Teatr

Spektakl sylwestrowy „Piszczyk” w Teatrze Polskim w Poznaniu

Spektakl sylwestrowy „Piszczyk” Jana Czaplińskiego i Piotra Rowickiego w reżyserii Piotra Ratajczaka

 

31 grudnia o godz. 19.00.

Spektakl „Piszczyk” cieszy się ogromną popularnością wśród Widzów; zdobył również uznanie krytyków teatralnych. Dowodem na to mogą być wyróżnienia dotyczące przedstawienia – na 17. Ogólnopolskim Festiwalu Komedii TALIA w Tarnowie (2013) Łukasz Chrzuszcz, odtwórca tytułowej roli, otrzymał Nagrodę Aktorską „za twórczą kontynuację postaci Obywatela Piszczyka”. Ponadto „Piszczyk” w reż. Piotra Ratajczaka, głosami czytelników miesięcznika IKS oraz serwisu kulturapoznan.pl, zdobył tytuł poznańskiego wydarzenia sezonu 2012/2013. W plebiscycie trwającym 45 dni czytelnicy głosowali na 12 nominowanych wydarzeń, które odbyły się w Poznaniu w okresie od września 2012 do sierpnia 2013. Redaktorzy IKS-a oraz kulturapoznan.pl wybór spektaklu do nominowanych wydarzeń uzasadnili w następujący sposób: „Za udowodnienie, że teatr współczesny może się podobać równocześnie widzom i krytykom, że o współczesnej Polsce można mówić z dystansem oraz za to, że zespół teatralny może być zbiorem indywidualności, grających na wspólny sukces”.

Obywatel Piszczyk, zarówno w literackiej wersji Jerzego Stefana Stawińskiego, jak i w filmowej interpretacji Andrzeja Munka, to kanon polskiego kina i literatury – prawdziwie polski bohater XX wieku. Jan Piszczyk pragnie być wzorowym obywatelem polskiego państwa, stara się dostosować do wszystkich norm i wzorców dyktowanych przez narodową i kulturową rzeczywistość. Konformizm Jana Piszczyka nie wpisuje się w pędzącego ducha historii, zmieniające się warunki polityczne i społeczne. Piszczyk zawsze przegrywa i nigdy nie udaje mu się być tym normalnym, przeciętnym obywatelem. Twórcy spektaklu wskrzeszają postać Jana Piszczyka i starają się pokazać go w dzisiejszej przestrzeni społecznej i politycznej, począwszy od lat 80. po pierwszą dekadę XXI wieku. Kim byłby dziś Jan Piszczyk? A może wszyscy po trochu jesteśmy takimi tragikomicznymi konformistami?

W „Piszczyku”, oprócz Łukasza Chrzuszcza, występują: Barbara Prokopowicz (Barbara Skoczyńska, żona), Teresa Kwiatkowska (Janina Piszczyk, matka), Wiesław Zanowicz (Cezary Piszczyk, ojciec), Anna Sandowicz (Nata Springer), Mariusz Adamski (Ksiądz Jacek), Piotr Kaźmierczak (Zygmunt Florczak-Wieniawski, były oficer SB), Michał Kaleta (Janusz Wilhelm, dyrektor), Piotr B. Dąbrowski (Zbyszek „Zigi” Bauer, przyjaciel, aktor), Andrzej Szubski (kolega z PZPR). Sztukę „Piszczyk” napisali Jan Czapliński i Piotr Rowicki. Wspólnie z Piotrem Ratajczakiem (reżyserem i autorem opracowania muzycznego) spektakl współtworzą: Jan Czapliński (dramaturgia), Matylda Kotlińska (scenografia), grupa Mixer (kostiumy), Arkadiusz Buszko (ruch sceniczny), Bary (reżyseria świateł), Aleksander Grzebalski (projekcje wideo).

31 grudnia 2012, godz. 19.00, Duża scena
Bilety: 120 zł w I strefie; 100 zł w II strefie

Po spektaklu Widzów zapraszamy na sylwestrowy toast oraz losowanie upominków ufundowanych przez Solar, kwiaciarnię Prestige, Winnicę Gennari i Pijalnię Czekolady i Kawy Mount Blanc.

Biuro Obsługi Widzów: tel. 61 852 05 41, 852 56 28; e-mail: rezerwacja@teatr-polski.pl.

 

31 grudnia 2013, 19:00

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 19 grudnia 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca