Teatr

„Rycerz gwiazdy wigilijnej” w reżyserii Jarosława Kiliana z muzyką Grzegorza Turnaua

17 grudnia w Teatrze Lalka w Warszawie odbyła się zamknięta premiera spektaklu „Rycerz gwiazdy wigilijnej” w reżyserii Jarosława Kiliana z muzyką Grzegorza Turnaua. Autorem lalek jest wielki artysta, ilustrator i rzeźbiarz Józef Wilkoń. W związku z zaistniałą sytuacją druga premiera spektaklu odbędzie się online 28 grudnia 2020 r, a od stycznia spektakl będzie dostępny dla widzów.

 

 

 

Opis spektaklu

Osieroconemu synowi króla pisana jest wspaniała przyszłość. Ale nim się ona ziści młodzieniec musi poznać, co znaczy ubóstwo, przeżyć zniewagi i wygnanie.  Gotfryd zdobywa rękę ukochanej, broni ojczyzny, wyprowadza w pole samego diabła. Czy uda się mu odzyskać tron? Droga, którą odbywa, pełna jest przygód i niebezpieczeństw. Ma ona charakter inicjacyjny – bohater, pokonując zło, na własnej  doświadcza smaku pogardy i zwycięstwa. Historia Rycerza Niezłomnego zostanie opowiedziana w teatrze przez aktorów animujących drewniane figury – lalki autorstwa Józefa Wilkonia.

 

Spektakl został sfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Projekt współfinansuje Biuro Kultury m.st. Warszawy. 

 

 

Reżyser o spektaklu:

 

„Rycerz Gwiazdy Wigilijnej  to rycerska opowieść o zdradzie, honorze, odwadze i  miłości. To historia drogi, jaką pokonuje główny bohater nie tylko po to, by przywrócić zakłócony porządek w świecie, ale także, by odnaleźć harmonię w sobie.  Jego dzieje  przywołujemy na scenie w scenografii wielkiego artysty, ilustratora i  rzeźbiarza, Józefa Wilkonia. Mamy szczęście, że zgodził się on z nami pracować. Drewniane lalki jego autorstwa zostają ożywione przez aktorów , stając się zarazem  mieszkańcami naszego Teatru - wiernego od lat lalkowej tradycji. Przedstawienie ma formę rycerskiej ballady. Pieśń Gotfryda - Rycerza gwiazdy Wigilijnej i muzyka do spektaklu została skomponowana przez Grzegorza Turnaua.

Mamy  nadzieje, że wraz z powrotem normalnego życia po pandemii, będziemy mogli zaprosić Państwa do udziału w tym  pełnym malarskich obrazów  i muzyki widowisku. Tymczasem zapraszamy na premierę online 28. 12. 2020."

Jarosław Kilian

 

 

Biogramy twórców przedstawienia

 

 

Reżyser: Jarosław Kilian

 

Historyk sztuki i reżyser. Absolwent Instytutu Historii Sztuki na Uniwersytecie Warszawskim i Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Stypendysta British Council i Departamentu Stanu USA. Odbył staż reżyserski u Petera Brooka w Wiedniu. Od 2016 roku dyrektor Teatru Lalka w Warszawie. Wywodzi się z rodziny od trzech pokoleń związanej z teatrem (ojciec Adam Kilian był scenografem). Profesor Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, wieloletni dziekan Wydziału Reżyserii AT. W latach 1999-2010 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Teatru Polskiego w Warszawie. Reżyseruje m.in. opery, widowiska plenerowe, spektakle dla dzieci i przede wszystkim europejską i polską klasykę teatralną – dzieła Słowackiego, Fredry, Moliera, Szekspira (m.in.: Sen nocy letniej, Jak wam się podoba, Burzę, Opowieść zimową). 

 

 

Autor muzyki: Grzegorz Turnau

 

 

Kompozytor, piosenkarz i pianista, autor tekstów, aranżer. Gry na fortepianie uczył się w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I stopnia im. Ignacego Paderewskiego w Krakowie. Studiował filologię angielską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 2016 roku kierownik muzyczny Teatru Lalka. Przez 13 lat związany z Piwnicą pod Baranami. W 1991 roku ukazał się jego debiutancki album Naprawdę nie dzieje się nic. Od tego czasu wydał 16 solowych albumów i uczestniczył w kilkudziesięciu innych projektach fonograficznych. Komponuje muzykę dla filmu i teatru, m.in. od wielu lat współpracując z reżyserem Jarosławem Kilianem; jest też autorem większych form muzycznych. Laureat wielu nagród, m.in.: 9 Fryderyków, 2 Wiktorów, Grand Prix Festiwalu w Opolu. Otrzymał medal Gloria Artis i Złoty Krzyż Zasługi. W 2016 roku został laureatem Nagrody Miasta Krakowa w dziedzinie kultury i sztuki.

 

Scenografia i lalki:  Józef Wilkoń

 

Ilustrator, malarz i historyk sztuki. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na wydziale Malarstwa i Historii Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest autorem ilustracji do ok. 200 książek dla dzieci i dorosłych. Zajmuje się scenografią teatralną i projektuje gobeliny. Inspiracją dla jego prac są zwierzęta, które są głównymi bohaterami jego twórczości. Laureat wielu prestiżowych nagród w Polsce i zagranicą. Uczestnik międzynarodowej akcji charytatywnej „Polscy Artyści Plastycy – Dzieciom”, z której dochód przeznaczony jest na budowę Europejskiego Centrum Przyjaźni Dziecięcej w Świdnicy.

 

HALINA GÓRSKA

RYCERZ GWIAZDY WIGILIJNEJ

Adaptacja, teksty piosenek: Jarosław Kilian, Aleksandra Rembowska

Reżyseria: Jarosław Kilian

Scenografia i lalki: Józef Wilkoń

Kostiumy: Martyna Kander

Rzeźby lalek: Rafał Budnik 

Muzyka i aranżacje: Grzegorz Turnau 

Współpraca i realizacja nagrań: Paweł Piątek

Przygotowanie wokalne: Aldona Krasucka

Choreografia: Iwona Runowska

Reżyseria światła: Maciej Igielski

Inspicjent: Piotr Piotrowicz

W obsadzie: Rafał Derkacz, Grzegorz Feluś, Aneta Harasimczuk, Tomasz Mazurek, Wojciech Pałęcki, Andrzej Perzyna, Anna Porusiło-Dużyńska, Olga Ryl-Krystianowska, Piotr Tworek

Czas trwania: 80 min

 

Redakcja

Redakcja

26 z Internetu
7893 artykuły 1719 tekstów 70 komentarzy
Wywrota.pl to interdyscyplinarny serwis społecznościowy zajmujący się kulturą. Jest jednym z pierwszych portali kulturalnych w polskim Internecie – działa od 1998 roku. W tym czasie otrzymał wiele prestiżowych nagród, m.in.: Papierowy Ekran…


przysłano: 21 grudnia 2020 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca