Teatr

Wielki Inkwizytor

„Wielki Inkwizytor” to spektakl eksplorujący nowy wątek w Teatrze Pieśń Kozła, jakim jest opera mówiona, zakorzeniona w muzycznych  źródłach teatru.

„Wielki Inkwizytor” inspirowany fragmentem „Braci Karamazow” Fiodora Dostojewskiego zmierzy się z trudną relacją pomiędzy człowiekiem a Bogiem. Przyglądamy się jak tytułowy bohater,  z jednej strony uzurpuje sobie prawo do zrównania z  Twórcą, z drugiej, spotkawszy Chrystusa, gardzi nim i nie okazuje mu litości . Dylemat moralny głównego bohatera wynika z konfliktu pomiędzy wiarą a wiedzą, jako odwiecznego problemu egzystencji. 

Inkwizycja była surowym procederem, skutecznie eliminującym podejrzanych o herezję. Herezją była odmienność. Walka z innowiercami stanowiła istotny punkt w utrzymaniu władzy.

W spektaklu Brala główny bohater fanatycznie skupia się na walce z wrogiem, którym stał się Bóg. Tracąc miłość i rozbudzając żądzę władzy, zrywa więź z Duchowością. Spotkanie Inkwizytora z Mesjaszem  jest  bolesnym doświadczeniem, dającym świadectwo przewrotnej naturze człowieka.  "Uczeń obrócił się przeciw swemu Mistrzowi"- znany topos ,  kolejnym przykładem ukazuje jak wielką pokusą jest "rząd dusz" i  władza, która nie uznaje wolności, a jedynie szuka poklasku i własnych korzyści.

 „Wielki Inkwizytor” to trudna i egzystencjalnie wielowymiarowa historia, w której bohater musi zmierzyć  się ze swoimi wewnętrznymi demonami. 

W spektaklu rolę Boga obrazują harmonie muzyczne, z którymi dialoguje i spiera się bohater. Dźwięki  przeradzają się w metaforę duchowości. Kompozycja staje się językiem świętym, tym samym wracając do korzeni sacrum, w których doskonała muzyczność sfer była mową boską. Nawiązując do tradycji dychotomii języka, dzielącej go na sacrum  i profanum, spektakl przybliża dwubiegunowość relacji człowiek – Bóg, a tym samym eksploruje kondycję człowieka , przenikając najmroczniejsze zakamarki duszy.

 

Realizacja:

Reżyseria: Grzegorz Bral

Muzyka: Rafał Habel

Scenografia : Robert Florczak

Kostiumy: Elżbieta Terlikowska

Tłumaczenie: Bogdan Koca

 

Aktorzy:

Bogdan Koca

Maciej Rychły

 

Czas trwania: 1 godzina

Spektakl w języku polskim

Premiera: 23.02.2018

kup bilety WROCŁAW
TEATR PIEŚŃ KOZŁA 2019-03-23
kup bilety WROCŁAW
TEATR PIEŚŃ KOZŁA 2019-03-24
od: 23 marca 2019
do: 24 marca 2019

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: eventim
przysłano: 26 lutego 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca