Teatr

Rozdanie nagród Metafor Rzeczywistości

Finał tegorocznej edycji METAFOR RZECZYWISTOŚCI odbył się w dniach 6-7 września w Teatrze Polskim w Poznaniu. Podczas dwudniowej prezentacji na scenie przedstawiono, w formie czytań scenicznych, trzy dramaty zakwalifikowane do finału:

  • „Milczenie Simone” Jacka Góreckiego, opieka reżyserska Agata Biziuk, 

  • „Pięć metrów kwadratowych” Piotra Domalewskiego, opieka reżyserska Jacek Jabrzyk, 

  • „Oblężenie” Piotra Rowickiego, opieka reżyserska Joanna Zdrada.


Nagrodę główną przyznaje jury konkursu w składzie: prof. dr hab. Przemysław Czapliński – literaturoznawca, Łukasz Drewniak – krytyk teatralny, Paweł Szkotak – reżyser, Dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Polskiego w Poznaniu. 

PIOTR ROWICKI 
Dramatopisarz, autor kryminałów, powieści i książek dla dzieci. Jego debiutancką sztukę Przylgnięcie wyreżyserowała Aldona Figura w Laboratorium Dramatu w Warszawie w 2008 roku, pół roku później dramat Mykwa, wyróżniony w pierwszej edycji konkursu Metafory Rzeczywistości 2008, pojawił się na deskach Teatru Polskiego w Poznaniu. W 2010 roku jego sztuka Chłopiec malowany zwyciężyła w konkursie Metafory Rzeczywistości 2010 i przyniosła autorowi tytuł najlepszego dramatopisarza na XI Ogólnopolskim Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” w Zabrzu. W 2013 roku na tym samym festiwalu otrzymał Nagrodę Publiczności za spektakl Matki. Najczęściej współpracuje z reżyserem Piotrem Ratajczakiem, z którym w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej wystawił Królów dowcipu (2011), w Teatrze Konsekwentnym w Warszawie monodramy: I będą święta (2012), Tato nie wraca (2013), w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie Stawiam na Tolka Banana (2012), w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie Niewiernych (2012), w Teatrze Polskim w Poznaniu Piszczyka (2013), współautor wraz z Janem Czaplińskim oraz w 2014 roku Dziewczyny do wzięcia w Teatrze Powszechnym im. Zygmunta Hübnera w Warszawie. 

PIOTR DOMALEWSKI 
Pochodzi z Łomży. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie na Wydziale Aktorskim i Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku). Obecnie przygotowuje dyplom z reżyserii filmowej na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Współpracował m.in. z: Teatrem Wybrzeże w Gdańsku, Teatrem Polskim im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy, Teatrem Muzycznym Capitol we Wrocławiu, oraz Teatrem Muzycznym Roma w Warszawie. Scenarzysta i reżyser kilku filmów krótkometrażowych, w tym filmu Obcy, nagrodzonego na kilku festiwalach filmowych w Polsce. Laureat Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu oraz nagrody aktorskiej na Festiwalu Sztuki Aktorskiej w Kaliszu. Trzykrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Chwile wolne od pracy spędza w wagonach klasy drugiej PKP. 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 8 września 2014 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca