Teatr

Okrutna geneza polskiego charakteru ("Lilla Weneda", reż. Michał Zadara - recenzja)

Po obejrzeniu wybitnej interpretacji "Lilli Wenedy" w reżyserii Michała Zadary.

Od wieków świat przesycony jest okrucieństwem ludzi, którzy dla swoich własnych korzyści lub z chęci zemsty są w stanie zabić bliźniego. Wszechobecna walka, poniżenie, zadręczanie, brutalność prowadzi do nieuniknionej destrukcji.

 

Sytuacja ta nie tyczy się tylko człowieka jako jednostki, ale także całych narodów. Naznaczenie poprzez tragiczne doświadczenia i stereotypy, niejednokrotnie wpisane zostają w DNA i odciskają swoje piętno w historii. Już w XIX wieku – nasz wieszcz narodowy – Juliusz Słowacki uważał, że Polacy są właśnie takim narodem nacechowanym, przez którego uczynki przemawia odwieczna potrzeba wojny. Również współcześnie nasza świadomość, mimo upływu lat, kształtowana jest przez perspektywę drugiej wojny światowej, co nie pozwala uwolnić się społeczeństwu z jarzma własnej niewoli duchowej.

 

Doskonały dramat Juliusza Słowackiego Lilla Weneda, ukazuje historię podbitego przez mitycznych Lechitów narodu Wenedów, którzy ponieśli druzgocącą klęskę z powodu bliżej nieokreślonej klątwy. Ocalić ich może jedynie cudowna harfa, z która pojmany został jej strażnik – król Derwid. Pojmują go triumfujący Lech oraz jego okrutna, upadła moralnie i bezwzględna żona Gwinona. Rozpoczyna się walka o uwolnienie wenedzkiego władcy. Uratować resztkę ludności, rozpalić nadzieję i odwrócić bieg wydarzeń – taki jest jej cel.

 

Bohaterką ma stać się najmłodsza córka króla – tytułowa Lilla Weneda. Dziewczyna trafia na dwór Lechitów, stając oko w oko z bestialstwem oraz barbarzyństwem oprawców. Natomiast jej starsza siostra Roza pozbawiona jest złudzeń i już na początku przepowiada nieuchronną tragedię. Czy przyszłość jest rzeczywiście z góry naznaczona i w żaden sposób nie można jej zmienić? Czy ofiary nie staną się potworami?

 

Trudno w dzisiejszych czasach odnaleźć uniwersalny sposób wystawienia klasycznego polskiego dramatu, do jakich urosły teksty romantyków. Dramatu, którego język i treść często nie znajdują aprobaty wśród widzów. Już w okresie szkolnym miewamy problem z czytaniem niełatwej twórczości wieszczy, co niejednokrotnie kończy się odkładaniem książek na półkę. Jednakże sytuacja i nastawienie może diametralnie ulec zmianie po obejrzeniu wybitnej moim zdaniem interpretacji Lilli Wenedy w reżyserii Michała Zadary.

 

Ta niezwykle brutalna tragedia, osadzona zostaje we współczesnych realiach historycznych, bez jakichkolwiek zbędnych środków artystycznych, z minimalistyczną, ale niezwykle sugestywną błotnistą scenografią, opierając się w całości na świetnym warsztacie aktorskim artystów Teatru Powszechnego i Centrali.

 

Sposób prowadzenia dialogów, dzięki któremu staropolski tekst jest zrozumiały dla wszystkich, oraz nowoczesna stylistyka przedstawienia doskonale wydobywają z dramatu jego ponadczasowe przesłanie. Co niezwykłe, Słowacki wykreował wyraziste i ekspresyjne pierwszoplanowe role kobiet, które nie są jedynie matkami, żonami, czy kochankami, jak to miało miejsce w twórczości kolegów po piórze w tamtych czasach. Spotkanie z takimi kreacjami, często staje się problemem polskich teatrów, które niechętnie sięgają po polski repertuar romantyczny. Zadarze i jego zespołowi w mistrzowski sposób udało się przedstawić dominujące wcielenia kobiet, demoniczny charakter postaci, mistyczną atmosferę oraz wielobarwność dramaturgii Słowackiego.

 

Wyrazy uznania należą się oczywiście całemu zespołowi, ze szczególnym uwzględnieniem Pauliny Holtz, Arkadiusza Brykalskiego i Edwarda Lindego-Lubaszenki.

 

Tę sztukę trzeba zobaczyć. Wrażenia na długo pozostaną w pamięci każdego widza.

 

 

 

Subiektywnej oceny majstersztyku dokonał dla Was

Robert Stawski

 

 

--------------------------------------------

Lilla Weneda

Juliusz Słowacki

reżyseria - Michał Zadara
dramaturgia - Anna Czerniawska
scenografia - Robert Rumas
kostiumy - Arek Ślesiński
światło - Artur Sienicki
asystentka reżysera - Anna Czerniawska
koordynacja projektu - Marta Kuźmiak

inspicjent - Marek Gorzkowski


Obsada:

Roza Weneda, Dziewica - Karolina Adamczyk

Gwinona, Lechon - Paulina Holtz

Lilla Weneda - Barbara Wysocka

Lech - Arkadiusz Brykalski

Święty Gwalbert, Gryf - Grzegorz Falkowski

Polelum, Sygoń - Michał Kruk
Derwid - Edward Linde-Lubaszenko

Ślaz - Bartosz Porczyk

Lelum, Goniec - Michał Tokaj

Wodzowie, Rycerze, Harfiarze – Zespół
Głosy Kraka i Arfona - Konstancja Oleszczuk

 

Premiera: 29 sierpnia 2015

Koprodukcja: Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie i CENTRALA

---------------------------------------

zdjęcia: Krzysztof Bieliński

 

Robert Stawski

Robert Stawski

47 Warszawa
395 artykułów
kontakt: warszawa@wywrota.pl

prywatny blog: http://comiwsercugra.tumblr.com/
Zasłużeni dla serwisu


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
syrenka
syrenka 2 września 2015, 15:14
Trudna sztuka, ale wspaniale przedstawiona. Genialnie przeniesiona w wojenne realia XX wieku przez co szalenie aktualna. Ogląda się z zapartym tchem. Wybitne aktorsko. Polecam gorąco
Michał Domagalski
Michał Domagalski 3 września 2015, 09:29
Zapowiada się interesująco.
przysłano: 1 września 2015 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca