Teatr

Ostatnie pokazy „Dziwnego Szczęścia” w tym roku

Trwa cykl pokazów spektakli Studia Matejka. Zespół od września prezentuje w różnych przestrzeniach Wrocławia swoje przedstawienia. Ostatnio mieliśmy okazję zobaczyć ich najnowsze przedstawienie „Dziwne Szczęście” w otwartym po remoncie Teatrze Muzycznym Capitol, a w najbliższy weekend (14-15 grudnia) odbędą się ostatnie w tym roku prezentacje przedstawienia.

Tej jesieni artyści Studia Matejka postanowili wyjść ze swoimi spektaklami do szerszego audytorium. We wrześniu wrocławska publiczność miała okazję zobaczyć m.in. nagrodzony w Nowym Jorku monodram Anthony’ego Nikolcheva, a także dwa solowe spektakle w wykonaniu aktorek Studia. Pod koniec listopada artyści zaprezentowali się w otwartym po remoncie Teatrze Muzycznym Capitol ze swoim najnowszym przedstawieniem „Dziwne Szczęście lub to, czego nie pamiętam z naszych spotkań”. Już w najbliższy weekend (14 i 15 grudnia) w Studiu na Grobli odbędą się ostatnie w tym roku pokazy spektaklu. Przedstawienie snuje opowieść o życiowej podróży dwóch par, o chwilach szczęścia pojawiających się, by za moment zniknąć. Czas nakłada na płótno związków kolejne warstwy sekretów, zaskoczeń i nieporozumień. Z „obowiązku bycia szczęśliwymi” skrywamy emocje, które, nie znajdując ujścia, stają się źródłem nieporozumień. Spektakl zadaje pytania o podstawowe pragnienia człowieka, porusza kwestie naturalnego dążenia do szczęścia. Jak w lustrze możemy się przyjrzeć samym sobie, swoim relacjom i związkom, w którym żyjemy.

Inspiracją do tworzenia spektaklu były osobiste doświadczenia i wypowiedzi aktorów, ale także „Wieczna euforia” Pascala Brucknera i „Nieznośna lekkość bytu” Milana Kundery oraz poezja i proza Anny Świrszczyńskiej, Alexandra Whp Fleischera, Yehudy Amichaiego. Materiał został przekształcony w fizyczne partytury, które podlegały nieustannej dekonstrukcji i rekonstrukcji pod kierunkiem Mateja Matejki i współpracujących ze Studiem gości. Warstwa muzyczna spektaklu powstała na bazie transformacji głosów i muzyki granej na żywo przez performerów w harmonii z tym, co dzieje się na scenie.

Artyści w przedstawieniu posługują się nowoczesnymi środkami wyrazu. Reklama, klip video nie atakują jednak odbiorcy bezpośrednio. To raczej kwestia nietypowego podejścia do opowiadania. Jest w nim miejsce na intymną atmosferę i erotyzm, a z drugiej strony na egoizm i niemożność porozumienia z bliską osobą, prowadzące do klęski. Ironia również znajduje tu swoje zastosowanie – bawi, a jednocześnie prowokuje, rozwija i łączy opowieści.

„Dziwne Szczęście lub to, czego nie pamiętam z naszych spotkań” będzie można zobaczyć w najbliższą sobotę i niedzielę (14 i 15 grudnia) o godz. 19:00 w Studiu Na Grobli (ul. Na Grobli 30/32). Bilety w cenie 20 złotych będą do nabycia na godzinę przed spektaklem. Miejsca można rezerwować mailowo sekretariat@grotowski-institute.art.pl lub telefonicznie: 71 34 45 320. Warto już teraz zarezerwować sobie czas w sobotę po świętach Bożego Narodzenia, bowiem już 28 grudnia w Teatrze Polskim (Scena na Świebodzkim) planowane są pokazy jednego z najbardziej obleganych przedstawień Studia – „Charmolypi” Alexandry Kazazou.

 

Więcej informacji na www.studiomatejka.com.

od: 14 grudnia 2013
do: 15 grudnia 2013

ZdjęciaDodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 10 grudnia 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca