Teatr

Święto Wrocławia w Instytucie Grotowskiego

Zapraszamy na wydarzenia organizowane w ramach obchodów Święta Wrocławia. Sześć spektakli prezentowanych przez kobiety, to propozycja na koniec czerwca w Instytucie Grotowskiego.

 

W ramach Obchodów Święta Wrocławia swoje spektakle przedstawią: Kamila Klamut wraz z Marianą Sadovską, Maite Tarazona, Natalia Połowynka, Anna Krotoska i Alexandra Kazazou, Ewa Benesz, Aleksandra Kugacz. 19 i 20 czerwca o godz. 19:00 Kamila Klamut, aktorka Teatru ZAR przypomni historię Camille Claudel, rzeźbiarki zamkniętej w zakładzie psychiatrycznym na 30 lat. Tym razem na scenie Kamili Klamut towarzyszyć będzie Ewa Pasikowska.

 

21 czerwca gorąco polecamy premierę spektaklu „Kwiaty przydrożne” w wykonaniu Hiszpanki Maite Tarazony. Tematem są kobiety poszkodowane przez mechanizm wojny. Projekt zrodził się z potrzeby znalezienia odpowiedzi na pytania: co się wydarzyło podczas wojny domowej w Hiszpanii, w jej wyniku i podczas represji? Co spotkało normalnych ludzi, ofiary wojny? Co stało się z tymi, którzy przegrali wojnę i wszystko utracili? Z potrzeby znalezienia odpowiedzi na pytania: dlaczego o tym nie mówimy? Dlaczego żyjemy tak, jakby nic się nie wydarzyło? Wreszcie z potrzeby głośnego mówienia o wojnie, kobietach, dzieciach, niewinnych świadkach rozpadu świata na kawałki, o ich zdumionych oczach.

 

Kolejnego dnia na w Sali Teatru Laboratorium zagości Nalia Połowynka z koncertem „Kwitka-newista”. Artystka zaprezentuje pieśni liturgiczne dawnej Ukrainy, ukraińskie pieśni ludowe, muzyka barokowa (kantaty) oraz romanse klasyczne.

 

23 czerwca Anna Krotoska w spektaklu „Linatendu” opowie o bólu i stracie. Krotoska porusza gestem i słowem, a światło i muzyka dopełniają całości. Spektakl wyreżyserowała Alexandra Kazazou, ze Studia Matejka.

24 czerwca Ewa Benesz zaproponuje XII księgę „Pana Tadeusza”, czyli „Kochajmy się”. Ewa Benesz brała udział w pierwszym etapie prób do „Apocalipsis cum figuris” w Instytucie Aktora – Teatrze Laboratorium we Wrocławiu, zakończonych pokazem Ewangelii; współpracowała z Reną Mirecką. Przez lata wędrowała po kraju z „Panem Tadeuszem” Adama Mickiewicza, głównie wzdłuż granicy wschodniej kraju, od Chełma po Sejny (1974–1977), i w Kaliskiem, we współpracy z Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie (1980–1981). Mówiła „Kochajmy się” również we Włoszech. Jak twierdzą krytycy w jej wykonaniu Mickiewiczowska fraza brzmi lekko i potoczyście.

 

Ostatni spektakl, to „Wyjścia” Aleksandry Kugacz. 25 czerwca będzie można prześledzić zmiany, jakie zaszły od ubiegłorocznego pokazu, prezentowanego podczas pierwszej edycji „Monosytuacji” cyklu małych form teatralnych organizowanego przez Instytut Grotowskiego. „Wyjścia” to spektakl inspirowany w znacznej mierze prozą Herty Müller, której opowieści o życiu i śmierci w Rumunii czasów reżimu Ceauşescu nieustannie przeplatają się ze wspomnieniami z dzieciństwa spędzonego w niemieckiej wsi w Banacie. Stały się zarówno pretekstem, jak i materiałem do stworzenia spektaklu. Pracy nad nim towarzyszyły wyprawy do Rumunii będące okazją do spotkań z wieloma świadkami ówczesnych wydarzeń, a także z „lăutari”, tradycyjnymi muzykami z rejonu Gorj w Oltenii.

 

Wszystkie spektakle zaprezentowane zostaną w Sali Teatru Laboratorium, początek godz. 19:00. Bilety (15 zł) do nabycia na portalu Biletin oraz w sekretariacie Instytutu Grotowskiego (rezerwacja i sprzedaż: sekretariat@grotowski-institute.art.p,l tel. 71 34 45 320).

 

Więcej: http://www.grotowski-institute.art.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1688&lang=pl

http://grotcenter.biletin.pl/

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 5 czerwca 2014 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca