Teatr

Wieczór pieśni i poezji

Zapraszamy na wieczór pieśni i poezji „Poetyckie zaduszki albo dziadowskie deliberacje czyli sny o wolności”.
Zaduszkowy czas. Czas niezwykły, wyjątkowy, magiczny, kiedy w jesiennych smugach mgieł mieszają się dwa porządki, kiedy nierzeczywiste egzystuje w realności. Czas obcowania z rodzinnymi przodkami – naszymi dziadami. Ale też czas zadumy nad historią i losem wspólnoty. Refleksji, czy dotyczy nas tylko „tu i teraz”, czy może pewne kody są ciągle aktualne, dla Polaków wieczne. Może tylko kostium i dekoracje się zmieniają, a pewne sensy i archetypy pozostają niezmienne. Jak choćby ideał wolności, szczególnie bliski wszystkim Polakom, bez względu na czas i okoliczności, światopogląd i sympatie – wyróżniający nas spośród innych narodów Europy. I kiedy tak z nostalgią przeglądamy nasze rodzinne albumy, zapalamy znicze, przywołując pamięć przodków – wokół opada liść – budzą się nasze zdolności postrzegania, fizyczność się wycisza, na chwilę uwalniamy się od otaczającej powszedniości – listopad. Ale listopad to też Rzeź Pragi, Powstanie listopadowe właśnie, czy wreszcie odzyskanie Niepodległości. Po prostu, jak pisał St. Wyspiański „… Listopad dla Polaków niebezpieczna pora”.

W programie poezje Kochanowskiego, Krasińskiego, Szymborskiej, Herberta, Mickiewicza, Baczyńskiego, Waligórskiego, Kaczmarskiego, Miłosza, Goethego, Steffena, listy i muzyka Chopina, Schuberta, Kilara.

Poezje przedstawi i wieczór poprowadzi Dariusz Jakubowski, zaśpiewa sopranistka Katarzyna Thomas. Przy fortepianie Piotr Szafraniec.

 

Wieczór pieśni i poezji

kup bilety WARSZAWA
Bielański Ośrodek Kultury 2019-10-30
30 pazdziernika 2019
WARSZAWA

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: eventim
przysłano: 18 pazdziernika 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca