Teatr

Festiwal opera rara 2021

Opera Rara 2021: „Il ballo delle Ingrate” czyli przewrotny moralitet Monteverdiego.

„Stań jak przyjaciel i spójrz mi w oczy - pogodnie, życzliwie” - to hasło tegorocznej edycji festiwalu. Opera Rara nie przestaje przedstawiać dzieł niezwykłych, rzadko grywanych, odkrywanych na nowo i zupełnie jeszcze nieznanych. Tym razem będzie to podróż do samych początków opery, czyli do baroku i do „Il ballo delle Ingrate” Monteverdiego.


„Il ballo delle Ingrate” to przewrotny moralitet Claudia Monteverdiego prezentowany już podczas ubiegłorocznej edycji festiwalu. Mowa w nim o więziach między życiem i śmiercią, ludźmi i bogami, a przede wszystkim kobietami i mężczyznami. Reżyserka Magda Szpecht wchodzi w dyskusję z XVII-wiecznym librecistą i zadaje pytanie o charakter tych związków. Spektakl otwiera się na współczesność także przez uzupełnienie barokowej partytury utworem, który skomponowała Teoniki Rożynek. Spektakl będzie można obejrzeć na żywo w dniach 18, 19, 20 i 21 lutego w Małopolskim Ogrodzie Sztuki oraz w streamingu na www.playkrakow.com

Reżyserka Magda Szpecht, mówiła o swojej krakowskiej inscenizacji „Il ballo”: „Dzisiaj kobiety ponownie muszą się emancypować, stanowić o sobie samych. […] Opowiedziana przeze mnie historia jest żartem, który przestaje być śmieszny." W spektaklu na Festiwalu Opera Rara dzieło Monteverdiego zostanie uzupełnione kompozycjami młodej polskiej kompozytorki Teoniki Rożynek, która przerzuci pomost między barokiem i współczesnością. O jej muzyce pisano, że „ma w sobie moc kreowania obrazów” i „wydaje się wyrzeźbiona wprost w materii brzmieniowej”. Kinomani mogą znać jej ścieżkę dźwiękową do wielokrotnie nagradzanego filmu „Wieża. Jasny dzień” Jagody Szelc.

Il Ballo delle ingrate

kup bilety KRAKÓW
Małopolski Ogród Sztuki 2021-02-21
od: 18 lutego 2021
do: 21 lutego 2021

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: eventim
przysłano: 17 lutego 2021 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca