Teatr

Trojanki, reż. Jan Klata

Spektakl w reżyserii Jana Klaty powstał na podstawie klasycznego dzieła Eurypidesa.

Do naszych czasów nie zachowały się żadne wzmianki, by Eurypides angażował się w jakąkolwiek działalność publiczną na rzecz swojego miasta (…) cechował Go jednak ostry zmysł publicysty. Ten enfant terrible ówczesnej dramaturgii miał odwagę, by przemawiać własnym, często odosobnionym głosem. Doświetlał znane mity z nowej, nieoczywistej strony. Wykorzystywał je do stawiania trudnych, często bardzo niewygodnych pytań i nie podpowiadał łatwych, konsolidacyjnych odpowiedzi. W „Trojankach” pokazał to, czego nie opowiedział nam Homer w „Iliadzie”. Jak wyglądał poranek po zdobyciu Troi. Jak kobiety, do tej pory przedstawicielki królewskiego rodu, zostały zepchnięte na samo dno ludzkiej egzystencji. Jak wygląda ich relacja ze zwycięzcami, przedstawicielami wysokiej kultury helleńskiej, którzy mordując niewinnych i bezbronnych przekraczają granice barbarzyństwa.

Rewelacyjne "Trojanki" Klaty” (Izabella Adamczewska / Gazeta Wyborcza)

Klata buduje poczucie tragizmu, a potem pokazuje, że to był tylko błysk, bo już do takich myśli i uczuć nie jesteśmy zdolni. Przyzwyczajamy się. I właśnie to w znakomitych gdańskich TROJANKACH jest najbardziej przerażające.” (Jacek Wakar / kwartalnik „Więź”)

Powrót Jana Klaty do pracy w Teatrze Wybrzeże wypadł bardzo okazale. Jego TROJANKI są bez wątpienia zdecydowanie najlepszym spektaklem dramatycznym ostatnich miesięcy w Trójmieście i powrotem tego reżysera do wysokiej artystycznej formy. [...] Spektakl Jana Klaty jest właściwie festiwalem aktorskim.” (Łukasz Rudziński / Trójmiasto.pl)

Reżyseria:
Jan Klata
Współpraca dramaturgiczna: Olga Śmiechowicz
Scenografia i kostiumy: Mirek Kaczmarek
Obsada: Dorota Kolak, Katarzyna Figura, Jacek Labijak, Sylwia Góra-Weber, Piotr Biedroń, Magdalena Boć, Sylwia Góra-Weber, Agata Bykowska, Małgorzata Brajner, Cezary Rybiński, Małgorzata Gorol, Magdalena Gorzelańczyk, Michał Kowalski, Antoni Łaciński/Marcel Pawłowski, Katarzyna Dałek, Michał Jaros, Grzegorz Gzyl, Robert Ninkiewicz, Krzysztof Matuszewski

Trojanki, reż. Jan Klata

bilety niedostępne LUBLIN
Centrum Spotkania Kultur 2020-09-19
17 kwietnia 2020
LUBLIN

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: eventim
przysłano: 6 lutego 2020 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca