Teatr

„Szepty - o Virginii Woolf / Złudzenia - o Marylin Monroe"

CYKL ŻYWOTY MUZ

Dawnymi czasy po ziemi wędrowały muzy. Pewien choreograf mógł rozprawiać o nich nieskończenie, bo były dla niego tak fascynująco nieprzewidywalne. Piękne, kochające, czułe, wierne, opiekuńcze i cnotliwe, a jednocześnie niepewne, kłamliwe, niezgodne, kłótliwe, rozpustne i skomplikowane. Pewnego razu choreograf wykrzyknął: - Muzy, kobiety, tajemnice, anielice, motyle, puchy marne! U was nie ma taryfy ulgowej, ani w miłości ani w złości. Jesteście głównym źródłem mojej niedoli, ale równocześnie mam w was wszystko, co może wznosić i uszczęśliwiać. Jesteście nieokreślone i tajemnicze, niepojęte, słabe i nad wyraz silne. Królowe i niewolnice. Krańcowo różne. Jesteście najwdzięczniejszym tematem moich spektakli.

 

VIRGINIA WOOLF

Virginia Woolf (1882-1941) to dziś już nie tylko jedna z najbardziej znaczących pisarek XX wieku, ale prawdziwa ikona współczesnej kultury. Obracała się w gronie największych osobistości przełomu XIX i XX wieku. Wśród jej znajomych i przyjaciół byli m.in. Bertrand Russell, George Edward Moore, Aldous Huxley, Katherine Mansfield, Thomas Eliot, Roger Fry. Środowisko skupiające się wokół Virginni przeszło do historii pod nazwą artystycznej grupy Bloomsbury. Od trzynastego roku życia Woolf cierpiała na depresję i okresowe załamania nerwowe. Ostatnie z nich zakończyło się tragicznie. 28 marca 1941 roku Virginia znowu usłyszała „głosy”. Wyszła z domu, napełniła kieszenie ubrania kamieniami i utopiła się w rzece Ouse.

 

MARYLIN MONROE

Marylin Monroe (ur. 1 czerwca 1926 w Los Angeles, zm. 4 sierpnia 1962 w Los Angeles) - amerykańska aktorka filmowa, legenda kina, seksbomba lat 50. i 60. XX w. Nadużywała alkoholu i barbituranów. Znaleziona martwa w swoim domu w Los Angeles ze słuchawką telefoniczną w dłoni, prawdopodobnie na skutek przypadkowego przedawkowania środków nasennych, choć nadal niewyjaśnione są tajemnicze okoliczności jej śmierci. Istnieją hipotezy, że to nie przypadek, tylko celowe przedawkowanie lub celowy mord (zaaplikowanie leków) z powodu jej związków z członkami rodziny Kennedych.

 

Bilety: 18 zł/ normalny

          12 zł/ ulgowy

rezerwacja : +48 666 533 665 / cia@cia.wroclaw.pl / szpiegujemydlakultury@gmail.com

 

http://www.cia.wroclaw.pl/piatki_z_tancem-1.html

18 stycznia 2013, 19:30 Centrum Inicjatyw Artystycznych ul. Sienkiewicza 8a Wrocław

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 9 stycznia 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca