Teatr

Paul Allain o ruchu we współczesnym teatrze

O historii ruchu w Instytucie Grotowskiego

20 września o godz. 18:00 w ramach seminariów letnich Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań zapraszamy do Instytutu Grotowskiego na wykład otwarty prof. Paula Allaina z University of Kent w Canterbury.

 

Paul Allain w wykładzie pod tytułem „A Short History of Movement in the Theatre” (Krótka historia ruchu w teatrze) skoncentruje się na kwestiach ruchu we współczesnym teatrze. Swe rozważania rozpocznie od przybliżenia ruchu rytualnego i jego wpływu na takich twórców jak Jiří Kylián z Nederlands Dance Theatre czy Jerzy Grotowski. Następnie prześledzi ewolucję, jaką przeszedł teatr ruchu – zaczynając od poszukiwań twórców teatru tańca w latach sześćdziesiątych, a kończąc na roli treningu we współczesnych teatrze fizycznym oraz wirtuozerii w sztuce cyrkowej. W swym bogato ilustrowanym wystąpieniu Allain odwoła się również do własnego doświadczenia wyniesionego m.in. ze współpracy z Ośrodkiem Praktyk Teatralnych „Gardzienice”, z zespołem Tadashiego Suzukiego, a także Royal Shakespeare Company, Royal Court i Teatrem Narodowym w Wielkiej Brytanii.

Na koniec zastanowi się, czy tracimy kontakt z naszym ciałem i ruchem; jeśli tak, czy fakt ten wpływa w jakiś sposób na teatr i współczesnego performera.

 

Seminaria letnie Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań to program wykładów i warsztatów w języku angielskim adresowany do osób zainteresowanych teatrem i performansem, chcących we współpracy z wybitnymi naukowcami poszerzyć swoją wiedzę. Uczestnicy w trakcie kursu pogłębiają umiejętność krytycznej analizy współczesnej kultury oraz poznają tradycje i współczesność teatru polskiego, w tym dokonania Jerzego Grotowskiego.

Kursowi „The Contemporary Performer: Practice meets Theory, East meets West” (Współczesny performer. Praktyka spotyka teorię, Wschód spotyka Zachód) prowadzonemu przez prof. Paula Allaina towarzyszyć będzie cykl wykładów prof. Dariusza Kosińskiego (Uniwersytet Jagielloński; Instytut im. Jerzego Grotowskiego) zatytułowany „The Performers of Poland” (Performerzy Polski). W ich trakcie zarysowana zostanie interpretacja polskiej kultury jako performansu, która następnie będzie rozwijana poprzez omówienie dokonań czterech wiodących postaci polskiej kultury: Adama Mickiewicza, Jana Pawła II, Witolda Gombrowicza i Jerzego Grotowskiego.

 

Wykład prowadzony będzie w języku angielskim. Wstęp wolny, miejsce: Sala Kinowa Instytutu Grotowskiego, 20.09.2013, godz. 18:00.

KOORDYNACJA PROGRAMU: Dariusz Kosiński, Sylwia Fiałkiewicz

Więcej informacji: www.grotowski-institute.art.pl

20 września 2013, 18:00

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 11 września 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca