Teatr

Zakończenie cyklu małych form teatralnych „Monosytuacje”

 

Premierą spektaklu Marcina Misiury zakończy się trzecia edycja cyklu małych form teatralnych „Monosytuacje”. Od 26 do 28 lutego o godz. 19.00 Instytut Grotowskiego zaprasza na „Zmianę światła”.


Spektakl Marcina Misiury będzie piątym, ostatnim spektaklem z tegorocznego cyklu małych form teatralnych „Monosytuacje”. „Zmiana światła” na podstawie tekstu Bogusławy Sztencel to przeciętna historia o przeciętnej egzystencji i nieprzeciętnej potrzebie głębokiego doznania. Tak twierdzą autorzy.

Jak mówi Marcin Misiura: „Wypowiadany tekst nie ma dla nikogo znaczenia, jest ważny tylko dla mnie. Jest demonstracją. Jest moim demo. Znam jego kontent i kontekst. Materialnie, namacalnie zapoznałem się ze scenografią i rekwizytami. Sensualnie, wszystkimi zmysłami. Znam konstrukcję i dekonstrukcję. Uderzam głową w mur i podejmuję walkę. A mimo to wyczuwam obecność autora. Autora od braku didaskaliów. Nie wiem, do czego prowadzi. Ani kim jest M”.

Poza tekstami Bogusławy Sztencel w spektaklu wykorzystano fragmenty „Giaura” George’a Byrona w przekładzie Adama Mickiewicza oraz „Serenady” Franza Schuberta.

 

W Instytucie Grotowskiego Marcin Misiura znany jest z roli w „Mauzerze” według Heinera Müllera w reżyserii Theodorosa Terzopoulosa. Misiura ukończył studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie Filii we Wrocławiu w 2010 roku. Zadebiutował w 2002 roku w spektaklu „Od dziś będziemy dobrzy” na podstawie tekstu Pawła Sali w reżyserii Łukasza Kosa w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Po studiach związany z Teatrem Nowym w Łodzi. Współpracuje z Lubuskim Teatrem w Zielonej Górze, Wrocławskim Teatrem Współczesnym.

„Zmianę światła” wyreżyserowała Bogusława Sztencel – aktorka, tłumaczka, pedagog, absolwentka Państwowej Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną w Łodzi. Wcześniej związana z teatrami w Jeleniej Górze, Łodzi i Wrocławiu. Współpracowała m.in. z takimi reżyserami jak: Krystian Lupa, Krystyna Meissner, Anna Augustynowicz, Jean-Marie Pradier. W 2012 roku współreżyserowała z Łukaszem Kosem „Naszą klasę” Tadeusza Słobodzianka w Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie Filii we Wrocławiu. Obecnie pracuje jako wolny strzelec. Wykłada na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu i Wydziale Wokalnym Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Prowadzi warsztaty teatralne, głównie w Szwecji. „Zmiana światła” jest jej pierwszym tekstem dramatycznym.

 

Bilety w cenie 15 zł do nabycia na portalu biletin.pl lub w sekretariacie Instytutu Grotowskiego. Rezerwacja i sprzedaż: sekretariat@grotowski-institute.art.pl; tel. 71 34 45 320.

 

Więcej: http://www.grotowski-institute.art.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1796&lang=pl
 

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 21 lutego 2015 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca