Teatr

Premiera spektaklu - Wowro świątkarz beskidzki

„Wowro świątkarz beskidzki ” to najnowszy spektakl w wykonaniu krakowskiego Teatru M.I.S.T, który będzie można zobaczyć na deskach Centrum Sztuki Współczesnej SOLVAY w Krakowie.

 

Jędrzej Wowro z Gorzenia Górnego pod Wadowicami miał wiele wspólnych cech z krynickim Nikiforem. Łączył ich wielki talent i wielka bieda. Nikifora odkryła amerykańska miłośniczka sztuki ludowej, Wowrę Emil Zegadłowicz. Ale Nikifor miał więcej szczęścia do mediów, jest znany z filmu i prasy, a Wowro nadal pozostaje w cieniu. Choć nawet prezydent Wojciechowski nabył kilka jego rzeźb, choć miał wystawy w miastach amerykańskich,  a jego prace znajdują się w Muzeum Etnograficznym w Krakowie, to jednak Gorzeń nie jest Krynicą. Tam. w tym Gorzeniu, w beskidzkim błotku rzeźbił swoje anioły, które unosiły go ponad wiejską nędzę. Rzeźbił i gwarą podgórską snuł fascynującą opowieść. Zespół Teatru MIST na podstawie tych opowieści spisanych przez Tadeusza Seweryna i w oparciu o  poezję  Emila Zegadłowicza o beskidzkim powsinodze i świątkarzu Wowrze zbudował spektakl, starając się wiernie przedstawić stan ducha artysty w  twórczym uniesieniu, ale też i w jego zmaganiach z życiem pośród wiejskiej rodziny. Zderzenie tych dwóch światów utalentowanego świątkarza "twórcy najpiękniejszych w Polsce apokryfów" z realnym życiem stwarzało często sytuacje komediowe. Ów rozdźwięk stał się tworzywem dramatycznym naszego spektaklu .

 

 "Urodziłek sie z tamtyj strony Gorzynia Dolnego w roku  1864. Było nas: dwie siostry i śtyrek braci, jo z nich średni. Bracia moi byli okrutnie paradni ,mnie to za nic mieli.; kazali mi bydełko paś.   Jo se ino wzdychol do Boga.: "kto w Boga ufo, ten nigdy nie zginie na ziemi z ciałym, a w niebie z dusą" - tak ta zyjem i pchom biede ,jak moge.

- Jo trzymom z panem Zegadłowicem. Pokupowal duzo, doł zarobek. On mie na takim stołku postawił, ze mnie wielbi wielgie państwo w Warsawie i Krakowie i ode mnie biere, a z panem wojewodom z Krakowa kochomy sie jak bracio"

 

 Bilety oraz  rezerwacja:  rezerwacjamist@gmail.com lub telefonicznie 665-357-820

 

 Informacje na  www.solvay.krakow.pl

od: 21 czerwca 2013, 19:00
do: 22 czerwca 2013, 19:00 CSW Solvay, ul. Zakopiańska 62, Kraków

przysłano: 18 czerwca 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca