Teatr

Stephen Sachs „Arcydzieło na śmietniku” / Teatr przy Stole

 

W poniedziałek 9 kwietnia o godz. 18.30 zapraszamy do Teatru przy Stole na czytanie tragikomedii amerykańskiego autora Stephena Sachsa (przekład: Bogusława Plisz-Góral).Arcydzieło na śmietniku” to oparta na prawdziwych wydarzeniach, pełna zabawnych sytuacji i słownego humoru opowieść o tym, czym jest sztuka i o tym, jak trudno określić co jest dziś prawdą.

Tekst zinterpretują aktorzy Teatru Wybrzeże: Marzena Nieczuja Urbańska i Krzysztof Gordon. Opiekę reżyserską nad spektaklem sprawuje Krzysztof Gordon. Czytanie sztuki poprzedzi przedmowa teatrologa, opiekuna artystycznego projektu – profesor Małgorzaty Jarmułowicz.

 

Wstęp wolny

Zapraszamy

 

 

 

 

 

Stephen Sachs – urodzony w 1959 roku, wielokrotnie nagradzany amerykański reżyser, dramatopisarz i scenarzysta. Autor sztuki „Central Avenue” o scenie jazzowej Los Angeles lat 40., która była wielkim hitem w 2001 roku, właśnie w LA. W 2006  jego sztuka „Open Window otrzymała główną nagrodę w konkursie California Governor’s Media Access Award” for Theatre Excellence. W 2007 jego adaptacja „Panny Julii” odniosła ogromny sukces i została uznana za najlepszą adaptację roku przez Los Angeles Drama Critics Circle. Komedia „Arcydzieło na śmietniku” („Bakersfield Mist”) została nagrodzona Elliot Norton Award dla najlepszej sztuki 2012 roku, ale światową sławę zdobyła dzięki wystawieniu w Duchess Theatre w Londynie (2014 r.). W przedstawieniu tym rolę Maude zagraną przez Kathleen Turner (jedną z najwybitniejszych aktorek kina amerykańskiego) krytycy jednogłośnie okrzyknęli wielką kreacją.

Stephen Sachs prowadzi teatr The Fountain Theatre w Los Angeles,  który założył w 1990 roku wraz z Deborah Lawlor.

 

 

„Arcydzieło na śmietniku”

Osiedle przyczep campingowych, ludzkie śmietnisko, gdzieś na końcu świata, ale na pewno w Kalifornii. Maude Gutman – starzejąca się eksbarmanka zamawia ekspertyzę obrazu, który kupiła w sklepie ze starociami. Z Nowego Jorku przylatuje ekspert, znawca dzieł sztuki by ocenić, czy twórcą dzieła może być Jackson Pollock, jak sugeruje właścicielka. Następuje zderzenie odległych światów, ale również dwojga samotnych ludzi. Padają pytania o to, czy może zdarzyć się cud, który pozwoli Maude zaznać lepszego życia. Co jest sztuką? Czy to, co inni, „lepsi” za takową uważają, czy to, co się podoba i czyni życie człowieka piękniejszym?

 

(źródła opracowania: www.adit.art.pl, powszechny.pl)

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 28 marca 2018 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca