Teatr

Pokaz grup Brave Kids

Brave Kids zaprasza!

17 czerwca (poniedziałek) na Dużej Scenie Teatru Polskiego odbędą się prezentacje spektakli grup uczestniczących w tegorocznej, jubileuszowej edycji Brave Kids. W ramach godzinnego wydarzenia artystycznego przed wrocławską publicznością wystąpią cztery grupy dziecięce i młodzieżowe z różnych krajów, prezentując różnorodne formy artystyczne oraz tradycje: andyjskie tańce tradycyjne w wykonaniu grupy z Peru oraz pokaz cyrkowy wrocławskiej grupy inkluzyjnej.

Umiejętności żonglerskie i akrobatyczne zaprezentuje palestyńska grupa Palestine Circus School. Specjalnie na Brave Kids spektakl teatralny przygotowały dziewczynki z Mumbaju, podczas którego wcielą się w rolę klaunów.

Po pokazach planowane jest spotkanie z artystami we foyer, gdzie wrocławskie dzieci będą mogły przywitać się z gośćmi tegorocznej edycji Brave Kids i zapozować do współnego, pamiątkowego zdjęcia.

Brave Kids

wrocławski projekt - globalny zasięg

Brave Kids jest projektem edukacyjno-artystycznym, podczas którego spotykają się dziecięce grupy artystyczne z całego świata. Brave Kids powstał w 2009 roku przy wrocławskim Brave Festival, jednym z najbardziej uznanych i prestiżowych wydarzeń kulturalnych Wrocławia i Polski. Głównym organizatorem i pomysłodawcą Brave Kids jest wrocławskie Stowarzyszenie Kultury Teatralnej Pieśń Kozła. 

W tym roku odbywa się jubileuszowa, 10. edycja projektu Brave Kids. W dotychczasowych edycjach wzięło udział łącznie półtora tysiąca dzieci ze 180 grup artystycznych, a w swoich domach gościło je 500 polskich rodzin z 13 miast.

Brave Kids 2019 w sześciu miastach
W tegorocznej edycji Brave Kids wezmą również udział grupy m.in. z Salwadoru, Kolumbii, Kazachstanu, Estonii, Korei Południowej, Kenii, Palestyny, Peru czy Gruzji. Dzieci będą gościć we Wrocławiu, Lesznie, Radziejowicach, Rzeszowie, Wałbrzychu, oraz, po raz pierwszy na Pomorzu, w Gdańsku. W każdym z miast będzie okazja do zobaczenia grup podczas występów artystycznych oraz spotkania się z dziećmi w ramach innych wydarzeń. Łącznie w projekcie weźmie udział ok. 150 dzieci (również z Polski).

Projekt odbywa się pod patronatem MSZ oraz UNESCO. Dofinansowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Gminy Wrocław.

 Opis zaproszonych grup:

 

Indie

AAWC stworzyło artystyczną grupę clowningową w gettcie Kamathipura w Mumbaiu. Wystarczy, że grupa młodych dziewcząt pojawi się na scenia, a publiczność wybucha śmiechem. To jest ich niezwykła umiejętność. Żyją wśród grupy wykluczonej społecznie,dlatego praktykowanie pantomimy oraz komizmu ma dla nich wartość terapeutyczną i stanowi ulgę w życiu codziennym. Organizacja Apne Aap Women's Collective - AAWC współpracuje z inicjatywą Clowns-Without-Border. Dzieci przybierają postaci z kreskówek, fantastyczne figury, a także czerpią z hinduskiej kultury popularnej, by pokazać jaką siłę stanowi sztuka komedii we współczesnym świecie.

Palestyna
Batoul, Yasmin, Mohannad, Talin, Yazan, Karma and Mohammed reprezentują założoną w 2006 roku w Zachodni Brzegu Szkołę Cyrkową (PCS), Specjalizują się w akrobatyce, akrobacjach na chuście, żonglerce, rola-bola oraz acro-liftingu. Poprzez nauczanie, wspólne tworzenie oraz pokazy artystyczne Palestyńska Szkoła Cyrkowa wzmacnia kreatywność oraz społeczny i fizyczny potencjał młodych Palestyńczyków, dążąc do zaangażowania i wzmocnienia ich w stawaniu się twórczymi "aktorami" swojej społeczności. Jednocześnie, ich działania zwiększają lokalną i międzynarodową świadomość palestyńskiego potencjału, ale też różnorodnych wyzwań tego regionu.

Peru
Sześcioosobowa grupa dzieci z Demokratycznej Szkoły w Huamachuco w peruwiańskich Andach zaprezentuje tradycyjny taniec przodków swojego regionu - LA CONTRADANZA. Według historyków taniec ten powstał jako parodia tańców Hiszpanów z epoki wiceregalnej. Mieszkańcy tańczyli potajemnie, kpiąc z tańców hiszpańskich. Początkowo taniec ten był wykonywany jedynie przez chłopów, którzy z siłą i energią demonstrowali swoje uczucia. Obecnie La Contradanza wykonują i mężczyźni, i kobiety w różnych rejonach Peru. Typowy strój taneczny to: kapelusz palmowy z lustrem i kolorową wstążką, kurtka ze skrzyżowanymi tasiemkami, krótka, wielobarwna spódnica, czarne wełniane spodnie, czarne długie skarpety, buty i - jako dodatek - prażone orzechy, przymocowane do kolan. Taniec zwykle wykonywany z kijem w ręku.

Polska

Brave Kids Together w 2018 roku był impulsem do powstania integracyjnej grupy z Wrocławia złożonej z przedstawicieli grupy cyrkowej oraz uczennic Szkoły Podstawowej przy DSOSW nr 12 dla Dzieci Niesłyszących i Słabosłyszących we Wrocławiu. Amelia,  Klara, Nora i Sonia bardzo lubią aktywne formy spędzania czasu: ruch, taniec, akrobatykę. Świetnie porozumiewają się w języku migowym. Emilia, Emilka, Oliwia, Patryk, Wiktoria, Andżelika  są częścią grupy cyrkowej Kids New Circus z Przedmieścia Oławskiego, założonej w 2017 roku.

 

Pokaz grup Brave Kids

kup bilety WROCŁAW
Teatr Polski 2019-06-17
17 czerwca 2019
WROCŁAW

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: eventim
przysłano: 31 maja 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca