Teatr

„RUBY” - futurystyczna komedia romantyczna w Teatrze WARSawy

 

 

Na motywach scenariusza filmowego "Ruby Sparks",

autorka: Zoe Kazan

Scenariusz i reżyseria: Adam Sajnuk

Muzyka: Michał Lamża

Stylizacja: Ewa Kania

Wizualizacje: Martyna Spryszyńska

Obsada: Mateusz Banasiuk, Maja Bohosiewicz, Sonia Bohosiewicz, Sławomira Łozińska, Edyta Olszówka

Premiera: 11 lutego 2015 r., godz. 19 

Następne spektakle: 12, 19, 20 i 21 lutego, godz. 19

 

 

„RUBY”

– to historia pisarza Calvina Weira – autora dotychczas jednej bestsellerowej powieści – która poruszyła w posadach amerykański świat literacki. Po dziesięciu latach od premiery książki pozostaje on jednak autorem „jednej powieści”. Neurotyczny Calvin, będąc w głębokim twórczym kryzysie, szuka natchnienia i pomocy u swojej pani psycholog, pod której wpływem zaczyna pisać historię romansu z dziewczyną swoich marzeń. Autor powoli zakochuje sie w napisanej przez siebie postaci. Pewnego ranka spotyka dziewczynę przygotowującą śniadanie w jego kuchni...

 

„Ruby” to swoista komedia romantyczna pełna Allenowskiego humoru i futurystycznych kontekstów. Nawiązuje do współczesnych trendów, zapoczątkowanych w kinie przez Charliego Kaufmana i Spike’a Jonze’a . To właśnie ich „Zakochany bez pamięci”, „Jak we śnie” czy niedawne „Her” przecierają szlak dla nowego gatunku, w którym obyczajowość miesza się z science fiction.


 

REŻYSER

Adam Sajnuk

O spektaklu: Robię futurystyczną komedię romantyczną, idąc tropem filmowym. To nowy gatunek, który łączy obyczajowość, nadzwyczajne zdarzenia, melodramat, a wszystko to w opakowaniu science fiction. Wybrałem ten konkretny film, bo należy do tego nurtu, a jest nieznany.

„Ruby” to baśń fantasy. Bohater pisze o dziewczynie swoich marzeń i nagle ta dziewczyna pojawia mu się w domu, a on może na stronicach powieści wpływać na nią, trochę jak Pan Bóg. Decyduje kim ona jest i jaka jest dla niego.

 

 

 

Adam Sajnuk

– jeden z najciekawszych polskich reżyserów teatralnych. Założyciel, aktor i reżyser Teatru Konsekwentnego, obecnie dyrektor artystyczny Teatru WARSawy. Wyreżyserował kilkadziesiąt spektakli, w niektórych także grał (m. in. wystawiany ponad 1200 razy „Zaliczenie. Lekcja”, „Kochankowie z sąsiedztwa”, „Sztuka”, „Zaklęte rewiry”).

Za reżyserię „Kompleksu Portnoya” (wspólnie z Aleksandrą Popławską) otrzymał Feliksa warszawskiego. Jego ostatnie spektakle w Teatrze WARSawy to „Dziwka z Ohio” i „Ofiara” (w którym gra główną rolę). Reżyseruje także poza rodzimym Teatrem – ma na koncie spektakle w Teatrze Polonia, Och-Teatrze, Teatrze Syrena i Ateneum.

 

OBSADA:

 

 

 

Mateusz Banasiuk

 

O spektaklu: Jest to nietypowy tekst jak na realizację teatralną, ponoć to futurystyczna komedia romantyczna. Nie wiem czy będzie romantyczna, nie wiem czy będzie komedia, na pewno będzie futurystyczna. Wgłębiam się w postać, którą gram i mam wrażenie, że jest bardzo podobna do mnie, że ja mam w sobie postać Calvina. Ten spektakl to coś, na co bardzo długo czekałem.

 

 

O Teatrze: Czuję się świetnie w Teatrze Warsawy, w tych murach i wśród tych ludzi, jestem zachwycony obsadą, to ogromna siła tego spektaklu. Odkąd zadebiutowałem w „Zaklętych rewirach”, marzyłem, żeby wrócić tutaj. Przez ten czas grałem w wielu filmach, serialach, teatrach i przekonałem się, że nie ma lepszego reżysera od Adama Sajnuka.Tutaj nie gramy jak w serialu, to jest prawdziwy teatr i ja chcę w takim teatrze pracować!

 

 

Mateusz Banasiuk

– po licznych przygodach z filmem (m. in. „Płynące wieżowce”), serialem („Na Wspólnej, „Pierwsza miłość”), tańcem (4. miejsce w drugiej edycji „Tańca z gwiazdami”) wraca do teatru, w którym zadebiutował (w spektaklu „Zaklęte rewiry”), a za ów debiut otrzymał najważniejszą teatralną nagrodę – Feliksa warszawskiego w 2012 roku.

 

 

 

 

 

Maja Bohosiewicz

 

O spektaklu: „Ruby” to piękna historia miłosna. Poprzez swój magiczny akcent przenosi nas w odległe od siebie stany i emocje. Daje nam impuls do refleksji, czy mamy 

prawo zmieniać ludzi pod swoje dyktando i czy istnieje prawdziwy ideał

 

O Teatrze: Teatr WARSawy to miejsce z duszą, ale miejsca tworzą ludzie. Adam Sajnuk to wyjątkowo empatyczny i otwierający aktorów reżyser. Ma w sobie niesłychaną wrażliwość i dużą cierpliwość.

 

 

 

 

 

Maja Bohosiewicz

– zadebiutowała w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie w spektaklu „Dzika kaczka”. Studiuje reżyserię w Warszawskiej Szkole Filmowej. Do tej pory wystąpiła w kilku popularnych serialach m.in.: "Na dobre i na złe", "M jak miłość", „Julia" czy "Rodzinka.pl" oraz filmach: "Weselna Polka", "W ciemności", "Pokaż kotku, co masz w środku", "Wojna żeńsko – męska". W spektaklu „Ruby” wcieli się w tytułową postać – jest to jej pierwsza duża rola teatralna.

 

 

Sonia Bohosiewicz

 

O spektaklu: Będzie śmiesznie, będzie romantycznie, będzie magicznie. Oprócz tego jest to tekst dotykający trudnej kwestii, mówiący o tym, czy powinniśmy się naginać w związku do siebie nawzajem, czy możemy kogoś konstruować na swoje wyobrażenie.

 

 

O Teatrze: Uwielbiam ten teatr i całą jego konstrukcję - od foyer, przez garderoby, po ludzi tu pracujących. Jest mi tu cudownie – pracuję nad sztuką, która mi się podoba, ze zdolnym reżyserem, z aktorami, których lubię.

 

 

 

Sonia Bohosiewicz

– zaczynała w kabarecie, karierę zrobiła w filmie („Wojna polsko – ruska”, „Rezerwat”, „Obywatel”, „Syberiada Polska”, „Podejrzani zakochani”, „Obława”, „Wojna żeńsko-męska” – długo by wymieniać…). Wciąż jednak ciągnie ją do teatru. Ostatnio zmierzyła się z najtrudniejszą formą – monodramem. Za rolę w spektaklu Adama Sajnuka „Chodź ze mną do łóżka” otrzymała Różę Gali w kategorii Teatr.

 

 

 

Sławomira Łozińska

 

O Teatrze: Od dłuższego czasu jestem więcej niż aktywnym widzem teatru Adama Sajnuka, w związku z tym zaproszenie mnie do tego spektaklu traktuję jako spotkanie z reżyserem wpół drogi. Jego konsekwencja tytułowa jest mało ortodoksyjna. Adam jest twórcą teatralnym szeroko otwartym na całość: na teatr mieszczański, offowy, kabaretowy. Zawsze zaskakuje mnie fakt, że mieści w sobie taką niekonsekwencję w tej konsekwencji. Próbuje różnych gatunków i robi to w sposób nieprzypadkowy Adam świetnie porusza się w adaptowaniu filmów. Ma swój klucz. Opowiada bardzo dobrym językiem, świetnie czyta nuty teatralne.

 

 

 

 

Sławomira Łozińska

– aktorka teatralna, telewizyjna, radiowa i filmowa. Debiutowała w 1973 r. rolą Ludmiły w „Wacława dziejach” w reż. Adama Hanuszkiewicza w Teatrze Narodowym. Z Teatrem Narodowym związana jest, z przerwami, do dziś. Współpracowała z Teatrem Współczesnym w Szczecinie, Teatrem Ochoty, Teatrem Nowym w Warszawie. Grała w przedstawieniach w reż. Adama Hanuszkiewicza, Helmuta Kajzara, Jerzego Krasowskiego, Krystyny Skuszanki, Waldemara Zawodzińskiego, Jerzego Grzegorzewskiego, Kazimierza Kutza, Artura Tyszkiewicza, Izabelli Cywińskiej, Mariusza Bielińskiego.

Na szklanym ekranie debiutowała s serialu „Daleko od szosy”. Grała w kilkudziesięciu produkcjach w reż. m. in. Zbigniewa Chmielewskiego, Stanisława Jędryki, Jana Rybkowskiego,  Sławomira Idziaka, Wojciecha Marczewskiego, Krzysztofa Zanussiego, Krzysztofa Krauze, Tomasza Zygadły.

 

 

Edyta Olszówka

 

O spektaklu: „Ruby” traktuje o szukaniu tożsamości, o tym, jak sobie dać radę z sukcesem i potem móc iść dalej. Uczy nas, co zrobić, żeby nas nie uśpił sukces. Ukazana jest klęska człowieka z powodu jego sukcesu. Ten spektakl pokazuje też, jak bardzo technika oddaliła nas od siebie, jak bardzo zamykamy się w swoich cubach i jak bardzo boimy się zbliżyć do drugiego człowieka.

 

 

O Teatrze: Jestem wielbicielką teatru Sajnuka, od lat oglądam wszystkie jego spektakle. Marzyłam, żeby zagrać w którymś z nich. Kino Wars było moim ulubionym kinem, bardzo się cieszę, że powstał tu Teatr WARSawy. To miejsce jest bardzo potrzebne.

 

 

Edyta Olszówka

popularna aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Występowała na deskach warszawskich teatrów, m.in.: Ateneum, Powszechnego, Polonii i Komedii. Jej ostatnie głośne teatralne role to tytułowa „Wariatka”, „Klara”, „Kotka na gorącym blaszanym dachu” oraz Rut w „Jakobi i Leidental”. Od początku września 2014 roku jest w zespole Teatru Narodowego. Szerszej publiczności znana jest z seriali „Przepis na życie” i „Samo życie”. Na dużym ekranie pojawiła się m.in.: w "Spisie cudzołożnic", „Strefie ciszy” "Pół serio" (nagroda jury za rolę komediową na FPFF w Gdyni), "Tam i z powrotem", "Lejdis", "Ślubach panieńskich".

 

 

 

Ceny biletów:
PREMIERA - 70 zł
Pozostałe spektakle: 70 zł normalny, 50 zł ulgowy

 

Teatr WARSawy

Rynek Nowego Miasta 5/7

00-229 Warszawa

www.teatrwarsawy.pl

 

 

ZdjęciaDodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 20 stycznia 2015 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca