Teatr

Ewelina Marciniak laureatką Der Faust - najważniejszej niemieckiej nagrody teatralnej!

 

Redakcja Wywroty składa serdeczne gratulacje Pani Ewelinie Marciniak z okazji otrzymania prestiżowej nagrody Der Faust - najważniejszej niemieckiej nagrody teatralnej. Życzymy Pani rozmachu, odwagi i kolejnych wstrząsających spektakli!

 

Spektakle reżyserowane przez Ewelinę Marciniak wielokrotnie były recenzowane na naszej witrynie. Zachęcamy do zapoznania się z archiwalnymi wywiadami i artykułami - linki na końcu artykułu.

 

* * *

W Hanowerze wyłoniono tegorocznych zdobywców najbardziej prestiżowej niemieckiej nagrody teatralnej - Der Faust. Polską artystkę nagrodzono w kategorii Reżyseria za spektakl Der Boxer na podstawie powieści Król Szczepana Twardocha. Doskonale przyjęta przez publiczność i krytyków sztuka została zrealizowana na scenie Thalia Theater w Hamburgu. 

 

Tegoroczna gala rozdania nagród odbyła się 21 listopada w formie zdalnej. Podczas transmitowanej online uroczystości zostały przyznane nagrody w 8 kategoriach, w których nominuje się po trzech artystów. Zwycięzców w każdej konkursowej kategorii m.in. za reżyserię, scenografię i choreografię wybierało pięcioosobowe jury. Przyznawaną od 2006 roku statuetkę zaprojektowaną przez austriackiego artystę Ericha Wondera w przeszłości otrzymali m.in: Frank Castorf, Pina Bausch i Elfriede Jelinek. W tym roku nagrodę za całokształt twórczości odebrał William Forsythe. 

 

Ewelina Marciniak jest etatową reżyserką Teatru Wybrzeże w Gdańsku oraz laureatką najważniejszych krajowych nagród teatralnych w tym m.in. Paszportu Polityki. Od 2016 roku reżyseruje także w Niemczech, gdzie dotychczas zrealizowała 4 spektakle na deskach teatrów w Hamburgu (Der Boxer) oraz we Fryburgu (Sen nocy letniej, Noc świętego Bartłomieja i mający zamkniętą premierę w marcu tego roku Poskromienie złośnicy). W 2021 roku powróci do Thalia Theater w Hamburgu, aby na dużej scenie wystawić Księgi Jakubowe według powieści nagrodzonej literacką nagrodą Nobla Olgi Tokarczuk. Premiera przewidywana jest na wiosnę 27 marca. 

 

Zobacz trailer spektaklu Der Boxer

 

BIOGRAFIA Eweliny Marciniak

 

Absolwentka Europeistyki i Dramatologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, które ukończyła przed Reżyserią Teatralną na krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. Etatowo związana z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku. O urodzonej w 1984 r. w Dusznikach-Zdroju reżyserce teatralny świat pierwszy raz usłyszał za sprawą „Zbrodni” zrealizowanej w Bielsku-Białej. Kolejne głośne tytuły to „Amatorki” na podstawie książki Elfriede Jelinek z gdańskiego Teatru Wybrzeże, gdzie pokazywała utowarowienie związków międzyludzkich bawiąc się konwencjami m.in. komedii romantycznej oraz zrealizowany w Bydgoszczy „Skąpiec”, w którym opowiadała o dehumanizującej wszechwładzy pieniądza. Jej najważniejsze i szeroko dyskutowane spektakle oparte na literaturze współczesnej to „Śmierć i dziewczyna” w Teatrze Polskim we Wrocławiu, „Portret damy” Henry'ego Jamesa (Teatr Wybrzeże) oraz „Morfina” na podstawie książki Szczepana Twardocha zrealizowana w Teatrze Śląskim. Jest laureatką Paszportów Polityki. Od 2016 roku reżyseruje również w Niemczech, w których dotychczas zrealizowała 4 spektakle na deskach teatrów w Hamburgu („Der Boxer”) oraz we Fryburgu („Sen nocy letniej”, „Noc świętego Bartłomieja” i mający zamkniętą premierę w marcu 2020 „Poskromienie złośnicy”). W 2020 roku otrzymała za reżyserię najbardziej prestiżową niemiecką nagrodę teatralną – Der Faust. 

 

Recenzje spektakli Eweliny Marciniak:

 

Śmierć w nowych dekoracjach - Ewelina Marciniak, „Śmierć i dziewczyna”, Teatr Polski we Wrocławiu

„Where do we go from here" na stulecie urodzin Henryka Tomaszewskiego

Cieszę się, że jestem człowiekiem Teatru - felieton inspirowany spektaklem Eweliny Marciniak 

 

Wykorzystano fotografie Natalii Kabanow.

 

 
 

 

Zdjęcia


Redakcja

Redakcja

25 z Internetu
7862 artykuły 1719 tekstów 66 komentarzy
Wywrota.pl to interdyscyplinarny serwis społecznościowy zajmujący się kulturą. Jest jednym z pierwszych portali kulturalnych w polskim Internecie – działa od 1998 roku. W tym czasie otrzymał wiele prestiżowych nagród, m.in.: Papierowy Ekran…


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 26 listopada 2020 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca