Teatr

Warsztaty dla aktorów i reżyserów w Instytucie Grotowskiego

W Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu trwa nabór na wyjątkowe warsztaty dla aktorów i reżyserów. Zajęcia poprowadzą Raúl Iaiza i Dawid Żakowski. Warsztaty odbędą się w maju, jednak warto zastanowić się nad nimi już teraz, ponieważ termin zgłoszeń upływa 5 kwietnia.

Instytut Grotowskiego realizuje działania artystyczne i badawcze, które odpowiadają na wyzwania postawione przez praktykę twórczą Jerzego Grotowskiego. Poza programem naukowym czy wydawniczym realizuje także edukacyjny. Regularnie organizuje warsztaty prowadzone przez byłych współpracowników Jerzego Grotowskiego oraz artystów zainspirowanych jego dokonaniami. Odbywają się one we wrocławskich siedzibach Instytutu, a także w jego leśnej bazie w Brzezince. Do tej pory uczestnicy mieli okazję pracować m.in. z Reną Mirecką, Maud Robart, aktorami Odin Teatret czy Daisuke YoshimotoDo 5 kwietnia prowadzony jest nabór na warsztaty dla aktorów i reżyserów w ramach projektu „Regula contra Regulam”. Zajęcia poprowadzą założyciel Regula contra Regulam Teatro z Mediolanu – Raúl Iaiza, pracujący również jako asystent Eugenia Barby, oraz aktor związany przez wiele lat ze Studiem Teatralnym z Warszawy, zespołem kierowanym przez Piotra Borowskiego – Dawid Żakowski.

 

Dwunasta sesja otwarta warsztatowa „Regula contra Regulam” odbędzie się w dniach 13–19 maja w Brzezince. W trakcie tygodniowej pracy uczestnicy skupią się na tekście „La Douleur” Marguerite Duras. Warsztaty obejmować będą zarówno trening fizyczny, jak i zajęcia wokalne oraz pracę kreatywną Aktorzy poznają m.in. elementy akrobatyki, podstawowe techniki oddechowe oraz emisji głosu, a także zajmą się improwizacją i komponowaniem dramaturgii. Podczas sesji odbędą się również cztery pokazy pracy: „Fogue on Training” (Raúl Iaiza), „Mettray” (Dawid Żakowski), „Amaro in nullo core” (Regola dei Laudesi), „Faust” (Regula contra Regulam Teatro i Residui Teatro), a także pokazy filmów oraz wykłady uzupełniające. Poza zajęciami grupowymi, w zależności od rozwoju pracy, przewidziane są także zajęcia indywidualne. Warsztaty prowadzone będą w języku angielskim oraz włoskim.

 

Regula contra Regulam Teatro to laboratorium teatralne prowadzone przez Raúla Iaizę, które skupia się na związkach oraz sprzecznościach między treningiem fizycznym
a inscenizacją. Laboratorium działa na dwóch płaszczyznach – edukacji oraz badań. Na polu edukacyjnym organizuje profesjonalne otwarte sesje warsztatowe dla aktorów i reżyserów, regularnie zapraszając do współpracy mistrzów rzemiosła aktorskiegoa, np. Else Marie Laukvik z Odin Teatret czy tancerza kathakali, Maria Barzaghiego z Teatro dell’Albero.. Na polu badawczym zespół realizuje obecnie dwa projekty: „Regola dei Laudesi” oraz „Fugue on Training ”. W ramach pierwszego międzynarodowa grupa śpiewaków pracuje nad włoskimi religijnymi pieśniami pochwalnymi z XII i XIII wieku, drugi natomiast, prowadzony przez Raúla Iaizę, bada możliwości rozwoju treningu fizycznego i wokalnego aktora.

 

Zapisy na dwunastą sesję otwartą warsztatową „Regula contra Regulam” trwają do 5 kwietnia. Zgłoszenia należy przesyłać drogą mailową do Sereny Magazzeni (serena@regulacontraregulam.eu). Kandydaci otrzymają odpowiedź do 12 kwietnia. Koszt warsztatów (220 EUR dla uczestników z Europy Środkowej i Wschodniej oraz 300 EUR dla pozostałych) obejmuje wyżywienie oraz zakwaterowanie. Uczestnicy powinni zabrać ze sobą wygodne ubrania do intensywnej pracy. Każdy aktor powinien przygotować fragment „La Douleur” oraz pieśń mającą związek z pracą i, jeśli to możliwe, przynieść ze sobą całość tekstu w swoim ojczystym języku. Wszyscy aktorzy powinni przynieść eleganckie kostiumy, zaś uczestnicy grający na instrumentach proszeni są o wzięcie ich ze sobą.

 

Więcej informacji o projekcie, a także formularz zgłoszeniowy na www.grotowski-institute.art.pl.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 29 marca 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca