Teatr

Sekrety techniki aktorskiej – pokaz pracy Roberty Carreri w Instytucie Grotowskiego

Roberta Carreri, aktorka Odin Teatret zaprezentuje w Instytucie Grotowskiego „Ślady na śniegu” – pokaz pracy, podczas którego podzieli się wiedzą na temat rzemiosła aktorskiego.

 

Pokaz Roberty Carreri odbędzie się 23 września o godz. 19.00 w Studiu Na Grobli. Aktorka w „Śladach na śniegu” ujawni sekrety, które poprzedzają proces budowania postaci i tworzenia spektaklu, a zarazem są ich następstwem. Każdy spektakl opowiada jakąś historię. Technika aktorska sprawia, że postacie należące do świata fikcji stają się dla widza wiarygodne, rzeczywiste. Głównym bohaterem pokazu „Ślady na śniegu” jest technika aktorska.

 

Roberta Carreri po krótkim tańcu do piosenki Toma Waitsa „Heartattack and Vine” rozpoczyna od słów: „To jest pokaz pracy, czyli przedstawienie, w którym zdradzę wam moje zawodowe sekrety. Taniec, który właśnie pokazałam, zainspirowany jest moimi spotkaniami z mistrzami teatru Dalekiego Wschodu: Japonii, Chin, Bali i Indii, które odbyły się w latach 1980–1986. Stworzyłam ten taniec w roku 1990 jako element mojego treningu fizycznego. W procesie mojego rozwoju jako aktorki, na przestrzeni lat ten trening zmieniał się, ponieważ stopniowo zmieniałam jego cel w zależności od moich potrzeb”. I tak Roberta Carreri wprowadza w opowieść o trzech etapach swojego rozwoju. Prezentuje zwolnione tempo, kompozycję stóp i dłoni, introwersję i ekstrawersję, wskazuje, jak istotne są inspiracje. Mówi o równowadze, walce ze zmęczeniem, zwraca uwagę na istotę treningu umysłu, przechodzi do improwizacji, a następnie prezentuje trening wokalny, mierzy się z alikwotami, mówi o połączeniu działania fizycznego z tekstami i treningiem wokalnym. Klamrę stanowi taniec. Pokaz „Ślady na śniegu” prezentowany był na całym świecie, jest aktorską autobiografią Roberty Carreri.

 

Roberta Carreri urodziła się w 1953 roku w Mediolanie (Włochy). Jest aktorką, pedagogiem, pisarką i organizatorką. Ukończyła historię sztuki. Do zespołu Odin Teatret dołączyła w 1974 roku, podczas pobytu grupy w Carpignano, na południu Włoch. Od 1980 roku uczestniczy w pracach Międzynarodowej Szkoły Antropologii Teatru (ISTA), poznając techniki aktorskie z Japonii, Indii, Bali i Chin. Od 1980 do 1986 współpracowała z takimi mistrzami jak Katsuko Azuma (taniec buyo), Natsu Nakajima i Kazuo Ohno (taniec butō). Prowadzi na całym świecie warsztaty i prezentuje pokaz pracy „Ślady na śniegu”, będący jej aktorską autobiografią. Organizuje i współprowadzi coroczny międzynarodowy Odin Week Festival, który odbywa się w Holstebro i za granicą. W 2009 roku współpracowała w Malezji z Masakini Theatre Company, reżyserując, wraz z Cinzią Ciaramicoli, spektakl „Rumor”. Jej doświadczenia zawodowe opisane zostały w książce „The Actor’s Way (redakcja Erik Exe Christoffersen). W 2007 wydała własną książkę, zatytułowaną Tracce”, w której wyjawia najistotniejsze aspekty aktorskiego rzemiosła: trening, nauczanie oraz drogę, jaką przebyła jako aktorka Odin Teatret. Jej artykuły ukazywały się na łamach czasopism „New Theatre Quarterly”, „Teatro e Storia”, „Máscara”, „The Open Page” oraz „Performance Research”.

 

Pokaz prezentowany będzie w języku angielskim.

Wstęp na wydarzenie jest wolny, wymagana rezerwacja miejsc: sekretariat@grotowski-institute.art.pl; tel. 71 34 45 320.

 

Więcej: http://www.grotowski.net/performer/performer-8/slady-na-sniegu

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 22 września 2015 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca