Teatr

Wrzesień w Instytucie Grotowskiego

Wrzesień w Instytucie Grotowskiego

 

Zachęcamy do uczestnictwa w wydarzeniach organizowanych przez Instytut Grotowskiego. Już teraz można zapoznać się z wrześniowym programem. W nim m.in. „Podróż do krańca nocy” – spektakl z udziałem dzieci i młodzieży w reżyserii Roxany Mehrafzoun, „Post-Apocalypsis” – instalacja nagrodzona złotym medalem na 13. Praskim Quadriennale w ramach sekcji Ekspozycja Narodowa oraz spotkanie z Włodzimierzem Hermanem poświęcone jego książce na temat historii Teatru Kalambur.

 

Od 4 do 8 września o godz. 18.00 w strefie MiserArt prezentowany będzie spektakl „Podróż do krańca nocy” w reżyserii Roxany Mehranfzoun. Będzie on konsekwencją pracy warsztatowej z grupą dzieci i młodzieży w wieku 10–14 lat, które odbywają się w sierpniu. Zajęcia prowadzi irańska artystka Roxana Mehrafzoun, we współpracy z Royą Shahri i Anousheh Samanpour. Uczestnicy pracują nad przedstawieniem na podstawie tekstu Mohammada Cahmshira, poruszającego temat ekologii. Tajemniczy bohater podczas wędrówki po świecie z niepokojem obserwuje, jak człowiek stopniowo doprowadza swoją planetę do zguby. Podróżnik zastanawia się, czy napotkani ludzie w porę zrozumieją, że popełniają błąd, coraz bardziej oddalając się od siebie i otaczającej ich natury. Wymagana rezerwacja miejsc: sekretariat@grotowski-institute.art.pl; tel. 71 34 45 320 (zapisy od 25 sierpnia 2015).

 

Od 15 do 21 września w Sali Teatru Laboratorium będzie można zobaczyć instalację „Post-Apocalypsis” nagrodzoną złotym medalem podczas największego na świecie wydarzenia poświęconego projektowaniu przestrzeni na potrzeby sztuk performatywnych i wizualnych, czyli Praskiego Quadriennale. Jest to pierwszy medal dla Polski od 36 lat. „Post-Apocalypsis” to również pierwszy projekt opierający się w tak znacznym stopniu na wspólnym procesie twórczym badaczy, programistów, kompozytorów, projektantów i architektów. Jak tłumaczy kuratorka instalacji, dr hab. Agnieszka Jelewska: „Instalacja ta projektuje współczesną wizję świata sieciowego i globalnego. Widzowie wkraczają tu bezpośrednio w zagęszczoną przestrzeń danych pogodowych transmitowanych na żywo, między innymi z różnych miejsc energetycznych zagrożeń i katastrof na Ziemi (Czarnobyl, Los Alamos, Fukushima). Aktualizowane na bieżąco dane poddawane są artystycznemu przetworzeniu poprzez sonifikację – w ten sposób instalacja zostaje wypełniona audiosferą reagującą na ludzką obecność. Energetyczne przepięcia komunikacyjne możliwe są także do doświadczenia w ramach zaprojektowanej zaskakującej interakcji z technologicznie przekształconymi elementami natury. Dawne romantyczne wizje natury, ujmowanej jako krajobraz i tło dla ludzkich zdarzeń, tak ważne niegdyś dla rozwoju teatralnej scenografii, zostają tutaj poddane rewizji”.

Przy okazji wystawy we Wrocławiu w piątek 18 września o godzinie 18.00 odbędzie się spotkanie z kuratorką oraz Jerzym Gurawskim, projektantem przestrzeni instalacji, bliskim współpracownikiem Jerzego Grotowskiego w okresie teatralnym.

Z kolei 21 września o godz. 18.00 w Sali Kinowej Instytutu Grotowskiego odbędzie się spotkanie z Włodzimierzem Hermanem, współtwórcą Teatru Kalambur. Spotkanie będzie poświęcone jego książce „Kierkegaard. Filozof na scenie”. Wstęp do książki napisał prof. Janusz Degler, który poprowadzi spotkanie.

 

23 września w Studiu Na Grobli Roberta Carreri, aktorka Odin Teatret, zaprezentuje „Ślady na śniegu”, pokaz którego głównym bohaterem jest technika aktorska. Aktorka prowadzi dialog z sekretami, które poprzedzają proces budowania postaci i tworzenia spektaklu, a zarazem są ich następstwem. Wymagana rezerwacja miejsc: sekretariat@grotowski-institute.art.pl; tel. 71 34 45 320 (zapisy od 1 września 2015).

 

30 września w Brzezince odbędzie się podsumowanie pracy uczestników ATIS NICHE prowadzone przez PRACOWNIĘ || ROSA w ramach przedsięwzięcia „Wsłuchanie w PULS”. ATIS SHARING to kulminacja pracy i otwarte spotkanie, kiedy członkowie PRACOWNI || ROSA i uczestnicy warsztatów ATIS NICHE podzielą się elementami pracy wykonanej podczas intensywnych praktycznych seminariów aktorskich (ATIS). Złożą się na nie prezentacje kompozycji „Od GWIAZD do CISZY” oraz etiud i miniatur dramatycznych wypracowanych podczas ATIS NICHE. Wymagana rezerwacja miejsc: sekretariat@grotowski-institute.art.pl; tel. 71 34 45 320 (zapisy od 1 września 2015). Przejazd autokarem zapewniony w obie strony. Spotkanie przy Instytucie Grotowskiego o godz. 14.30, wyjazd z Wrocławia o godz. 14.45.

 

Wstęp na wymienione wydarzenia jest wolny.

 

Więcej informacji: http://www.grotowski-institute.art.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1889


 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 7 sierpnia 2015 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca