Teatr

Ciało i Fikcja

W swojej pracy choreograficznej Maria Zimpel sięga do fizyki kwantowej, kwantowej grawitacji i szeroko rozumianej percepcji w ruchu. Zimpel tworzy choreograficzne systemy modułowe, poprzez które uwalnia fizyczność oraz tworzy własny język taneczny. Jest autorką wielu prac solowych i kolaboracyjnych pokazywanych min. w Polsce, Austrii, Francji, Bułgarii, Szwajcarii, Niemczech, Holandii, Czechach, Rosji.

„Ciało i Fikcja”
Projekt Marii Zimpel


Tańczące ciało jest nie tylko fizyczne. Ciało jest również tworzone przez ucieleśnione wyobrażenia i relacje w jakie wchodzi. Fikcja na różne sposoby pozwala zadawać pytania o granice ciała, pozwala sięgać do istniejących opowieści i budować zupełnie nowe, ucieleśnione opowieści, anatomicznie zmyślone i anatomicznie prawdziwe. Taniec jest tu generowany przez odnajdywanie – w oparciu o wewnętrzne anatomiczno-przestrzenne mapy – energetycznych pasm. Pasma te, obudzone w cielesności, pozwalają przeistaczać się ciału performerki w nowe organizmy, nowe formy życia.

W pracy „Ciało i Fikcja” obiekt przestrzenny, muzyka i światło to kolejne warstwy choreografii. Bliżej im jednak do zróżnicowanych środowisk, z których każde, na swój sposób, wydobywa własną fikcję. Między tymi warstwami i ruchem przebiega wymiana, prowokująca wzajemne relacje, w których ciało i tancerka tworzą taniec.

Koncepcja, choreografia, taniec: Maria Zimpel
Muzyka: Bryan Eubanks, Głos: Catherine Lamb
Projekt przestrzeni i kostiumu: We design for physical culture | Dorota Kabała
Projekt i realizacja światła: Paweł Winiarski
Produkcja: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski/Dział Rezydencji Artystycznej
Koprodukcja: Maria Zimpel
Podziękowania dla Centrum „Łowicka” na Mokotowie, Centrum Sztuki Tańca oraz dla Domu Kultury „Kadr” w Warszawie za udostępnienie studio do pracy, oraz dla Sary Kałużnej za pomoc w przygotowaniu tekstów,

Praca powstała podczas rezydencji performatywnej w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w ramach projektu „Sprzężenia zwrotne - nadawanie i przyjmowanie formy”, realizowanego we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca oraz zespołem badawczym projektu „Kartografie obcości”. Premiera w ramach wystawy „Inne Tańce” kuratorowanej przez Agnieszkę Sosnowską.

Ciało i Fikcja

bilety niedostępne WROCŁAW
Impart 2020-09-12
12 września 2020
WROCŁAW

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: eventim
przysłano: 8 lipca 2020 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca