Teatr

DR@CULA. VAGINA DENTATA

7 grudnia prapremiera spektaklu w reżyserii Agaty Biziuk z Piotrem B. Dąbrowskim i Pawłem Siwiakiem w rolach głównych w ramach Pracowni Inicjatyw Aktorskich.

Współcześnie mit wampira jest na naszych oczach pożerany przez nowomediowe zachowania ludzkie. Wysysanie sensów w nowomowie internetowej lub kuszenie obietnicami wiecznego piękna to punkty wyjścia dla spektaklu. Motyw wampiryzmu zostaje przez twórców przefiltrowany przez takie zjawiska jak konsumpcjonizm, komercja i popkultura.
Bohaterką historii jest Ala – nastolatka, która przekracza próg inicjacji. Zanim jednak zdmuchnie urodzinowe świeczki przejdzie przez osobliwy labirynt postaci, w którym spotka pomocników i mentorów, ale też natrafi na kilka pułapek. Wejście w tę opowieść będzie wymagało od widzów zgody na skrępowanie i wyssanie…

Autorkami dramatu „Dr@cula. Vagina dentata” są Agata Biziuk i Agnieszka Makowska. W spektaklu występują: Piotr B. Dąbrowski i Paweł Siwiak. Autorką scenografii jest Marika Wojciechowska; muzykę skomponował Piotr Klimek; choreografię przygotowała Anita Podkowa, a multimedia Krzysztof Kiziewicz.

Sponsorem spektaklu jest Gabinet Medycyny Estetycznej QKA Michał Kukulski.

Agata Biziuk ukończyła reżyserię na Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku). Jest dramatopisarką, założycielką Nieformalnej Grupy „Avis” (2002), a także finalistką 19. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (2013). Wraz z Grupą „Avis” stworzyła doceniane i nagradzane w całej Polsce spektakle, m.in.: „Kukułka”, „Horror Vacui”, „Prometeusz”, „Fumum Vendere”, „Medium Rzeczy Pospolitych”. Współpracowała m.in. z Teatrem Wytwórnia w Warszawie, Teatrem Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, Teatrem Muzycznym w Gliwicach, Teatrem Rozrywki w Chorzowie, Teatrem Pleciuga i Teatrem Krypta w Szczecinie. Agata Biziuk realizuje zwykle przedstawienia oparte na własnych tekstach lub dokonuje adaptacji znanych utworów. Jej spektakle (wyreżyserowane m.in. w Teatrze Lalka w Warszawie, Teatrze Dramatyczny im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, Teatrze Pinokio w Łodzi oraz Teatrze Rozrywki w Chorzowie) były wielokrotnie nagradzane (m.in. otrzymały Świadectwo Wysokiej Jakości i Poziomu Artystycznego przyznawane przez Polski Ośrodek ASSITEJ).

Agnieszka Makowska, współautorka dramatu „Dr@cula. Vagina dentata”, jest absolwentką Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie i Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Obecnie współtworzy wraz z Agatą Biziuk Nieformalną Grupę „Avis”. Ma na swoim koncie również współpracę z Teatrem Adama Walnego oraz Kompanią Doomsday. Jest autorką scenografii do spektakli Agaty Biziuk „Horror Vacui” oraz „Fumum Vendere”. W 2008 roku była laureatką zespołowej nagrody aktorskiej na XXI Festiwalu X-OFF w Gliwicach (spektakl „Kukułka” w reżyserii Agaty Biziuk). Otrzymała także nominację do nagrody za najlepszą rolę żeńską na Roma Teatro Festiwal 2008 w Rzymie. Dwukrotnie nagrodzona na festiwalu „Lalka też człowiek” w Warszawie za role w spektaklach „Skrawki” wg Otella w reżyserii Marcina Bartnikowskiego oraz „Fumum Vendere” w reżyserii Agaty Biziuk. Jest finalistką 19. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (2013). Współpracuje także z teatrem Malabar Hotel oraz Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie w ramach projektu „Chór Kobiet” w reżyserii Marty Górnickiej.

Prapremiera spektaklu „Dr@cula. Vagina dentata” odbędzie się 7 grudnia w Galerii. Kolejne przedstawienia: 8, 14, 15, 17, 18 grudnia oraz 3, 4, 5 i 7 stycznia. Bilety w cenie 25 i 20 zł dostępne są w kasie Teatru (rezerwacja: tel. 61 852 05 41, 61 852 56 28; e-mail: rezerwacja@teatr-polski.pl). Spektakl przeznaczony jest dla widzów od 18 roku życia.

Pracownia Inicjatyw Aktorskich (PiniA) to projekt Teatru Polskiego w Poznaniu w ramach, którego realizowane są premiery spektakli oraz tematyczne warsztaty adresowane do różnych grup wiekowych. Pierwszym wydarzeniem otwierającym projekt była polska prapremiera dramatu „Szczaw, frytki” Zoltána Egressyego w reżyserii Piotra Kaźmierczaka. „Dr@cula. Vagina dentata” jest kolejną prapremierą zrealizowaną przez Pracownię Inicjatyw Aktorskich.

7 grudnia 2013

ZdjęciaDodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 4 grudnia 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca