyzyjnymi strukturami działania za pomocą narzędzi improwizacyjnych, którą prowadzi z międzynarodową grupą aktorów. Laboratorium stanowi przedłużenie seminarium badawczego technik aktorskich Anatolija Wasiljewa zainaugurowanego w Instytucie Grotowskiego w 2011 roku. Początkowo (16 maja – 20 czerwca 2011) aktorzy pracowali nad etiudami na podstawie dramatów Antoniego Czechowa: „Mewy”, „Wujaszka Wani”, „Trzech sióstr” oraz „Wiśniowego sadu”. W kolejnym etapie (17 października – 12 listopada 2011) skupili się na opowiadaniach Czechowa „Pojedynek” i „Opowieść nieznanego człowieka”. Następnie (5 marca – 10 czerwca 2012) reżyser podjął z grupą pracę laboratoryjną, bazując na dramatach Luigiego Pirandella.

 

– Nie pracujemy nad tekstami Luigiego Pirandella. Pracujemy nad technikami „struktur przejściowych” i za materiał do badania tych technik służy autor Pirandello – podkreśla Anatolij Wasiljew. – Jest to praca polegająca na sterowaniu spontanicznymi impulsami na drodze działania, od recepcji do realizacji – dodaje rosyjski pedagog.

 

Anatolij Wasiljew zadebiutował na scenie MChAT-u w 1973 roku spektaklem „Solo na zegar z kurantem”14 lat później otworzył swój własny teatr – Szkołę Sztuki Dramatycznej. Od 1988 do 2006 roku spektakle Wasiljewa prezentowane były niemal co roku na festiwalu w Awinionie. Twórca jest laureatem licznych nagród i wyróżnień, m.in nagrody Nowe Rzeczywistości Teatralne (Taormina, 1990), nagrody Chaos (Agrigente, 1992), nagrody im. Stanisławskiego (Moskwa, 1988, 1997). W 2008 roku został wybrany Światowym Ambasadorem Teatru z ramienia UNESCO. Jest również kawalerem trzech orderów francuskich: Kawalerem Orderu Sztuki i Literatury (1989), Kawalerem Palm Akademickich (2005), Komandorem Orderu Sztuki i Literatury (2006). Wasiljew prowadzi działalność pedagogiczną, m.in. we Francji, we Włoszech, w Grecji, a także w Polsce – od 2011 roku podczas dwuletniego projektu w ramach programu „Masters in Residence” w Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu.

 

Otwarte zajęcia laboratoryjne „Pirandello. Szczepienie. Praktyka etiudy” odbędą się w historycznej Sali Teatru Laboratorium, która znajduje się w Przejściu Żelaźniczym (Rynek-Ratusz 27). Wstęp jest wolny, jednak z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc obowiązuje rezerwacja miejsc (sekretariat@grotowski-institute.art.pl).Prezentacje odbędą się dwukrotnie –w czwartek 25 października o godz. 17.30 oraz w sobotę 27 października o godz. 17.00.

 

Więcej informacji na www.swiatmiejscemprawdy.pl.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 22 pazdziernika 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca