Teatr

Eugenio Barba i legendarny Odin Teatret w Polsce

 

Od mnogości nazwisk wybitnych reżyserów podczas trwającego we Wrocławiu festiwalu teatralnego może się zakręcić w głowie. Tuż po prezentacjach długo wyczekiwanej polskiej wersji „Mauzera” Terzopoulosa publiczność ma okazję zobaczyć zespół Odin Teatret w przedstawieniu „Chroniczne życie” w reżyserii Eugenia Barby.

 

Kulturalna jesień we Wrocławiu obfituje w wyjątkowe wydarzenia teatralne. Jesteśmy świeżo po pokazach spektaklu „Mauzer” w reżyserii Theodorosa Terzopoulosa oraz performansie włoskiej grupy Sineglossa, a już w najbliższy piątek, sobotę i niedzielę (26-28 października) przed publicznością II Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Świat miejscem prawdy”zaprezentuje się znany na całym świecie Odin Teatret. Zespół pokaże spektakl „Chroniczne życie”, którego premierowe pokazy odbyły się w 2011 roku we Wrocławiu. Przedstawienie to efekt pracy słynnego włoskiego reżysera – Eugenia Barby – w ramach programu „Masters in Residence”, realizowanego w Instytucie Grotowskiego.

 

Spektakl dedykowany jest Annie Politkowskiej i Natalii Estemirowej, rosyjskim pisarkom i działaczkom na rzecz praw człowieka, zamordowanym przez nieznanych sprawców w latach 2006 i 2009 za sprzeciw wobec konfliktu w Czeczenii. Akcja „Chronicznego życia” toczy się równolegle w kilku krajach Europy po trzeciej wojnie domowej w 2031 roku. Na skutek wojny, wysiedleń i bezrobocia dochodzi do spotkania i konfrontacji jednostek i grup ludzi wywodzących się z różnych środowisk. Z Ameryki Łacińskiej przybywa chłopiec, który próbuje odnaleźć zaginionego w niewyjaśnionych okolicznościach ojca. „Zaprzestań poszukiwań”, mówią ludzie, towarzysząc mu od drzwi do drzwi. Spektakl to wielowątkowa opowieść wypełniona barwnymi i metaforycznymi obrazami.

 

– Chciałbym, aby „Chroniczne życie” otworzyło małą szczelinę w ciemnej, żarzącej się magmie, która wypełnia człowieka, pracowicie kluczącego przez życie, by uwolnił się z lodowatych objęć nieprzejednanej i obojętnej wielkiej Matki Poronień i Katastrof Morskich, Naszej Pani Historii – mówi Eugenio Barba, reżyser przedstawienia.

 

Barba to badacz teatru, pedagog oraz założyciel legendarnego Odin Teatret. Teatr założony 48 lat temu stworzył dotychczas 74 przedstawienia, które zaprezentowano w 63 krajach, w wielu społecznych kontekstach. Przez niemal pół wieku wykształciła się szczególna kultura Odin Teatret, oparta na różnorodności kulturowej i swoistej wymianie, barterze  – aktorzy prezentują się poprzez swoją pracę określonemu środowisku, które rewanżuje się pieśniami, muzyką i tańcami miejscowej kultury. Wymiana ma również wymiar społecznej interakcji, pozwalającej pokonać uprzedzenia, trudności językowe oraz różnice w myśleniu czy zachowaniu. Sam Barba za swoje wybitne zasługi dla teatru otrzymał kilka doktoratów honoris causam.in. uniwersytetów w Ǻrhus (Dania), Ayacucho (Peru), Bolonii (Włochy) i Warszawie.

 

„Chroniczne życie” będzie można obejrzeć już w najbliższy weekend we Wrocławiu.Pokazy odbędą się w piątek i sobotę (26 i 27 października) o godz. 20.00 oraz w niedzielę (28 października) o godz. 17.00 w Studiu Na Grobli. Bilety można jeszcze kupić za pośrednictwem sieci Biletin oraz w miarę dostępności – godzinę przed spektaklem. Oprócz tego, w sobotę o godzinie 11.00 w Sali Teatru Laboratorium (Rynek-Ratusz 27) odbędzie się spotkanie z zespołem, połączone z pokazem pracy. Wstęp na nie jest wolny, jednak z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc wymagana jest rezerwacja: sekretariat@grotowski-institute.art.pl.

 

Więcej informacji o wydarzeniach festiwalu na www.swiatmiejscemprawdy.pl.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 24 pazdziernika 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca