Teatr

Mistrzowie sceny żydowskiej. Dżigan i Szumacher

MISTRZOWIE SCENY ŻYDOWSKIEJ. DŻIGAN I SZUMACHER

Niedziela 5 października 2014 r. godz. 14:00


„Mistrzowie sceny żydowskiej” - niepowtarzalne pióro, humor, sznyt. Cykl spotkań pod tytułem „Mistrzowie sceny żydowskiej”, to historia jidyszkajt, tego nieopisanego poczucia kultury żydowskiej – aktorów, śpiewaków, pisarzy, związanych ze sceną żydowską. Podczas comiesięcznych spotkań, Teatr Żydowski przypomni widzom sylwetki twórców, którzy na przestrzeni wieków przyczynili się do rozwoju teatru i kultury żydowskiej. 

 

Bohaterami pierwszego w tym sezonie spotkania z „Mistrzami Sceny Żydowskiej” będą legendarni komicy pochodzący z Łodzi: Szymon Dżigan i Izrael Szumacher. Panowie poznali się w 1927 roku w teatrzyku rewiowym „Ararat”, którego założycielem był Mojżesz Broderson. Grali razem na scenie i w filmie („Bezdomni”, „Za grzechy” i „Weseli biedacy”). Wojnę udało im się przeżyć dzięki ucieczce do Związku Radzieckiego. Do Polski wrócili dopiero w 1947 roku. Występowali w łódzkim Teatrze Żydowskim oraz odbywali europejskie tournee zagraniczne. W 1952 roku na stale osiedli w Izraelu, gdzie ich duet się rozpadł i od tej pory występowali już osobno.

 

Wystąpią gościnnie Jerzy Zelnik i Ryszard Marek Groński oraz aktorzy Teatru Żydowskiego Henryk Rajfer i Marek Węglarski.

 

WSTĘP: 5 ZŁ

Rezerwacja miejsc: (22) 850 64 50 lub 51

Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz w Warszawie

Plac Grzybowski 12/16

 

Aktualności na oficjalnej stronie http://www.teatr-zydowski.art.pl/ i na Facebooku https://www.facebook.com/TeatrZydowskiimEsteryRacheliiIdyKaminskich.

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 1 pazdziernika 2014 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca