Teatr

Już za tydzień Instytut Grotowskiego będzie gościł zespół Eugenia Barby.

Z okazji 50-lecia Odin Teatret Instytut organizuje Odin Festival – wyjątkowe przedsięwzięcie pozwalające poznać wieloaspektową działalność duńskiego zespołu. Przez wiele lat kierowany przez Eugenia Barbę Odin Teatret wypracował nie tylko własne metody pracy, charakterystyczny język teatralny, ale i szczególną formę komunikacji z widzem, jaką są pokazy pracy.

 

Aktorzy Odin Teatret zdradzają tajniki zawodu, dzielą się doświadczeniem oraz przywołują fragmenty spektakli, w których brali bądź wciąż biorą udział. To wyjątkowa okazja, by prześledzić ich drogi aktorskie czy porównać środki artystycznego wyrazu. Wszystkie pokazy odbędą się w Studiu Na Grobli w godzinach

między 10.30 a 14.00.

 

3 września o godz. 10.30 Kai Bredholt, Roberta Carreri, Jan Ferslev, Tage Larsen, Iben Nagel Rasmussen, Julia Varley i Frans Winther zaprezentują pokaz pracy „Szept wiatru” poświęcony różnicy pomiędzy teatrem a tańcem.

4 września Jan Ferslev o godz. 11.00 w pokazie pracy zatytułowanym „Quasi-Orfeusz” wytłumaczy, w jaki sposób wykorzystuje w swojej pracy ruch, muzykę, głos oraz instrumenty. Wyjaśnienia ilustrowane będą elementami treningu i spektakli. Ferslev zaprezentuje m.in., w jaki sposób instrument muzyczny może stać się przedłużeniem ciała, poszerzając jego możliwości. Roberta Carreri 5 września o godz. 14.00 poprowadzi dialog z sekretami, które poprzedzają proces budowania postaci i tworzenia spektaklu, a zarazem są ich następstwem. Podczas pokazu „Ślady na śniegu” aktorka dzieli się wiedzą na temat rzemiosła aktorskiego. Dostępnych jest jeszcze kilka biletów na sobotnie prezentacje: „Echa ciszy” oraz „Tekst, działanie, relacje”. Julia Varley podczas solowego pokazu pracy „Echo ciszy” (godz. 11.00) zwróci uwagę odbiorców na głos aktora, a wspólnie z Tage Larsenem zaprezentuje działania fizyczne i wokalne, pracując na dialogu Otella i Jagona (godz. 14.00).

 

Bilety na wymienione pokazy pracy kosztują jedynie 15 zł, dostępne są na portalu Biletin.pl oraz w miarę dostępności tuż przed pokazem.

 

Poza spektaklami i pokazami pracy organizatorzy przewidzieli bezpłatne pokazy filmowe oraz wystawy. W ramach Kina w Przejściu od 2 do 6 września o godz. 21.00 zaprezentowanych zostanie pięć filmów wyprodukowanych przez Odin Teatret: „Postać w bieli” (Dressed in White), „Teatr spotyka rytuał” (Theatre Meets Ritual), „Na dwóch brzegach rzeki” (On the two Banks of the River), „Wznoszenie się ku morzu” (Ascent to the Sea) oraz „Tańce na piasku” (Dances in the Sand).

 

Odin Festival zakończy specjalny pokaz spektaklu plenerowego „Carmen Funebre” w wykonaniu Teatru Biuro Podróży. Widowisko wyróżnione aż trzema nagrodami na festiwalu w Edynburgu będzie hołdem złożonym zespołowi z Holstebro.

 

Od 2 do 6 września w Studiu Na Grobli będzie można zobaczyć wystawę plakatów Odin Teatret, natomiast w CaféTHEI, otwartej przestrzeni Instytutu Grotowskiego, aż do 20 października prezentowana będzie wystawa zdjęć dokumentujących wizyty Odin Teatret we Wrocławiu, na zaproszenie Ośrodka i Instytutu Grotowskiego.

 

Wydarzenia odbywać się będą w Instytucie Grotowskiego (w Studiu Na Grobli oraz w Przejściu Żelaźniczym), Wrocławskim Teatrze Współczesnym oraz na pl. przed kościołem św. Elżbiety.

 

Założyciel Odin Teatret (1964 rok), Eugenio Barba, asystent Jerzego Grotowskiego w latach 1962–1964, to reżyser ponad siedemdziesięciu przedstawień, twórca Międzynarodowej Szkoły Antropologii Teatru (ISTA) oraz autor wielu znakomitych książek. Za swoją działalność artystyczną i naukową otrzymał szereg doktoratów honoris causa, w tym Uniwersytetu Warszawskiego. Od wielu lat blisko współpracuje z Instytutem Grotowskiego. W 2011 roku w ramach programu „Masters in Residence” w Studiu Na Grobli przygotował swój najnowszy spektakl, „Chroniczne życie”.

 

Szczegółowy program: http://www.grotowski-institute.art.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1706&lang=pl

 

Bilety: http://www.biletin.pl/pl/event,show,2474,odin-festival.html

 

O Odin Teatret w piśmie internetowym „Performer”: http://www.grotowski.net/performer/performer-8

 

 

ZdjęciaDodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 29 sierpnia 2014 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca