Teatr

Psie serce wg Michaiła Bułhakowa

Adaptacja znakomitego opowiadania Michaiła Bułhakowa, w którym odnajdziemy charakterystyczne dla autora „Mistrza i Małgorzaty” poczucie humoru oraz połączenie wątków fantastycznych z wnikliwym portretem psychologicznym.

 

Profesor Preobrażeński (Łukasz Kucharzewski), światowej sławy naukowiec, wykonuje operacje przywracające pacjentom młodość. Któż z nas nie marzył choć przez chwilę o wiecznej młodości! Sukcesy ośmielają naukowca do przeprowadzenia ryzykownego eksperymentu, w wyniku którego pies Szarik staje się obywatelem Szarikowem – człowiekiem (Mariusz Galilejczyk).

 

Czy świat pełen pięknych, zadowolonych ludzi jest miejscem dobrym?

To miejsce, w którym nie wszyscy są szczęśliwi. O swoje prawo do szczęścia walczy Zina (Alina Czyżewska), gospodyni profesora. Poszukują go także burzyciele z grupy Szwondera (Aleksandra Maj, Karolina Olga Burek, Łukasz Kabus).

Starcie idei rewolucyjnych z panującym w profesorskim domu spokojem przypada na czas, w którym Szarikow uczy się człowieczeństwa. Do kogo się przyłączy? Którą opcję wybierze?

 

Inscenizacja oparta została na intrygującym pomyśle scenograficznym, którego elementem jest widownia umiejscowiona na scenie, blisko miejsca gry aktorów.

 

Ecce homo. [Szarikow] (…) stopniowo zdobywa samodzielność. Galilejczyk precyzyjnie dokumentuje jego pół zwierzęcy, pół ludzki status. Drapie się w nieoczekiwanych momentach, łypie psim spojrzeniem, próbuje jeść nożem i widelcem, ale palce same zwijają mu się w pięści. Kapitalna, drażniąca rola. (Łukasz Drewniak, teatralny.pl)

 

przekład: Irena Lewandowska

adaptacja i reżyseria: Krzysztof Rekowski

scenografia: Jan Kozikowski

projekcje: Emilia Sadowska

muzyka: Sławomir Kupczak

ruch sceniczny: Filip Szatarski

inspicjent: Marek Migdał

produkcja: Beata Sokołowska

obsada: Mariusz Galilejczyk (Szarik/Szarikow), Łukasz Kucharzewski (prof. Preobrażeński), Michał Wolny (dr Bormental), Alina Czyżewska (Zina), Aleksandra Maj (Szwonder), Karolina Burek (Sekretarka/Wiaziemska), Łukasz Kabus (Żarowkin)

Ze specjalnym udziałem Ewy Wyszomirskiej i Waldemara Kotasa.

 

SO 12 STY, godz. 19.00, Duża Scena (widownia na scenie)
ND 13 STY, godz. 18.00, Duża Scena (widownia na scenie)

 

od: 12 stycznia 2019, 19:00
do: 13 stycznia 2019, 18:00 Teatr Miejski w Gliwicach ul. Nowy Świat 55 - 57
Gliwice

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 30 grudnia 2018 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca