Teatr

„Ach! Odessa – Mama…” na zamknięcie sezonu w Teatrze Żydowskim w Warszawie

 

Musical „Ach! Odessa – Mama…” zamknie sezon 2013/2014 w Teatrze Żydowskim w Warszawie. Spektakle 12, 13 i 14 czerwca to już ostatnia okazja, by wybrać się to tego teatru przed wakacjami. Ten spektakl muzyczny ukazuje romantyczny świat bandyckiej dzielnicy Odessy, tzw. Mołdawanki na początku XX w. Oparty jest na „błatnych pieśniach”, będących prostą opowieścią o uczuciach, miłości, honorze, zdradzie, zaprawiony siarczystym poczuciem humoru. Powstał na motywach „Zmierzchu” oraz „Opowiadań Odeskich” Izaaka Babla, niedokończonego scenariusza filmowego pt. „Benia Król” i materiałów z archiwum policji carskiej Odessy.

 

Odessa była taka jak Łódź. Ziemia obiecana dla wszystkich, którzy chcieli szybko się wzbogacić. Dla kupców eksportujących ukraińską pszenicę oraz dla handlarzy i przemytników, korzystających z odeskiej strefy wolnocłowej. A także dla złodziei i bandytów, okradających przedstawicieli obu tych grup społecznych1.

To był właśnie świat Beni Krzyka - legendarnego bandyty, króla żydowskich złodziei. Świat małych, najwyżej trzypiętrowych domów, podwórek zabudowanych najdziwaczniejszymi krużgankami, balkonami i werandami połączonymi drewnianymi, skrzypiącymi schodami. Mieszało się tu wszystko. To tu Benia Krzyk zdobywał sławę, wykonując pierwsze zadania odeskiego bandyty Froima Gracza, zanim został królem Mołdawanki, a potem całej Odessy…

 

Dźwięki muzyki żydowskiej, rosyjskich romansów, rumuńsko-besarabskich rytmów, turecko-kaukaskich brzmień, czy nostalgiczność kozackich pieśni ludowych tworzą oprawę dla odesskiego półświatka.

 

Trailer:

 

Czas trwania: 180 min (z przerwą)

Spektakle: 12, 13, 14 czerwca 2014 r. o godz. 18.00

Strona spektaklu: http://www.teatr-zydowski.art.pl/spektakl/ach-odessa-mama

Bilety: 60-70 zł

Rezerwacja biletów pod numerem (+48 22) 8506450, (+48 22) 8505656 i bow@teatr-zydowski.art.pl oraz online http://www.teatr-zydowski.art.pl/

 

REŻYSERIA, LIBRETTO I INSCENIZACJA: Jan Szurmiej

KIEROWNICTWO MUZYCZNE, KOMPOZYCJE I ARANŻACJE: Hadrian Filip Tabęcki

PIOSENKI I ICH TŁUMACZENIA: Wojciech Młynarski, Aleksander Rozenbaum, Andrzej Zaorski, Roman Kołakowski, Andrzej Ozga, Jan Szurmiej

CHOREOGRAFIA: Iliana Alvarado, Jan Szurmiej

STEP: Małgorzata Majewska, Paulina Lombarowicz

SCENOGRAFIA: Wojciech Jankowiak

KOSTIUMY: Marta Hubka

PRZYGOTOWANIE WOKALNE: Teresa Wrońska

KOREPETYTOR WOKALNY: Michał Salamon

ASYSTENT REŻYSERA: Agnieszka Kamińska, Henryk Rajfer

OBSADA: Zespół Teatru Żydowskiego

Prapremiera: 9 czerwca 2012 r.

 

Biografie twórców musicalu:

 

JAN SZURMIEJ – reżyser i autor libretta „Ach! Odessa – Mama...”

Reżyser, aktor. Od wielu lat współpracuje z teatrami w całej Polsce, jako reżyser, inscenizator i choreograf. Ma w dorobku ponad 80 realizacji reżyserskich. Współpracował z wieloma teatrami, m. in.: Teatrem Polskim we Wrocławiu, Teatrem Rampa na Targówku, Teatrem im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, Teatrem im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. Jako aktor teatralny przez wiele lat związany był z Teatrem Żydowskim. Zagrał w wielu filmach i serialach. Otrzymał wiele nagród i odznaczeń, m.in.: Złoty Krzyż Zasługi za osiągnięcia w dziedzinie kultury, Grand-Prix na festiwalu w Moguncji za reżyserię, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski za zasługi w dziedzinie kultury. W Teatrze Żydowskim wyreżyserował musical SKRZYPEK NA DACHU oraz spektakl STRASZNA GOSPODA.

 

HADRIAN TABĘCKI – kompozytor i kierownik muzyczny „Ach! Odessa – Mama...”

 

Kompozytor, pianista, aranżer, producent muzyczny, reżyser i scenarzysta.
Kompozytor muzyki do przedstawień i filmów, autor wielu piosenek i songów. Wieloletni kierownik muzyczny Konkursu Interpretacji Piosenki Aktorskiej na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Jako pianista współtworzy zespół Kameleon i Tangata Quintet. Nagrywa dla rozgłośni radiowych i telewizyjnych. W Teatrze Żydowskim był kierownikiem muzycznym i autorem muzyki do spektaklu STRASZNA GOSPODA.

 

Oficjalna strona Teatru Żydowskiego:

http://www.teatr-zydowski.art.pl/

 

Fanpage na Facebooku:

http://www.facebook.com/TeatrZydowskiimEsteryRacheliiIdyKaminskich

 

Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz w Warszawie, Plac Grzybowski 12/16

 

 

 

1W informacji prasowej wykorzystano fragment artykułu „Prawdziwa historia Beni Krzyka”. Sławomir Popowski. Rzeczpospolita 27.08.1998.

Zdjęcia



przysłano: 7 czerwca 2014 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca