Teatr

DIALOG-WROCŁAW: Debata panelowa „Wszyscy jesteśmy wędrowcami”

Wszyscy jesteśmy wędrowcami
debata panelowa VIII Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dialog – Wrocław
23 października, godz. 15.00,
Centrum Festiwalowe Barbara
ul. Świdnicka 8c

 

Historia europejskiej kultury to przede wszystkim historia tworzona przez wędrowców, przez znajdujące się w nieustającym ruchu klany, ludy i narody, które w poszukiwaniu lepszego życia, lub dla ratowania życia własnego przemieszczały się z miejsca na miejsca. Owo przemieszczanie się, odbywające się z własnej woli lub pod czyimś przymusem, owocowało powstawaniem wartości dodanej zarówno po stronie, tych którzy na nowych terenach próbowali się asymilować, jak i tych, którzy wędrowców do siebie przyjmowali. Pojawienie się wędrowca wprowadza zmianę w rzeczywistość, do której on wchodzi, zmienia sposób czytania i interpretowania rzeczywistości, otwiera na nowe problemy, z którymi trzeba sobie poradzić. Być może w sposób szczególny powinniśmy pamiętać o tym, my Polacy, mieszkańcy środkowoeuropejskiego tygla kultur. 

 

I choć wydawać by się mogło, że w XXI wieku doskonale wiemy o tym, że nie ma już społeczeństw czystych etnicznie, nie ma narodów o oddzielnych genach, a to co łączy ludzi to język, kultura, wspólnota i solidarność, to jednak w ostatnim czasie obserwujemy w Europie coraz silniej narastający strach przed wędrowcami, strach, który coraz częściej przekłada się na konkretne, antagonizujące ludzi działania. Wobec obserwowanej w ostatnich miesiącach wędrówki ludów odbywającej się na granicach Europy, koniecznym jest postawienie dziś kilku istotnych pytań.

 

Dlatego też, w trakcie debaty panelowej VIII Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dialog – Wrocław chcielibyśmy zastanowić się nad tym, na czym polegają trudności w porozumiewaniu się z wędrowcami, którzy do nas przybywają? Nie bez znaczenia jest tutaj kontekst miejsca, w którym debata się odbędzie, Wrocław to przecież miasto, tworzone dziś przez mieszkańców, którzy nie tak dawno tutaj przywędrowali. Wydaje się, że właśnie tutaj, powtórzenie za Olgą Tokarczuk zdania: „Wrocławianie, wszyscy jesteście dziećmi i wnukami uchodźców", powiedzenie tego, że „Wszyscy jesteśmy wędrowcami” może mieć szczególne znaczenie.

 

Debatę poprowadzi publicysta Jacek Żakowski, gośćmi debaty będą: reporterka i publicystka Miłada Jędrysik (autorka m.in. książki „Inny front”), dziennikarka i socjolożka Ludwika Włodek (autorka m.in. książki „Wystarczy przejść przez rzekę”), publicystka, pisarka i krytyczka literacka Kinga Dunin, Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, poeta, pisarz i dziennikarz Jarosław Mikołajewski (autor m.in. książki „Wielki przypływ”).

 

Wstęp wolny.

 

Więcej informacji o Festiwalu:

bit.ly/1Lj8tn8

www.dialogfestival.pl

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 15 pazdziernika 2015 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca