Teatr

HartOFFanie Teatrem wieczór 58 - „Plan B” – Teatr Art. 51 (Zgierz)

Zakłócanie porządku? podżeganie myśli! Teatr Art. 51 powstał w 2003 roku w Zgierzu z inicjatywy: Agaty Drewnicz - Kaczmarek, Anki Perek i Justyny Zielińskiej. W tym składzie grupa istnieje do dziś.

Teatr Art. 51 - Dlaczego?

Art. 51. Kodeksu wykroczeń

§ 1. Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu (orzekanej w wymiarze od 5 do 30 dni), ograniczenia wolności (trwa 1 miesiąc) albo grzywny (wymierzanej w wysokości od 20 do 5000 złotych).

 

Zakłócanie porządku? podżeganie myśli!
 

Same o sobie:

Działamy wspólnie od 10 lat. Ten czas to nasza wiedza, kim już nie jesteśmy. Coraz mniej prowokatorki, choć z rzadkimi zrywami, coraz bardziej po prostu babki, które chcą w teatrze mówić o rzeczach ważnych. Wiele spraw – choć pozornie żyjemy w kraju perspektywicznym – stoi w miejscu, jakby od lat się nic nie zmieniło. Myślimy o świecie, dając sobie szansę na rozwój. Mamy nadzieję, że nasze spektakle są taką możliwością dla innych.

 

Zespół prezentował spektakle na festiwalach teatru alternatywnego w Polsce (zdobywając główne nagrody m.in. na Poszukiwaniach Alternatywy w Skierniewicach, Łódzkich Spotkaniach Teatralnych, przeglądach w Rybniku, Gorzowie Wlkp.) oraz dla publiczności zagranicznej w Niemczech i Rosji.

Art. 51 traktuje teatr jako miejsce spotkania, dyskusji. Wszystkie spektakle to autorskie wypowiedzi realizowane wspólnie. Dziewczyny świadomie rezygnują z perfekcyjnej reżyserii na rzecz autentyczności i zapisu osobistych doświadczeń.

 

„Plan B”

Ich najnowsze przedstawienie dotyczy domu – być może jednego z ostatnich bastionów jednoznaczności, ładu.

Nie ma drugiego takiego miejsca jak dom. Może dom to jeden z ostatnich bastionów jednoznaczności, bronionej nie tylko przez rytuał sobotniego sprzątania czy pedantyczne: „Przepraszam za bałagan” pani domu, ale cały zakres porządku społecznego w tej mikroskopijnej przestrzeni. Czy mieszkanie nie jest: (…) ową bajeczną przezroczystością, w jakiej wszystko widać klarownie, w jakiej rzecz każda jawi się jako to, czym jest, i nie jest niczym innym? Świat wieloznaczny jest dopiero za progiem: Obcy to każdy z nas, gdy wychodzi na ulicę. W domu wszyscy są sami swoi.

Marcin Jewdokimow + cytaty z Zygmunta Baumana

(na podstawie materiałów zespołu)
 

CZAS: 15 marca (sobota), godz. 19.00, spektakl– ok. 50 min, spotkanie z zespołem - ok.  30 minut

MIEJSCE:  BECEK Bytomskie Centrum Kultury, Plac Karin Stanek 1, sala ToTu

BILETY: 15 zł, 10 zł (ulgowe)


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 27 lutego 2014 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca