Teatr

„Trening aktora” w Kinie Teatralnym

Instytut Grotowskiego zaprasza na bezpłatne pokazy filmowe, które odbędą się 9, 23 i 30 kwietnia o godz. 19:00 w Sali Kinowej. „Trening aktora” to temat kolejnego cyklu organizowanego w ramach Kina Teatralnego. Jako pierwszy przedstawiony zostanie zapis pokazu treningu Ryszarda Cieślaka z aktorami Odin Teatret, Malou Ilmoni i Tage Larsenem.

 

Trening w Teatrze Laboratorium we Wrocławiu” to dokument stanowiący zapis treningu aktorskiego w Danii w 1971 roku, w którym wzięło udział dwoje młodych aktorów Odin Teatret. W roli nauczyciela/instruktora wystąpił Ryszard Cieślak. Film dzieli się na dwie czterdziestominutowe części: pierwsza dotyczy ćwiczeń plastycznych, druga – fizycznych. Spoza kadru słychać komentarz złożony z fragmentów tekstu „Ćwiczenia” Jerzego Grotowskiego. Podczas filmu zaobserwować można, w jaki sposób części treningowe stają się elementami improwizacji.

 

23 kwietnia zostaną zaprezentowane dwa filmy dokumentalne ukazujące istotę treningu aktorskiego w Odin Teatret. „Trening głosowy w Odin Teatret” przedstawia ćwiczenia rozwijające świadomość użycia głosu w pracy aktora w zespole kierowanym przez Eugenia Barbę w latach siedemdziesiątych. „Trening fizyczny w Odin Teatret” koncentruje się na działaniach fizycznych rozumianych całościowo. Oba filmy powstały w 1972 roku, ukazują nierozdzielność tych dwóch sfer. Zarówno praca nad głosem, jak i z użyciem całego ciała jako narzędzia wypracowywania pozacodziennej techniki aktorskiej ekspresji są rozumiane jako działanie o tych samych energetycznych podstawach i korzeniach. Ćwiczenia wykonywane przez aktorów Odin Teatret komentuje Eugenio Barba. Czas trwania: 94’.

 

Zapisem pokazu pracy Iben Nagel Rasmussen z Odin Teatret pt. „Księżyc i ciemność” zakończy się cykl „Trening aktora”. Pokaz pracy Iben Nagel Rasmussen, aktorki Odin Teatret, zarejestrowano podczas pierwszej sesji Międzynarodowej Szkoły Antropologii Teatru (ISTA), która odbyła się w Bonn w roku 1980. Materiał ilustruje i wyjaśnia metodę pracy aktorki z ciałem – począwszy od etapu ćwiczeń, aż po sam występ sceniczny. Czas trwania: 79’.

 

Filmy prezentowane 9 i 30 kwietnia będą po angielsku, 23 kwietnia po włosku z angielskimi napisami. Wszystkie wyprodukowano w Danii przez Odin Teatret. Reżyserem jest Torgeir Wethal.

 

Więcej: http://www.grotowski-institute.art.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1652&lang=pl

 

Cykl towarzyszy seminarium praktycznemu BodyConstitution organizowanemu przez Instytut Grotowskiego od 10 do 13 kwietnia: http://www.grotowski-institute.art.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1654&lang=pl

 

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 7 kwietnia 2014 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca