Teatr

NIŻYŃSKI. ŚWIĘTO SNÓW

 

Premiera: 1.09, godz.19:00, Stary Browar, Studio Słodownia +3

 

 

W setną rocznicę prawykonania „Święta wiosny“ Igora Strawińskiego Fundacja  Art Stations Grażyny Kulczyk zaprasza na jego najnowszą inscenizację: premierę the_rite_of_dreams_project - nowego projektu reżysera Sławomira Krawczyńskiego, choreografki Anny Godowskiej, oraz choreografa i tancerza Tomasza Wygody, dla którego będzie to powrót na scenę po latach pracy w roli choreografa i bliskiego współpracownika Mariusza Trelińskiego.

 

„Niżyński. Święto Snów” to solo performans, będący podróżą przez odmienne stany świadomości Wacława Niżyńskiego, zrealizowany na motywach jego „Dziennika” oraz baletowej twórczości.

Praca nad spektaklem opierała się tropach charakterystycznych dla tradycji Bretoncaffe, z którego znani są zaangażowani w produkcję artyści. W solo „Niżyński. Święto Snów” taniec po raz kolejny jest jakby ogólną nazwą pracy nad ciałem, której istotą jest potraktowanie ciała jako medium treści psychicznych.

 

Prace nad spektaklem rozpoczęły się od lektury „Dziennika” Niżyńskiego, który wydał się twórcom księgą snów śnionych na jawie i gorączkowo zapisywanych. Był dla nich jak wizja świata rozdzieranego przez sprzeczności, nieustannie balansującego między ekstazą i nicością.  Krawczyński i Wygoda uznali, że „Święto wiosny“ Igora Strawińskiego, do którego pierwszą choreografię stworzył Niżyński, niezwykle trafnie odnosi się do tej sytuacji i stawia człowieka niemal bezpośrednio wobec rzeczywistości, która była codziennym doświadczeniem artysty.

 

Twórcy projektu dystansują się wobec psychiatrycznego opisu stanu Niżyńskiego. Podążając za gwałtownym procesem myśli i wizji artysty, zawartym w jego „Dzienniku“ i baletach, szukają istoty tych przeżyć, wierząc, że niosą one wciąż aktualne przesłanie, dotyczące naszej egzystencji.

 

Twórców zafascynowała, obecna w świadectwie Niżyńskiego, tęsknota za dzieciństwem ludzkości, kiedy to ośrodkiem myśli było serce, wspólnota wyrastała z rytualnego, jednoczącego tańca, a kontakt z Bogiem był tak bezpośredni jak z drugim człowiekiem.

 

Spektakl pod względem muzycznej struktury oparty jest na „Święcie Wiosny”, a warstwie choreograficznej znajdą się w nim remixy układów Niżyńskiego – zarówno tych tańczonych przez niego, jak również tych, nad którymi pracował tylko jako choreograf. Krawczyński i Godowska  współpracują ze sobą od 2004 roku przy realizacji autorskiego projektu badawczego pod nazwą „Taniec śniącego ciała”, którego celem jest zastosowanie metod psychologii zorientowanej na proces Arnolda Mindella oraz psychologii analitycznej C.G. Junga w praktyce tańca i teatru. Idee tego projektu miały istotny wpływ na proces pracy nad spektaklem „Niżyński. Święto Snów”.  Spektakl będzie kontynuacją tego projektu i w warstwie psychologicznej opierał się będzie na zapiskach z „Dziennika”.

1 września 2013, 19:00

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 28 sierpnia 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca